Betekintést nyerhetünk az alumínium lamellás árnyékoló, a zsaluzia megjelenésébe, funkcióiba, működésébe és a termékválasztás szempontjaiba.
A zsaluziák népszerűsége töretlen, de vajon melyek azok az előnyök vagy éppen buktatók, amelyek eldönthetik azt, hogy éppen emellé a kültéri árnyékoló mellé tegyük le voksunkat, például egy redőny vagy textilárnyékoló helyett. Az Alumark zsaluzia márkanevet jegyző Archishade Kft. egyik szerződött kivitelező partnerével, Molnár László cégvezetővel, azért beszélgettünk ezekről az alumínium lamellás árnyékolókról, hogy minél több szempontot felvonultatva adhassunk támpontot olvasóinknak a zsaluziák megjelenésével, funkcióival, működésével kapcsolatban, kitérve a termékválasztási szempontok jelentőségére és a szakszerűtlen kivitelezésből adódó beépítési buktatókra is. A cég az ablakgyártás és nyílászárók beépítése mellett az árnyékolástechnikai termékek minőségét tekintve is kompromisszummentes megoldásokat kínál.

– Talán nem csak az én esetleges tájékozatlanságomból fakad, ha azt mondom, laikusként kevesebbet tudok a zsaluziákról, mint például a redőnyökről. Ezen a vonalon maradva kérdezem: mi a zsaluzia?
– A zsaluzia egy kültéri árnyékolástechnikai megoldás, melynek fő funkciója az, hogy megfogja a bejutó fényt, s ezáltal elejét vegye a belső terek felmelegedésének. Ha már említette a redőnyt, érdemes elmondani, hogy míg a redőnnyel gyakorlatilag nem, illetve nagyon korlátozott formában tudjuk szabályozni a bejövő fényt (hiszen minimális „játék” mellett az vagy teljesen fel van húzva, vagy le van engedve), addig a zsaluziával, a lamelláinak forgatásával megtehetjük ezt. Megfelelő beállítás mellett úgy élvezhetjük a beáramló napfényt, hogy közben nem melegíti fel a lakóteret, viszont akár olvashatunk, vagy éppen főzhetünk is mellette anélkül, hogy lámpát kellene kapcsolnunk. Ugyanakkor a külső árnyékoló választásnál mindenkinek el kell döntenie, hogy mennyire lényeges szempont a teljes fényzárás. Akinek ez nem annyira fontos, akit nem zavar például a felkelő Nap beszűrődő fénye, annak mindenképp jó választás a zsaluzia.

– Milyen lamella típusokkal vásárolhatók a zsaluziák?
– Háromféle lamellával készülnek többségében a zsaluziák, melyek esztétikai, illetve műszaki szempontból is eltérnek egymástól. A lamellákat alapvetően profiljuk alakja szerint különböztetjük meg, ezek közül az alaptípus a C profilú, amely a másik kettőhöz, a Z-hez és az S-hez képest több fényt ereszt be. A beáramló fény mennyisége mellett különbség van a szélállóság tekintetében is. Így a C profilú lamellánál 60-75 km/h (ami már kifejezetten erős szelet jelent) az a határ, amikor a szélérzékelővel szerelt rendszer a lamellák megóvása érdekében felhúzza a palástot, a Z, illetve az S profilú lamelláknál pedig 90 km/h óra ez az érték. A Z és az S alakú lamellák jobban zárnak, és hogy szél esetén ne fém a fémmel ütközzön, minden lamella kapott egy gumiprofilt. Ez a megoldás egyrészt mérsékli a hanghatást, másrészt, mivel jobban felfekszenek egymásra, csökkenti a fényréseket is.

– A tok elhelyezésének milyen szempontjai, adott esetben korlátai lehetnek? Gondolok itt arra a különbségre, ami egy új építésű, és egy már kész ingatlan esetében felmerülhet.
– Utólag beépített zsaluzia rendszereknél állhat elő az a helyzet, hogy a tok nagyobb, mint a beépítésre rendelkezésre álló hely. A redőnnyel ellentétben a zsaluziában nem feltekeredik a palást, hanem egymás alá jönnek fel a lamellák, aminek következtében azok számától és profiljától függően a toknak hosszirányban nagyobb a kiterjedése. A kivitelezés szerint választhatunk látszótokos rendszert vagy vakolható tokos kialakítást. Utóbbinál a homlokzatba, homlokzati szigetelésbe vagy az áthidaló rendszerbe süllyesztve kerül be a tok, így használat közben a zsaluzia olyan hatást kelt, mintha egyenesen a falból ereszkedne le. Ráadásul, ennél a fajta kivitelezésnél az ablakunk teljes üvegfelületén biztosítja a kilátást.

– Árnyékolók fontos eleme a lefutó is.
– Ez így igaz. A lefutó elsősorban a lamellák megvezetésére szolgál, de akár a teljes tok megtartására is van példa oly módon, hogy a tok egyéb rögzítésére már nincs is szükség. Az Archishade Alumark zsaluziáinak nagy előnye, hogy kétféle lefutóval rendelhetők. A szélesebb típusba szerelhető (akár utólag is!) függőleges, vagy vízszintes irányú mozgatású pliszé szúnyogháló. A zsaluzia mozgatása közben az alumínium lefutókban egy műanyag betételem vezeti a lamellapalástot. Egy esetleges sérülésnél (például nekicsapódik egy labda) a javításhoz nem szükséges kicserélni a teljes beltartalmat, mert a műanyag betét egyszerűen levehető és cserélhető, így nem kell megbontani az alumínium lefutót.

– A beszélgetésre készülve az Alumark márkatípusok esetén találkoztam azzal a kifejezéssel, hogy öntartó zsaluzia. Ez mit jelent pontosan?
– Az öntartó rendszerek egyik fő előnye a hagyományos zsaluziákkal szemben, hogy hőhídmentes kialakítást tesznek lehetővé, mellyel növelhetjük az energiahatékonyságot és meggátolhatjuk a párakicsapódást, a belső falak penészesedését. Az épületben lakók komfortérzetét is javítják azáltal, hogy egészséges, kellemes klímát biztosítanak az épületen belül.