Az új lakóépületek használatbavételére vonatkozó energetikai előírások szerint a 300 négyzetméternél nem nagyobb lakóingatlanok esetében az épületek energiaszükségletét legalább 25%-os arányban megújuló energiaforrásból ajánlott biztosítani. A fűtési rendszer kiválasztásakor időnként méltatlanul háttérbe szorul a biomassza-tüzelés. Arra vállalkozunk most, hogy röviden és közérthetően bemutassuk a biomassza-tüzelőanyag lakossági felhasználásában rejlő lehetőségeket.
Ha megújuló energiáról beszélünk, a többség elsősorban a nap, a szél és a víz energiájának hasznosítására gondol. Az új energetikai követelményeknek megfelelő megújuló részarányba azonban több más energiaforrás beleszámíthat, köztük a biomassza.
Mi a biomassza és hogyan hasznosítható lakossági felhasználásban?
A biomassza tulajdonképpen biológiai úton létrejött szervesanyag-tömeget jelent, amely szilárd formában elsősorban tüzeléshez használható.
Figyelem! A biomassza-tüzelés az egyetlen olyan fűtési lehetőség, amely a működtetéséhez – a tüzelőanyag mellé – semmilyen egyéb energiát nem igényel.
A leggyakrabban tüzelt biomassza-fajták a tűzifa apríték, a forgács és a fűrészpor, a szalma, a fabrikett, illetve a fapellet. Ezeknél a tüzelőanyagoknál a nedvesség-tartalom és az előállítás, feldolgozás ideje fontos, a minőségre utaló jellemző. Ha nem megfelelő minőségű és nedvesség-tartalmú biomasszát használunk, akkor a fűtőberendezés teljesítménye és hatásfoka a névlegesnél alacsonyabb lesz, a káros anyag kibocsátás, a korom lerakódás és a hamuképződés pedig jelentősen növekszik.
Mekkora a megfelelő nedvességtartalom? A hasábfa csak akkor nevezhető tűzifának, ha annak nedvességtartalma nem haladja meg a 20%-ot. A sajtolással formázott brikett és a nagynyomáson préselt pellet viszont ennél lényegesen kisebb (5-10 %) nedvesség tartalommal rendelkezik.
A hatékony biomassza-fűtéshez a megfelelő tüzelőanyag kiválasztásán túl egyéb fontos tényezőket is figyelembe kell vennünk. Mert azzal, hogy feltöltöttük a tárolónkat a megfelelő minőségű biomassza tüzelőanyaggal, még nem feleltünk meg az új energetikai szabályoknak.
Szükségünk lesz egy speciális tüzelőberendezésre is, amely a helyiség légterétől függetlenül üzemel, vagyis az égéshez szükséges levegőt nem abból a helyiségből veszi el, ahol a berendezés található. Továbbá az épületben hőhíd-mentes szerkezeteket és légtömör beépítést kell megvalósítanunk.
Mit is jelent ez pontosabban?
Az épület szerkezete – a falak, a födém, a tető, az ablakok, az ajtók – hőt engednek át. Az energetikai szabályozás leírja, hogy mi az ideális. Talán nem is olyan nagy túlzás úgy fogalmazni, hogy a szakemberek szinte patikamérlegen számolják ki bonyolult számításokkal, hogy mely anyagok, technológiák és műszaki megoldások kombinációjával érhető el a használatbavételhez szükséges hő- és légtechnikai állapot.
Ez is érdekelhet
Ezek után nagyon nem mindegy, hogy milyen megoldást választunk a füstgáz elvezetésére, hiszen a kéménynek biztosítani kell a légtömör és hőhídmentes utat az egész épületen keresztül, a pincétől a falakon és a födémen át a tetőáttörésig. A szigorú szabályoknak több Schiedel kémény is megfelel.
A szilárd biomassza tüzelésű fűtési rendszer elengedhetetlen része a jó kémény!
- A jó kémény alkalmas arra is, hogy ellássa a tüzelőberendezést az égéshez szükséges levegővel, így biztosítva a helyiség levegőjétől független működést.
- A kémény szerkezetének légzárását a lakótér felé is biztosítani kell. Ennek a követelménynek csak a hátsó szellőzést nem igénylő kémények tudnak megfelelni.
Nézzünk néhány kritikus pontot:
- A lakótérrel kapcsolatban álló kémény tisztítóajtaja légtömörré tehető megfelelő tartozékkal.
- A födém- vagy tetőáttörésénél speciális belső és a külső fólia készlet használatával légtömörré lehet tenni az áttörési csomópontot.
- Ha a tető vagy a födém hőszigetelve van, akkor szükséges a szigetelés síkjában is gondoskodni a kémény hőhíd-mentességéről.
A Schiedel Absolut kerámia kéményrendszer gyári külső és belső fólia szettel is rendelkezik a tetőáttörés légtömörségének biztosításához. A Termo köpenytéglát pedig a hőszigetelés síkjában kell elhelyezni. Így biztosíthatjuk a kémény hőhíd-mentességét ezen a kritikus ponton.
Még több kémény...
A modern dizájnt kedvelőknek a Schiedel fémkéményeket ajánljuk.
A Sirius, a Sargas és Mimas kandallók Permeter Smooth Air füstgáz elvezető rendszerrel komplett csomagban rendelhetők.
A beépített KINGFIRE kandalló Schiedel ABSOLUT 18TL kerámia bélésű kéménnyel légtömör és hőhídmentes kialakítású, helytakarékos megoldás.
A biomassza fűtés okos lehetőség új építésű családi házakban a megújuló energia részarányának biztosítására. Szakember tanácsait követve a fűtési rendszer minden komponense maximálisan megfelelhet az új energetikai előírásoknak.
Hasznos és érdekes cikkeink: