Milyen fűtési technikát érdemes választani, ha költségtakarékos és energiahatékony megoldásban gondolkodunk? Az energiaválság és a növekvő rezsiárak az eddiginél is több számtanfeladatot adnak fel, akár új otthonunkat tervezzük, akár a régit szeretnék korszerűsíteni. Lássuk, mivel számolhatunk a hőszivattyú esetében!
A hőszivattyúk legnagyobb előnye, hogy a befektetett energia többszörösét képesek előteremteni, hiszen a környezeti levegő hőjét, mint a napsugárzás révén megújuló energiát hasznosítják. A hőszivattyús berendezések képesek alacsonyabb hőmérsékletű helyről hőt elvonni, és azt egy magasabb hőmérsékletű közegnek átadni.
A hőszivattyúk típusai
Típusát tekintve a legelterjedtebb berendezések a külső levegő hőjét hasznosítják és adják azt át, vagy közvetlenül a belső terek levegőjének (ezeket hívjuk split klímáknak, vagy légkondicionálóknak), vagy a fűtési rendszerben keringő víznek (levegő-víz hőszivattyúk, köznyelvben simán hőszivattyúk).
Levegő-levegő hőszivattyú

- egyszerű kivitelezés
- gyorsabb megtérülés
- nyáron kiválóan alkalmas komfort hűtésre
Levegő-víz hőszivattyú

- nincs a lakótérben ventilációs zaj
- komfortosabb fűtés
- alkalmas használati melegvízkészítésre,
- nem minden esetben alkalmas hűtésre
A jóságfok legyen veled!
Mitől függ a hatékonyság?
A hőszivattyús készülékek hatékonyságát az ún. jóságfokkal (COP, Coefficient of Performance) fejezzük ki. Bár a jóságfok egy kifejezetten hőszivattyús berendezésekre definiált mennyiség, egy közvetlen elektromos fűtés jóságát is viszonylag könnyen ki lehet fejezni vele: a közvetlen elektromos fűtés jóságfokát a legjobb esetben tekinthetjük 1-nek, hiszen csak a befektetett villamos energiát képes hővé alakítani. Hőszivattyúknál a COP értéket erősen befolyásoló tényezők a külső- és belső hőmérséklet, valamint a részterhelés mértéke. Minél enyhébb idő van kint és minél alacsonyabb a fűtővíz hőmérséklete, vagy a beltéri hőmérséklet, annál kisebb fordulatszámon kell a készüléknek üzemelnie, így nagyobb hatékonyság érhető el. Mivel a COP értékkel egy adott üzemállapot jellemezhető, így ez még nem teljesen elegendő a hőszivattyús készülékek energiahatékonyságának átfogó jellemzésére. Ezért vezették be az úgynevezett szezonális jóságfokot (SCOP, Seasonal Coefficient of Performance), mely egy adott készülék teljes fűtési szezonra érvényes hatékonyságát hivatott számszerűsíteni bizonyos szabványban foglalt referencia körülmények között, így megteremtve az alapot különböző készülékek összehasonlítására.
Az SCOP a hasznos és a befektetett energia arányát fejezi ki egy teljes fűtési szezonra vetítve, így ez a mennyiség mérhető és számítható. Minél magasabb az SCOP, annál energiahatékonyabban működik egy készülék. Az SCOP értéket befolyásoló két fontos tényező az időjárás és a fűtött közeg hőmérséklete.
Hogyan befolyásol az időjárás?
A szezonális jóságfok (SCOP) értékét, vagyis a szezonális energiahatékonysági mutatót, nagymértékben az adott fűtési időszakban jelentkező hőfokgyakoriság határozza meg. A hőfokgyakoriság azt jelenti, hogy egy adott hőmérsékleten a fűtési időszakban hány órán keresztül tartózkodott a kültéri levegő. Például a székesfehérvári mérőállomás adatai alapján 0°C külső hőmérsékleten 2020. októbertől 2021. áprilisig összesen 221 órán keresztül tartózkodott a kültéri levegő. Így elmondható, hogy minél enyhébb a tél, annál energiahatékonyabban tud üzemelni egy hőszivattyús berendezés.
Hogyan befolyásol a fűtött közeg hőmérséklete?
Egy hőszivattyú annál hatékonyabban tud üzemelni, minél alacsonyabb a fűtött közeg hőmérséklete, ugyanis ekkor a kompresszor felvett teljesítménye alacsonyabb marad. Ez az oka, hogy a levegő-víz hőszivattyúk legmagasabb hatékonysága padlófűtéssel érhető el, hiszen az egy ún. alacsony hőmérsékletű hőleadó.
Tudta-e?
Hasonló alkalmazásban és fogyasztói szokások mellett Pécsen energiahatékonyabb üzemre számíthatunk, mint például a Mátrában, hiszen átlagosan melegebb a téli időszak. Bár az időjárásra nincs ráhatásunk, azért tehetünk a készülékünk energiahatékonyságának fokozásáért. Érdemes alkalmazni az időjáráskövető szabályozást, ekkor a készülék a külső hőmérséklet függvényében változtatja a fűtővíz hőmérsékletét, így enyhébb időben alacsonyabb terhelés mellett tud üzemelni.