Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

A tető, amit nem visz el a szél

Az évszakok és a változékony időjárás mindig is kihívást jelentettek az épületek tulajdonosai számára, különösen a tetőszerkezetek, tetőfedések szempontjából. Az elmúlt években azonban az erős széllel járó viharok, heves esőzések és jégverések még inkább ráirányították a figyelmet a tetők ellenálló képességére. A biztosítók statisztikái alapján az épületek tetőzetének megbízhatósága elengedhetetlenül fontos tényezővé vált, hiszen egyetlen vihar is jelentős anyagi károkat okozhat a tulajdonosoknak.

5 év alatt csaknem másfélszeresére nőtt a biztosítók által kifizetett kárösszeg: 2023-ban a viharszezon négy hónapja alatt – május és augusztus között – összesen 7,5 milliárd forintot, míg 2018-ban csupán ki 3,2 milliárdot kellett megtéríteniük. 2023. augusztus elejének viharai rekord összegű, 4,5 milliárd forintot is meghaladó kárértéket okoztak. Jelentős részük minden bizonnyal a tetőket ért kár volt. Már egy közepes tetőkár javítása is fájdalmas kiadásokkal jár, különösen biztosítás nélkül. Egy tartós, stabil és erős tetőfedő anyag garanciát jelenthet arra, hogy ne gyarapítsuk a tetőkárokat szenvedők népes táborát. Ez az anyag a beton.

Hogyan lehet viharálló a tetőnk?

Az építkezések és felújítások során kiemelten fontos, hogy a tető anyagának kiválasztásakor körültekintően döntsünk és olyan megoldásokat válasszunk, amelyek ellenállnak az időjárási viszontagságoknak. A szélviharok, széllökések, a lezúduló, nagy mennyiségű csapadék - gyakran jégverés formájában - próbára teszik az egész épületet, de a tető fokozottan ki van téve mindezeknek. A megfelelő tetőfedő anyag kiválasztása tehát létfontosságú a tető tartóssága és megbízhatósága szempontjából.

Leier beton tetőcserép

Számít-e a tetőszerkezet súlya?

A beton tetőcserepeket nem egykönnyen mozdítja el a viharos szél. Ehhez azonban a cserepek súlyán kívül az is kell, hogy a tető megfelelően legyen megépítve.

Az egyik legfontosabb tudnivaló, amivel nem árt minden építkezőnek, felújítónak tisztában lennie, hogy a tetőszerkezetre nem a tetőfedő anyag súlya fejti ki a legnagyobb hatást, hanem a viharos szél. Ez az állítás könnyen bizonyítható számokkal is. Egy beton tetőfedés súlya átlagosan 45 kg/m2-es teher a tetőszerkezeten, míg a tetőnek gyakran a 100 kg/m2-es szélnyomást is bírnia kell – vezette le a példát Nagy Gergely, a Leier Hungária Kft. betoncserép-üzletágának vezetője. A megfelelően méretezett, jól megtervezett tartószerkezetnek nem okoz gondot a beton tetőcserép súlya egy új építésű háznál. Felújítás esetén azonban vegyük számításba, ha a beton tetőcserép nem jöhet szóba, nem biztos, hogy a kerámia jelenti számunkra a megoldást. A kerámia cserepek akár nehezebbek is lehetnek a betonnál, ha például megszívják magukat nedvességgel.

A titok nyitja a tető hajlásszögében és a fedési módban rejlik, a megoldás e kettő függvénye. A beton tetőcserépből - hajlásszögtől függően - átlagosan 10 darab szükséges négyzetméterenként, míg egyes típusú kerámiacserepekből, pl. a kisebb méretű, hódfarkúból, akár 25 darabot is el kell helyezni. Az anyagi következmények mellett a viharállóság még mindig kérdéses.

Leier beton tetőcserép

Anyag és kialakítás együtt dolgoznak a tartósságért

Tudjuk, hogy a beton extrém módon strapabíró, nincs ez másképp a betoncserepekkel sem. A dió nagyságú jég, ami egy-egy jégverés alkalmával előfordulhat, nem tesz benne kárt, míg más anyaggal fedett tetők súlyosan megsérülhetnek. A rosszul kivitelezett tető cserepei alá az erős széllel bejutó nedvesség a teljes szerkezetet, idővel pedig az épület minőségét is rongálhatja. Így már jól érthető, hogy nem csak az anyag és gyártástechnológia, hanem a tető egyes részleteinek kialakítása, a szakszerű kivitelezés is kulcsszerepet játszik abban, hogy viharálló tetőt tudjunk a fejünk felett.

A megfelelő tervezéssel kezdődik minden. A tető széllel szembeni ellenálló képességének legfontosabb tényezői az épület tömege, formája, a tető hajlásszöge, melyek azt is meghatározzák, hogy a tető egyes részein milyen hatások támadják a szerkezetet. Az alacsony hajlásszögű tetők jobban ki vannak téve a szél megbontó hatásának, a meredekebb tetők viszont a szél szívó-nyomó hatását kell, hogy elviseljék.

A Leier üzletágvezetője hangsúlyozza, hogy a beton tetőfedés nemcsak strapabíró, hanem hosszú távon is megőrzi esztétikai és funkcionális tulajdonságait. Az alapos tervezés és a szakszerű kivitelezés segítségével minimalizálhatók az esetleges problémák és biztosítható a tető hosszú távú megbízhatósága, viharállósága.

Ha biztonságban akarjuk tudni, az otthonunkat, érdemes megvizsgálni, hogy szükséges-e a tetőt felújítani. Feltétlenül számoljunk a beton tetőfedésben rejlő lehetőségekkel, hiszen külső hatásokkal szemben is strapabíró tetőnk csak akkor lesz, ha minőségi és stabil anyagot, például betont választunk, így a tetőfedő kezei közül hosszú távon viharálló tető kerülhet ki.

További információ a termékekről

Népszerűek a témában

Információ nélkül nem tudunk jó döntéseket hozni

Pala helyére pala? Tetőfelújítás szép és könnyű anyaggal

Zöld útra áll az építőipar?