Az árnyékolástechnika a nyári hővédelem egyik legfontosabb eszköze. Jól átgondolt tervezéssel több fokkal is csökkenthetjük otthonunk belső hőmérsékletét a nyári időszakban.
Kialakítás szempontjából többféle lehet a redőnyünk: utólag beépíthető változat, vagy süllyesztett tokozású. Arra figyeljünk, hogy a süllyesztett változatnak a helyet már az áthidalók beépítése során - tehát falazáskor - ki kell alakítani.
A redőny vezérlésére több alternatíva lehetséges:
- kapcsolóval vezérelt motoros
- távirányítóval vezérelt motoros
- központilag vezérelt motoros
- kézi redőnygurtnis.
Utóbbi a legegyszerűbb, utólag is beépíthető redőnykialakítás. Egyszerű és olcsó megoldás gyakorlatilag a gravitáció húzza le a redőnyt. Viszont a gurtni előbb-utóbb elkopik, vagy szorulhat, ami kellemetlen lehet.
Kapcsolóval/távirányítóval vezérelt motoros megoldás
Egyszerűbb, de már félautomata vezérlésről beszélünk, amikor kapcsolókkal működtetjük az árnyékolókat. Ehhez szükség van a motoros redőnyre, valamint a kábelezésre. A motorok vezetékezését csak a szerelvényig kell kialakítanunk. Ekkor a vezérlésünk úgy működik, hogy a redőnykapcsolóval közvetlen irányítjuk a redőny motorját. A redőnykapcsolókon fel-le irány található, melyet egyszerre nem tudunk megnyomni (váltó billentyűi vannak.)
Kapcsolókkal lehetetlen a túlhúzás, mert van beépített végállás figyelő, mely megóvja a szerkezetet attól, hogy túlzottan behúzzuk, vagy leengedjük a redőnyt.
Ez is érdekelhet
A következő kialakítás nagyon praktikus: ez a kiselosztóba bekötött redőnymotor és redőnykapcsoló. Egy központ beépítésével ugyanúgy kapcsoló szerelvénnyel tudjuk majd vezérelni, viszont emellett lehetőségünk lesz automata időpontok beprogramozására is.
Nagyon ügyes villanyszerelőktől láthattunk ilyen vezérléseket relékből kialakítva és egy digitális programkapcsolóval kombinálva. Ez olcsó és biztonságos megoldás, viszont csak az ügyesebb villanyszerelők képesek ezt kivitelezni.
Egy központ beépítésével teljesen automata lesz a rendszerünk, amelyekhez illeszthetünk fali vevő szerelvényeket így távirányítóssá tehetjük a rendszert. Ezek a szerelvények ugyancsak elláthatják a redőnykapcsoló funkciót is. Ilyen esetekben nem mindig szükséges az elkábelezés a kiselosztóig. Vannak olyan eszközök, melyek redőnykapcsolóként, azaz közvetlen a motort vezérelik, nem pedig a központot és úgy a motort.
Általában ott a kapcsolókiválasztásnál ütközhetünk problémákba. Amikor ugyanis a redőnyvezérlésen gondolkozunk és kiválasztjuk a távirányítós változatot, akkor gyakran előfordul, hogy a gyártó fali egysége nem illeszkedik a már kiválasztott kapcsolócsaládhoz.
Milyen lehetőségek vannak a redőnyök kapcsán?
Az ablakok kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy a fa erezetű műanyag ablakokra csak alumínium redőnyöket szoktak javasolni. Ennek oka, hogy ugyanazt a mintázatot a fóliázás miatt csak alumíniumban tudják megoldani. Persze műszakilag felszerelhető a sima műanyag is, viszont, ha már egy szép ablakot választottunk, akkor a fehér műanyag redőny elcsúfítja.
Praktikus megoldás a redőnytokba épített szúnyogháló. Ez egyetlen profilban megoldja a szúnyogálót és a redőnyt, plusz helyet nem foglal és könnyen kezelhető. Éppen úgy, mint a redőny.
Teraszajtóknál fordul elő az a probléma, hogy kifelé nyíló ajtóra csakis kiemeléssel lehet redőnyt tenni a kilincs és zárszerkezet miatt. Persze kiemelhetjük a redőnyt, de ha ez egy beablakozott falon van, akkor ott csúnyán mutat. Ebben az esetben inkább gondoljuk meg a beépítés előtt a befelé nyílás lehetőségét és azt, hogy szükségünk van-e a külső kilincsre.
Javasolt az árnyékolástechnikában, már az ablakok kiválasztásánál, a nyílászárós szakemberrel történő egyeztetés, így elkerülhetők a bosszantó, a későbbi átalakítások.