A rezsicsökkentés csökkentése a háztartások jelentős részét érzékenyen érinti. Körbejárjuk a takarékossági lehetőségeket, illetve azt, hogy mire számíthatunk rövid-, illetve hosszabb távon.
A 2013-ban bevezetett rezsicsökkentés 2022. augusztus 1-én megszűnik, ettől kezdve a szolgáltatók csak a törvényben meghatározott korlátig – a villamosenergia esetében évi 2523 kWh, földgáz esetében 1729 köbméter, azaz 59.132 MJ – számolják fel a korábbi kedvezményes árat. A korláton felüli fogyasztásért a piaci díjat kell megfizetnünk, ami 70,10 Ft/kWh, illetve 62,9 Ft/kWh éjszakai áram ár, valamint 747 Ft/m3 gázár.
Hőszigetelő anyagok, napelemek áremelkedése várható
Sajnos egy családi ház, lakás energetikai felújítása ilyen gyorsan nem kivitelezhető, legfeljebb azok számára jelent most megoldást, akiknél éppen zajlik a munka, vagy néhány hónapon belül sor kerül rá. Az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége az építőanyagok, különösen a hőszigtelések és a nyílászárók árának növekedését prognosztizálja és a kivitelezők árai is várhatóan növekedni fognak. A hőszigetelést tervezőknek tehát ismét mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk.
Ugyancsak jelentős növekedés várható a napelemek áraiban. Már most sem ritka, hogy 500.000 Ft-os eltérés tapasztalható a két hónappal korábbi árakhoz képest, de itt az árak az egyedi igények szerint alakulnak.
Különösen a gáz ára lehet fájdalmas a háztartások számára, sokan tervezik, hogy gázzal kevesebbet és árammal többet fűtenének. Ez is magyarázza, hogy megindult a roham a hűtésre és fűtésre is alkalmas klíma készülékek iránt.
Szoros kontroll alatt a fogyasztás
Rövid távon a legjobb, amit tehetünk, hogy felülvizsgáljuk a háztartásunk energiafogyasztóit, a saját fogyasztási szokásainkat és szorosan követjük a fogyasztást is.
Az MVM tájékoztatója szerint a különböző háztartási készülékeink fogyasztása az alábbiak szerint alakul (becsült értékek):
- Laptop 8 órás üzemidővel 12,5 – 25 kWh/hó
- Tűzhely (négytagú család számára egy heti étel készítése) 20 kWh
- Mosogatógép (egy teli töltet) 2 kWh
- Hűtő 2 kWh/nap
- Mosógép (négytagú család heti mosása) 10 kWh
- Televízió (127 cm-es LED 5 óra üzemidő/nap) 0,4 kWh
- Energiatakarékos izzó (50 óra használat) 1 kWh
- Hősugárzó (3 kW teljesítmény 20 perc fűtés) 1 kWh
- Klíma (átlagos hatékonyságú inverteres) 1,1 kW/nap

Amit gyorsan tehetünk, hogy a korszerűtlen készülékeinket modern, energiatakarékos típusokra cseréljük. Ez különösen igaz a bojlerekre, ahol ráadásul egy régi bojler a vízkő lerakódás miatt a vártnál is több áramot elfogyaszthat.
Ez is érdekelhet
A gázzal történő spórolás ennél némileg bonyolultabb, hiszen átállni egy kevésbé korszerű, gázüzemű fűtésről, pl. konvektorról, modern kondenzációs készülékre, nem megy egyik napról a másikra. Költségben is jelentős többletet jelent, mint egy villanybojler vagy egy régi hűtő cseréje.
Hosszútávon azonban csakis a lakóépület korszerűsítése, a házunk, lakásunk üzemeltetésének újragondolása jelenthet megoldást. Viszont súlyos tévedés azt gondolni, ha hirtelen kicseréljük a régi nyílászárókat, néhány napelem a tetőre, és máris jobbra fordul minden. Ha csak egy valamit tudunk belátható időn belül elvégeztetni, az legyen a hőszigetelés, majd amilyen gyorsan lehet, kövesse a nyílászárók cseréje.
Átgondolt tervezéssel az energiafogyasztás jelentősen csökkenthető, de minden házhoz más megoldás kell
Gulyás István, a Magyar Családi Ház Tulajdonosok Egyesületének elnöke szerint az energetikai szempontból rossz állapotú családi házak felújításának csak komplex módon, az egész folyamatot átlátva, összefüggéseiben értelmezve van értelme. Kapkodással, ad hoc ötletek megvalósításával nem lesz energiatakarékos, keveset fogyasztó otthonunk.
A mostani rezsi költségek felől nézve különösen a Kádár-kockák, a FÉG konvektorral fűtött épületek helyzete lehet kellemetlen.
Aki teheti és belevág az energetikai felújításba, korszerűsítésbe, feltétlenül terveztesse meg a folyamat minden elemét. Csak azért hőszivattyúra cserélni a gázkazánt, mert valahol ezt olvastuk, nem lesz jó megoldás. A hőszigetelés vastagsága, anyaga, a megfelelő nyílászárók és azok beépítése, a fűtés és a hőleadók kiválasztása, a napelemek méretezése, illetve hogy ezek közül egyáltalán mire, mennyire és milyen típusúra lehet szükség ahhoz, hogy a ház optimálisan üzemeljen, gondos és nagyon átgondolt tervezést igényel.