Mit tud vajon egy intelligens otthon? Hogyan könnyíti, teszi kényelmesebbé mindennapi életünket egy okosnak nevezett ház, lakás? A legfontosabb kérdésekre ad választ ez a velős összefoglaló.
Kezdjük rögtön az alapoktól!
Az okoz otthonok ugyanazokat a funkciókat (világításvezérlés, hőmérsékletvezérlés, audio-video eszközök vezérlése, riasztó, öntözőrendszer, stb.) képesek ellátni, amit egy teljesen hagyományos otthonban külön-külön vezérlésekkel érhetünk el, csakhogy előbbinél ezek között logikai kapcsolatok hozhatók létre.
Ez azt jelenti, hogy egy-egy kapcsoló megnyomásával egy sor állapotváltozás idézhető elő. Ilyenek például, amikor a riasztó bekapcsolásával automatikusan lekapcsoljuk az összes villanyt, lehúzzuk a redőnyöket, pár fokkal eltoljuk a hőmérsékletet, stb., így jelentős energiamegtakarítást érhetünk el. Valljuk csak be őszintén, mikor kapcsolunk ki minden olyan fogyasztót, melynek nem kellene működnie, ha nem vagyunk otthon?
Az energia megtakarításon túl érdemes megemlíteni a kényelmi funkciót, amely miatt egyre népszerűbbek ezek a megoldások.
4 kényelmi funkció, melynek mindenki örülne
Egy intelligens otthon számos hasznos lehetőséggel teheti egyszerűbbé az életünket.
- Otthonról távozóban egyetlen gomb megnyomására bekapcsol a biztonsági rendszer, ezzel egyidejűleg lemennek a redőnyök, lekapcsol a világítás, és kikapcsolnak azok a konnektorok, amelyekre nincs szükség (csak, hogy véletlenül se maradjon bekapcsolva a vasaló vagy a tévé készülék). A fűtés is takarékos üzemmódra kapcsol.
- Amennyiben otthonunk intelligens, nyaralás közben felszabadultan pihenhetünk, nem kell aggódnunk többé amiatt, hogy bekapcsolva maradt-e valamelyik lámpa, vagy a klíma. Egy okostelefonnal távolról is ránézhetünk otthonunkra, és pillanatok alatt, egyszerűen ki-, vagy éppen bekapcsolhatjuk a szükséges dolgokat.