A Magyar Passzívház Szövetség (MAPASZ) a tavaszi Construma 2012 kiállítás alatt, április 21-én, szombaton és április 22-én, vasárnap tájékoztató kampányt szervez „Közel nulla – nincs távol!” címmel, a Hungexpo D pavilonjában ahova várja a holnap kihívásait már ma megismerni, és teljesíteni vágyó érdeklődőket.
A tavaszi Construma 2012 építőipari szakvásár nagyon jó alkalom arra, hogy mind a szakemberek, mind az építeni vagy felújítani vágyó nagyközönség tájékozódjon a lehetőségekről, hisz Magyarországon már most rendelkezésre áll az összes olyan építőanyag, technológia, illetve szakértelem, amellyel közel nulla energiaigényű épület 2012-ben is felépíthető – hangsúlyozta Debreczy Zoltán, a MAPASZ elnöke.
Hozzátette, hogy az épületenergetika, fenntarthatóság, passzívház fogalmakkal egyre gyakrabban találkozhatunk. Az okok már mindenki számára közismertek: pocsékoló energiafelhasználásunk egyre kevésbé megfizethető, egyre több természeti kárhoz, társadalmi feszültséghez vezet. Most még abban az átmeneti korban élünk, ahol már látjuk ugyan a vészjósló jeleket, de még mindig nem vesszük ezeket kellően komolyan.
Mint ismeretes európai uniós szabályozás írja elő, hogy 2020 után már nem épülhet csak közel nulla energiaigényű épület. Azaz nyolc év múlva már minden új épületnek legalábbis passzívház jellegűnek kell lennie. A tervezők és a kivitelezők tisztában kell legyenek a megfelelő technológiákkal, az építtetők pedig avval, hogy egy ma még energetikailag éppen megfelelő épületet 2020 után se gazdaságosan kifűteni, se megfelelő áron eladni nem tudnak majd.
Ez is érdekelhet
Az energiahatékonyság elméleti ismeretei mellett legalább annyira fontosak a megépült projektek. Világszerte több mint 32 ezer passzívház épült már, hazánkban mintegy 100 épület éri el vagy legalábbis közelíti meg ezt a színvonalat. A tendencia minden országban, így hazánkban is az, hogy először családi házak épülnek ezzel a technológiával. Ugyanakkor egy civil szervezet a Magyar Passzívház Szövetség támogatásával belekezdett az első magyarországi passzív közösségi épület, egy lakóotthon felépítésébe. Debreczy Zoltán úgy véli, hogy a kezdeményezésnek minden esélye megvan arra, hogy ne csak egyedüli hírmondója, hanem sokkal inkább kezdőlökést adó zászlós hajója legyen az energetikailag kimagasló színtű lakóotthon-építések beindulásának. Nemzetközi tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a lakóotthon az az épülettípus, amely predesztinált arra, hogy passzívházként valósítsák meg.