Amint véget ért a fűtési szezon, érdemes átvizsgálni minden, a fűtéshez kapcsolódó készüléket, különös tekintettel a kéményre, mely indokolatlanul elhanyagolt része ennek a területnek. Pedig a nem megfelelően működő kémény sok kellemetlenség okozója lehet!
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a kémény a házak, lakások szürke eminenciása: észrevétlenül, zajok nélkül teszi a dolgát. Ha azonban probléma lép fel a működésében, azonnal észrevesszük. Jobb ezt a pillanatot nem megvárni, hiszen ezzel súlyos károkat okozhatunk.
A kémény sérülései
A régi építésű társas- vagy családi házak esetén a leggyakoribb probléma a falazott kémény elöregedése. A téglák közötti habarcs idővel szétfagy, porlad és kipereg, így a szerkezet meggyengül. A habarcs hiánya a füsttömörség sérülését okozhatja, a következmény pedig, hogy a mérgező égéstermék a lakótérbe szivárog. A helytelen tüzelési szokások, és a nem megfelelő tüzelőanyag használata ugyancsak károsítják a kéményt: kátrányosodik, átnedvesedik. A kémény belső falára lerakódott fakátrány belobban, kéménytűz keletkezik. Kéménytűz esetén a kéményben lévő nyomás megemelkedik, ami a kémény szerkezetének repedését, extrém esetben a kémény szétrobbanását okozhatja. Átnedvesedett, kátrányos, vagy szerkezetileg sérült kéményt javítani nem lehet, csak a bontás jöhet szóba.
Kémény csere új tüzelőberendezés esetén
Ha új tüzelőberendezés kerül a házba, mindenképpen sor kerül a kémény cseréjére is. Az új, modern berendezések ugyanis nem csatlakoztathatók a régi szabványok szerint kialakított kéményekhez. Egy új kandalló – hiába fatüzelésű – nem kompatibilis a régi, falazott kéménnyel, nem is beszélve a kondenzációs kazánokról.
2010 óta hazánkban csak ún. rendszerjellegű kémények építhetők. Ez azt jelenti, hogy a kémény minden alkatrészét ugyanaz a gyártó garanciálisan biztosítja, tehát az elemek egymással optimálisan működve biztosítják az égéstermék megfelelő elvezetését.