Július 1-étől az új épületek már csak a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelmények teljesítése mellett kaphatnak használatbavételi engedélyt, ennek teljesítéséhez pedig kiváló megoldást jelent a hővisszanyerős szellőztető. A követelményeknek való megfelelést az ingatlanra készült energetikai tanúsítványban elért legalább BB, azaz „közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő” minősítés igazolja. Az előírás nemcsak az új épületek építésére, hanem az ingatlanok jelentős felújítása esetén is kötelező érvényű. Az épület természetesen az előírtnál magasabb energiahatékonyságú is lehet – a Zehnder, cikkünkben bemutatott termékeivel teljesíthető is –, így BB-nél jobb energiaosztályba is tartozhat, rosszabba azonban nem.
Magas hatásfok, friss levegő
A korszerű építőanyagok mellett a modern épületgépészeti rendszerek felhasználásával könnyen eleget lehet tenni az előírásoknak, hiszen a hazai „közel nulla” meghatározás megengedőbb a nyugat-európaihoz képest. Ilyen, korszerű épületgépészeti megoldás a hővisszanyerős szellőztető, amellyel az épület fűtési és hűtési igénye jelentősen csökkenthető azáltal, hogy a berendezés télen a házban tartja a hőenergiát, nem engedi ki a szabadba a szellőző levegővel együtt, amivel egyúttal jelentős mennyiségű hőenergia is távozik. A magas hatásfokú Zehnder hővisszanyerő ennek mértékét nagyon nagy mértékben csökkentheti, s így a hővisszanyeréssel a fűtési és hűtési rendszer beruházási és üzemeltetési költségei is mérséklődnek.

Az ablaknyitogatás már nem elég
Az épület energetikai jellemzőit az energetikai besorolása határozza meg, 2022. július 1-től legalább a BB szintnek kell megfelelni, de ennél jobb is elérhető, mint például az AA, AA+ és AA++. A besorolás számításának módját az épületek energetikai jellemzőit jogszabályba foglaló TNM rendelet határozza meg. Ezek szerint például kötelező a friss levegőt biztosítani, aminek mennyiségi paramétereire az említett rendelet egyik fejezete is kitér. A jó minőségű belső levegő biztosításának régi módja a szellőztetés, azt azonban mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a friss levegő rendeletben előírt mennyisége ablaknyitogatással nem érhető el, ezért megkerülhetetlen lesz a gépi szellőztetés, amely egy (vagy több) ventilátorával gondoskodik a rossz levegő kivezetéséről, és/vagy a friss levegő bevezetéséről. Számos rendszer érhető el a piacon, de családi háznál a hővisszanyerős szellőzés és a légbevezető-ventilátor műszaki megoldásai a jellemzőek.