Megérkezett a tél, újra hideg a fal, a padló, húznak az ajtók, ablakok. Most már a bőrünkön érezhetjük, hogy idén nyáron is elhalasztottuk a felújítást. De hol is kezdhettük volna? Hőszigetelés vagy a nyílászáró csere? Logikus, ám egy családi házon számos más nem megfelelően hőszigetelt területet találunk. Szakértőink segítségével végignézzük, mikor mely területtel érdemes kezdeni, miért és milyen hőszigetelő anyagot használjunk?
Ha új otthont építünk, akkor könnyebb helyzetben vagyunk, hiszen egy jó tervező és kivitelező évtizedekre megoldja ezeket a problémákat. Ha viszont nem csupán állagmegóvás céljával újítunk fel, hanem energetikailag is javítani szeretnénk otthonunkon állapotán, azaz pl. kevesebb rezsit szeretnénk fizetni, komplex megoldásban érdemes gondolkodni.
Alaptétel: a hő mindig megtalálja a kifelé vezető utat. A cél tehát az épületet körülvevő minél homogénebb „burok” kialakítása, hogy az ú. n. hőhíd – azaz a többihez képest gyengébben szigetelt felület – kialakulása elkerülhető legyen. Nem nehéz belátni, hogy ha csak a padlást szigeteljük, akkor a falakon és padlón könnyedén „kiszökik a meleg” vagy hiába vastag a hőszigetelés, ha az ablakok nem zárnak jól. De a hőhidak más problémát is okoznak: például egyik leggyakoribb és legszembetűnőbb hatása a penészedés.
Az, hogy nem elégséges csak egy problémás területtel foglalkozni, a legszemléletesebben azzal bizonyítható, ha megnézzük egy átlagos épület esetén, hol mennyi energia vész el: a tetőn 20%, a falakon 30%, a nyílászárókon 15%, a padlón 10%, a tömítetlen réseken 10% és a fűtési rendszeren ill. a égéstermék elvezetéssel 15% a veszteség mértéke.
Az épület minden külső felületét hőszigetelni kell, hogy csökkenteni tudjuk a fűtési költségeinket, mert a családi házak esetén is itt szökik a legtöbb energia. Ez ugyanakkor nem csak a határoló falak hőszigetelését jelenti, de minden épületszerkezeti elem megfelelő mértékben történő hőszigetelését, ami a külső térrel érintkezik.
De mit, miért és hogyan hőszigeteljünk?
A fentieket olvasva a komplexitás fogalma már jobban értelmezhető. Az utólagos hőszigeteléssel egy felújítás során csökken a falak hőátadása is és az ablakkereteknél, falsarkoknál lévő hőhidak kialakulásának esélye csökken, ha volt ilyen, megszüntethető a párásodás, penészedés. A nyílászárókat is érdemes megfelelő hőszigetelésű, légtömören záródó típusra cserélni, de fontos terület a fűtési rendszer megújítása és a villamos berendezések, világító berendezések energiatakarékos változatra cserélése.