Egy jó alumínium zsalugáter nem számottevően drágább, mint egy jó minőségű, fából készült kivitel, másfelől viszont az élettartamot, a színtartósságot, az elkészíthető méretet, a működtethetőséget és a tisztíthatóságot is figyelembe véve sokkal jobb megoldás. Hogy pontosan milyen ismérvei vannak ennek a jól ismert, de újragondolt árnyékolástechnikai megoldásnak, arról Banna Ádámmal, a prémium minőségű alumínium zsalugátereket gyártó Atenád Kft. ügyvezető igazgatójával beszélgettünk. A Homeinfónak adott interjújában a szakember olyan szempontokra is kitért, mint az egyre erőteljesebb környezeti hatásoknak való ellenállóság, az esztétikai megjelenés, illetve a termék ár/érték aránya.
Anyaghasználat – az alumínium előnyei a fával szemben
A zsalugáter egy régi, jól bevált árnyékolástechnikai megoldás, működésének lényege szinte mindenki előtt ismert. Ugyanakkor a felhasznált anyagokban való változások, valamint az új technikai megoldások indokolttá teszik, hogy megismerjük a zsalugáterek legújabb generációját. Hogyan gondolta újra ezt a népszerű árnyékolástechnikai megoldást az Atenád Kft?
- Egyrészt valóban igaz, hogy ez az épület külső megjelenését alapvetően meghatározó árnyékolástechnikai megoldás a legszélesebb körben ismert, ugyanakkor egy rövid, történeti visszatekintésből kiindulva mindenképpen érdemes beszélni a zsalugáterek fejlődéstörténetéről, hogy kirajzolódjon, miben nyújtanak többet a mi termékeink, amelyeket a dunakeszi gyárunkban készítünk. A hagyományos, fából készült zsalugáterek lehetnek a nyílászárók díszei, ugyanakkor a napsütés és az ezzel járó erős UV-sugárzás alaposan kikezdheti ezeket, valamint idővel – folyamatos karbantartás mellett is – előfordulhat, hogy megereszkednek, deformálódnak, így komoly javításra, majd cserére is szükség lehet. Korábban több cég is gyártott műanyag zsalugátert, de rövid idő alatt kiderült, hogy nem ez lesz a hosszútávú megoldás az élettartamra és esztétikára vonatkozó igények kielégítése szempontjából. Ezekhez képest jelent nagyságrendi előrelépést az Atenád által is gyártott alumínium zsalugáter, ami egyfelől nem számottevően drágább, mint egy jó minőségű, fából készült kivitel, másfelől viszont sokkal jobb megoldás az élettartamot, a színtartósságot, az elkészíthető méretet, a működtethetőséget és a tisztíthatóságot figyelembe véve. Ennek is tudható be, hogy a mediterrán országokban, mint például Spanyolországban, Olaszországban és Görögországban is gyakorlatilag mindenhol alumíniumra cserélik a régi fa zsalugátereket.
A beépítés szempontjai
Milyen szempontokat kell elsődlegesen szem előtt tartanunk a beépítésnél?
- A zsalugáter vasalatoknak két típusát különböztetjük meg. Az egyik a kivető rudas megoldás, amikor a zsalugáter közvetlenül a nyílászáróra van szerelve, és a vasalat lehetővé teszi a panel nagyobb mértékű kiemelését. Ez a kivitel korlátozottabb kávamélységeknél alkalmazható, a panelek a külső falsíktól beljebb, közvetlenül a nyílászárón helyezkednek el.
Ennél a megoldásnál sokkal jobb, ha a zsalugáterek közvetlenül a falsíkra kerülnek felszerelésre, így nagyobb légrés alakul ki a zsalugáter szárny és a nyílászáró közt, mely jobb hőszigetelést eredményez, könnyen beépíthető bármilyen szúnyogháló, illetve az épület homlokzatán is letisztultabb megjelenést fog eredményezni. Nem kell aggódni, hiszen akár 20-25-30 cm-es homlokzati szigetelés esetén is megvan a beépítéshez szükséges technológiánk. Fontos, hogy felújításnál, építkezésnél nem kerülhető el a nyílászárót szállító, beépítő céggel történő egyeztetés. Ehhez mi minden szükséges technikai útmutatást megadunk annak érdekében, hogy tökéletes legyen a beépítés, majd a végeredmény.
Variációk nyitásra és zárásra
A zsalugáter nyitásának lehetőségei szerint milyen megoldásokban gondolkodhatunk?
- Az ismert egy-, illetve kétszárnyú kiviteleken kívül gyártunk harmonikaszerűen záródó rendszereket is, melyek segítségével olyan helyekre is megoldást kínálunk, ahol normál esetben nem férnének el a szárnyak, mert kiugró falrész, korlát, pillér vagy akár világítások miatt nem lenne megoldható a teljes nyitás. Teraszajtóknál, pergoláknál, télikerteknél és olyan épületrészeknél, ahol nem alkalmazhatjuk az eltolható rendszert, harmonikaszerű záródással érjük el a legideálisabb, leghelytakarékosabb árnyékolást nagy felületek esetén.
A maximális panelszélesség normál egy- és kétszárnyú kivitel esetén 1 méter, a panelmagasság pedig 2,5 méter lehet. Harmonikaszerűen nyitható kivitel esetén a panelszélesség 70 centiméter, a magasság pedig 2,5 méter lehet. Eltolható kivitel esetén akár 2 méter szélesség vagy 3,5 méter magasság is elérhető.
Érdekelnek a zsalugáterek Felveszem a kapcsolatot az Atenád szakértőivel
Fényszabályozás és belátás védelem mozgatható lamellákkal
Honlapjuk termékismertetőjének tanúsága szerint fix és mozgatható lamellás változat is létezik.
- Igen, mindkét változat létezik, de alapvetően mindenkinek a mozgatható lamellás kivitelt ajánljuk, amivel nagyon jól szabályozható a beáramló fény mennyisége és a kiláthatóság, napközben nem látnak be, de nekünk nem kell lemondanunk a kitekintés szabadságáról, zárt állapotában pedig jó a hőszigetelő képessége.