A csapadékos időjárás beköszöntével gyakran szembesülnek az épület tulajdonosok vizesedés okozta károkkal, amelyet sok esetben a tető rossz műszaki állapota okoz. Ilyen esetekben a részmegoldások sokszor már nem segítenek, és komplett tetőfelújításra van szükség.
Egyre népszerűbb az a tartós tetőfedési megoldás, amit a Lindab cserepeslemezei, illetve síklemezei biztosítanak. Olyan vásárlókat kérdeztünk a Lindab termékekkel kapcsolatos tapasztalataikról, akik a fémfedés mellett döntöttek. A legtöbben a Lindab által kínált cserepeslemezeket, azaz az LPA-t vagy annak új, gazdaságos változatát az LPA-L-t választották. Ezekről azt érdemes tudni, hogy tűzihorganyzott, svédacél alapanyagból készült lemezek, amelyek rozsdaállóságát többrétegű speciális színbevonat biztosítja évtizedekre. A kis önsúly - az LPA-L esetében 4.5 kg/ m2 – nagy szilárdsággal, stabilitással, ugyanakkor könnyű megmunkálhatósággal párosul. Mivel a 0,5 mm-es anyagvastagságú lemez acélminősége a kiválónak minősülő S250 osztályba tartozik, a szélsőséges időjárási viszonyokkal szembeni ellenállása kiemelkedően jó.
Köszönhető ez az illesztéseknél használt, speciális, a víz átjutását megakadályozó és a csapadék elvezetéséről gondoskodó “vízfalc” kiképzésnek. Ez a megoldás maximálisan megvédi az épületet a beázástól.
Az LPA-L kifejlesztésének legfontosabb eredménye, hogy a módosított profilkialakításnak köszönhetően 10 százalékkal nagyobb nettó fedésszélességet biztosít. Míg az LPA esetében ez az érték 1000 mm, az LPA-L-nél 1100 mm. A számok világosan megmutatják, hogy ugyanazon felület lefedése kevesebb LPA-L beépítésével válik lehetővé, tehát csökken a szerelési idő és ennek függvényében a költség is.
Palatetők felújítása gyorsan és gazdaságosan
Ez utóbbi motívum különösen fontos volt Mészáros Vilmosnak, aki Péren lakik egy 1977-ben épült családi házban. A tél végén ugyanis azt tapasztalta, hogy hiába próbálják magasnyomású mosással megtisztítani az elöregedett palát, az továbbra is erősen mohásodik. Ennek következtében a tetőn megáll a víz, emiatt már nedvesedni kezdett a fából készült tartószerkezet is. „Mivel az azbeszttartalma okán veszélyes anyagnak minősülő pala elbontása és speciális módon történő elszállíttatása többe került volna, mint egy új tető, ezért valami könnyű anyagot kellett választanom. Olyat, amivel a ráfedés megoldható. A faluban több helyen is láttam már a házakon a Lindab féle cserepeslemezeket. Műszaki ember lévén, természetesen körülnéztem az interneten, hogy milyen termékek érhetőek el a piacon. Végül a Lindab győri kereskedésében, a Tetőcentrumban néztem meg a kínálatot, és az LPA-L Classic mellett döntöttem. A bordó szín jól megy a házunk fehér homlokzatához, másrészt kinézetében igen hasonlít a hagyományos cserép formájára, mintázatára. Persze a Lindab mellett szólt az is, hogy négy-öt színárnyalatra jelentős kedvezményeket adtak. Én pl. – ha jól emlékszem – majd 300 forinttal olcsóbban kaptam négyzetméterét. Ráadásul az is fontos szempont volt, hogy a Lindab által kiküldött szakember ingyenesen készített egy nagyon pontos felmérést az anyagszükségletről. Ez azért is praktikus, mert nincs káló, de az se történhet meg, hogy esetleg elfogy az anyag, áll a munka. Szóval ennek alapján történt a szállítás is. Nem is akárhogyan! Az összes tétel, darabra pontosan meg volt jelölve, és ezek szerint történt a sorba rendezés is. A Lindab által ajánlott kivitelező a hosszú lemezzel kezdte, utána sorra megvolt, hogy hányas lemez következik. Így optimalizálni lehetett a munkafolyamatot.
A palától pár centiméterre, hogy a szellőzés is biztosítva legyen, alakították ki az új lécezetet. Erre került a vízzáró tetőfólia, arra pedig maga az LPA-L. Négy nap alatt elkészültek, pedig 196 négyzetméternyi felületet kellett lefedni. Ráadásul a tetőben van egy lépcsős kialakítás is, aminek a burkolása nagyobb körültekintést igényelt. Összességében nagyon elégedett vagyok a munkával. Gyorsan ment, precízen dolgoztak, látszott, hogy jól ismerik az anyagot, az építkezés nem járt felfordulással. Bevallom, sokkal nyugodtabban vágtam neki az idei nyárnak, mert tudtam, hogy itt már nem lesz baj. Egyesek kérdezték, hogy nem félek-e fémet rakni a tetőre, nem tartok-e a rozsdásodástól. De az az igazság, hogy – mint említettem – értek valamit ezekhez a dolgokhoz, és a leírásban egyértelműen szerepel, hogy tűzihorganyzott acél anyagról van szó, amire még speciális eljárással további tartós bevonat kerül. Biztos vagyok benne, hogy még a 15 évre adott Lindab garancia leteltével sem kell majd reklamálni.”
Időtálló fémtetők
Amikor a Szalaszenden élő Laczkó Sándornál érdeklődtünk, hogy LPA-L vásárlóként ő hogy viszonyul a korrózióval kapcsolatos félelmekhez, szemléletes példával igazolta, hogy nincsenek aggodalmai. „Nézze, a templomtornyok is évszázadokig állnak, pedig fémfedés van rajtuk. Úgy tűnik, hogy ezt a tényt a szomszédos Szlovákiában, ahová a közelsége miatt gyakran átutazunk, előbb felismerték, mert ott sokkal több fémtető van, mint nálunk. Mivel nekem kifejezetten tetszettek ezek a házak, elhatároztam, hogy a tetőt csak ilyen anyaggal fogom felújítani. Igaz, hogy a házunk 1993-ban épült, de a fedélen lévő bitumenes hullámlemez - pláne a ház déli oldalán - az erős napsugárzás hatására deformálódni kezdett.