Meddig drágulnak még az építőanyagok? Az év első felében mi okozta a hirtelen áremelkedést? Hogyan hatnak ezek a folyamatok az építtetőkre és a kivitelezőkre? Hogyan alkalmazkodjunk a helyzethez, milyen pénzügyi megoldásokkal minimalizálhatjuk a változásokkal járó kellemetlenségekre? – többek közt ezeknek a kérdéseknek jártunk utána szakértők segítségével, hogy a homeinfo.hu építkezésben, felújításban érdekelt olvasói minél több hasznos információval rendelkezzenek, amikor a jelentős, egyes építőipari alapanyagok drasztikus árváltozás miatt döntési helyzetbe kerülnek.
Hirtelen megugró kereslet
„Március eleje óta egy világkereskedelmi háború határozza meg az építőanyag alapanyaggyártás helyzetét. Ennek oka, hogy a koronavírus-járvány kirobbanása óta eltelt másfél évben szerte a világon az építőanyag-gyárak csökkentett kapacitással dolgoztak, raktárra nem termeltek, ahogyan építőanyagokhoz szükséges alapanyagok előállítása sem volt csúcsra járatva. Ennek következtében 2020 végétől, illetve az idei év kezdetétől egy évvel elhalasztott építési beruházási kereslet jelent meg a piacon, aminek következtében bizonyos építőipari termékek világpiaci ára rendkívüli módon emelkedésnek indult” – mondta el a homeinfo.hu-nak Koji László. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke hozzátette: Magyarországnak jelentős az import kitettsége (az előző évben az összes felhasznált anyagok 48%-a külföldről került az országba), és jelenleg a korábban megszokotthoz képest kevesebb építőanyag érkezik, így nálunk – a V4 többi országához hasonlóan – az építőanyagok ára különösen nagy mértékben emelkedett.
Mint az ÉVOSZ elnöke rámutatott, elsősorban nem a magyarországi kereslet-kínálat befolyásolja az építőanyagok árának változását, hanem világkereskedelmi folyamatok, hiszen olyan, építkezést, felújítást ösztönző otthonteremtési intézkedések nem állnak a lakosság rendelkezésére a többi V4-országban, mint nálunk, de az építőanyag árak ott is hasonló mértékben emelkedtek.

Megfelelő kínálat, kordában tartható árak
Többek között az ÉVOSZ kérésére a kormány intézkedései most arra irányulnak, hogy elegendő mennyiségben és választékban álljon rendelkezésre építőanyag, mert így az árakat valamennyire kordában lehet tartani, másrészt elkerülhető, hogy az építőanyagokból hiány legyen.
Kérdésünkre, hogy az áremelkedések milyen újratervezést igényelnek, Koji László elmondta: „Kétféle helyzet van, aelynek keretei között az áremelkedésekkel összefüggésben a megbízónak és a kivitelezőnek megoldást kell találnia. Az egyik egy már aláírt szerződés alapján végzett, folyamatban lévő munka, a másik pedig, amikor éppen a szerződés megkötése előtt állnak a felek. Előbbi esetben, amikor a kivitelezőt és a megrendelőt is váratlanul érte a hirtelen drágulás, megpróbálnak egyezségre jutni, aminek része lehet a műszaki tartalom megváltoztatása (hiszen például a betervezett 130 ezer helyett 30 ezer forintért is lehet csaptelepet venni), vagy a feladatok elvégzésének időbeli ütemezésével keresik a megoldás lehetőségeit. Ahol ez nem működik, ott a kivitelező nem tud egyebet tenni, mint felmondja a szerződést, ami azonban senkinek sem jó, mert mindkét félnek az az érdeke, hogy ezek a munkák el legyenek végezve.”