A ZBR. olyan rendszer, amely lehetőséget nyújt Klímabarát Otthonok és Klímabarát Intézmények építésére, a meglévő épületek felújítására, és amely pályázat útján érhető el. Az ország panel-, és családiház-állományának jelentős része szorul energiahatékonysági felújításra.
A ZBR pályázatokon egyebek között épületek utólagos hőszigetelésére, nyílászárók cseréjére, illetve megújuló energiaforrásokkal előállított hőenergia-, vagy villamosenergia-termelésre (napkollektoros, napelemes rendszerek, valamint biomassza tüzelésű kazánok, és geotermikus hőszivattyúk telepítésére) lehet támogatást igényelni.
A ZBR jelenleg a széndioxidkibocsátás-csökkentést legradikálisabban támogató rendszer Magyarországon. Az energia-hatékony épületek támogatása rendkívüli megtakarítási potenciállal bír, ezért kiemelkedő fontosságú. Az építőipari szektorban indított energiahatékonysági programok megvalósítása nemcsak az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős csökkenését eredményezi, de számos egyéb területre is pozitív hatással van, ideértve a társadalmi jólét javítását, az energiaszegénység csökkenését, az energiabiztonság javítását, a lakosság egészségi állapotának javulását, az ingatlanok piaci értékének emelkedését, a foglalkoztatási mutatók javulását, új üzleti lehetőségek megteremtését, valamint az életminőség javulását.
Az új ZBR-rendszer a következő tervezett elemekből épül fel:
A tervezett, mély felújításon alapuló új lakossági pályázatok hosszabb távon, hatékonyabb széndioxidkibocsátás-csökkentést tehetnek lehetővé. Az alprogramok célja, hogy az eddigi épületenergetikai ZBR alprogramok által elért átlagosan 40%-os energia-megtakarítás és ahhoz kapcsolódó kibocsátás-csökkentés helyett, komplex beruházások támogatásával legalább 60%-os energia-megtakarítás valósulhasson meg a lakóépületek felújítása során, önálló családi házak és a többlakásos épületek tekintetében.
Ha egy épület egyszer felújításra kerül, és akkor nem használják ki az összes hatékonyságnövelő potenciálját egy lépésben, akkor költséghatékonyság szempontjából rendkívül kedvezőtlen, és a lakosságnak nagy terhet, költséget és kellemetlenséget jelent, hogy a helyszínre visszatérve a maradék potenciálok kihasználását lehetővé tevő felújítási munkákat utólag végezzék el. Éppen ezért egy felújítást követően további beruházás megvalósítása gyakorlatilag évtizedekig ki van zárva.
Ha egy nagyszabású felújítási program csak a legkönnyebben elérhető célokat tűzi ki (csak felületes, de rövidtávon megtérülő energia-fogyasztást csökkentő beruházásokat, mint pl. az ablakcsere vagy a részleges épületszigetelés), az nem eléggé ösztönzi a lakosságot a komplex beruházásokra. Ennek következtében az alacsonyabb szintű energia-megtakarítást célzó, felújított épületek energia-felhasználása hosszú évtizedekig magasabb lesz, mint amit a jelenleg elérhető technológiával különben el lehetett volna érni, ezzel tulajdonképp „belakatolva” (lock-in) Magyarország hosszú távú kibocsátáscsökkentési potenciálját.
ZBR Hitelgarancia Alap (még kidolgozás alatt): A ZBR Hitelgarancia Alap az állam által garantált hitel lehetőségét biztosítaná a ZBR épület energia-hatékonysági programjaiban pályázó magánszemélyek részére, a pályázatban szükséges önrész megfizetéséhez.
Miért szükséges? Mivel a lakosság nagy része nem rendelkezik a szükséges megtakarításokkal ahhoz, hogy mély felújításba kezdjen, a pályázatokhoz szükséges önerő hitelből történő fedezésének elősegítésére korszerű és megfizethető hiteltermékekre van szükség. A hagyományos jelzálog és személyi kölcsön típusú hiteltermékek nem maradéktalanul alkalmasak az épületenergetikai felújítások finanszírozására. A tulajdonosok nem szívesen kockáztatják tulajdonuk elvesztését jelzáloghitel igénybevételével, illetve gyakori, hogy egy ingatlan nem jelzálogképes. A személyi kölcsön tekintetében pedig sokan nem hitelképesek.
Az új, Klímabarát Otthon és Klímabarát Intézmény beruházások közös és legfontosabb vonása, hogy jó hatásfokú, mérhető szén-dioxid kibocsátás csökkentést kell felmutatniuk. A pályázatok értékelése során e klímavédelmi cél megvalósulását műszaki számításon alapuló szén-dioxid emisszió-csökkentési monitorozás és auditálás biztosítja. A támogatási szerződésnek tartalmaznia kell az üvegházhatású gáz kibocsátás csökkentés várható és vállalt mértékét, valamint annak igazolási módját. A támogatások felhasználását, a pályázatot lebonyolító szervezet teljes körű eredményességi, hatékonysági és célszerűségi elemzéssel zárja.
Az energiahatékonyságot ösztönző támogatások a lakosságot szociálisan jobb helyzetbe hozzák azzal, hogy csökkentik az energiára kiadott költségeket. A klímavédelmi mintaprojektek ösztönzik az energiatudatos épület-felújítás elterjedését, meghosszabbodik a régi épületállomány élettartama, hosszú távon pedig csökkenhet az ország energia-függősége.