Érezzük, ha otthonunkban valami nem komfortos. Hőszigetelnünk kellene, de nem tudjuk hol kezdjünk hozzá? Hideg falak, huzat a lakásban, penészes sarkok és még sokat is fizetünk a fűtésért? Ezek a biztos jelek, hogy jó, ha konzultálunk egy szakemberrel, aki segít megtervezni, hogy pénzügyi lehetőségeinket mérlegelve melyik területen kezdjük a hőszigetelést. Ez egy hosszútávú választás, amihez megalapozott döntés szükséges.
Akár építkezik, akár csak felújít, mindenki az információgyűjtéssel kezdi az interneten, de legtöbbször megkérdezik a rokonok és barátok tapasztalatait is. Először arról kell döntést hozni, hogy a rendelkezésre álló anyagi forrásokat mely terület hőszigetelésére használjuk fel, mely terület hőszigetelése megoldható a leghatékonyabban? Természetesen energetikai szempontból mindig a komplex megoldás a legcélravezetőbb, ha a hőérzetünkön is szeretnénk javítani és még kevesebb rezsit is szeretnénk fizetni. De akár részmegoldást, akár mindenre kiterjedő átalakítást választunk, a homlokzat hőszigetelésétől a fűtési rendszer korszerűsítéséig, az egyik legfontosabb tétel, hogy jó alapanyagokkal dolgozzunk.
Bár annál látványosabb az eredmény, minél rosszabb a kiindulási pont, tehát minél kevésbé hőszigetelt a ház, azért a viszonylag jól hőszigetelt vagy jobb falszerkezettel, fűtési rendszerrel rendelkező épületnél is érdemes hozzáfogni az energetikai értékek javításához. Nyilván egy alig szigetelt ház esetén már egy homlokzati felújítás is jelentős fűtési számla megtakarítást hozhat a javuló hőérzet mellett. Ha például a BACHL választékából egy hagyományos polisztirol laphoz képest egy ugyanolyan vastagságú, de grafitos polisztirolt választ, akkor is közel 25%-kal jobb hőszigetelő hatást ér el.
A homlokzattal vagy a lábazattal kezdjük?
Akár a hideg padló, akár a hideg falak okozhatnak rossz közérzetet. Szakember tudja nekünk megmondani, hogy hol a probléma és milyen hőszigetelési eljárás lesz rá a megoldás. Mert napjainkban már nemcsak a fehér polisztirol létezik, más-más problémára eltérő műszaki tartalmú hőszigetelő anyagot vásárolhatunk, ahogyan a Bachl Kft. kínálatából is láthatjuk. Ha az egész épületre kiterjedő energetikai felújításnak anyagi korlátai vannak, sokszor először a homlokzati hőszigetelés kerül sorra, hiszen ez a legnagyobb „támadási felület”.
A homlokzaton az elmúlt években a 10 cm körüli hőszigetelő lapok voltak az elterjedtek, bár nyilván környezettudatosabb tulajdonos vagy passzív házak esetén már most is sokkal vastagabb lapokat találunk. 2020-ra viszont a szabályok szigorodnak, és várhatóan 20 centiméternél nem lehet vékonyabb hőszigetelésben gondolkodni. Ez azonban bizonyosan nem jelenti a költségek duplázódását, mert a költségvetés nagyobb részét a munkadíj jelenti, így a hőszigetelő lap vastagságának duplájára növekedése csak 20-30 százalékkal növeli a költségeket, míg a hatékonysága a duplájára nő.
Amennyiben a BACHL Extrapor grafitos hőszigetelő lapot választjuk, akkor azonos vastagság mellett 25%-kal jobb hőszigetelést kapunk. De van, amikor a lapok vastagsága is számít – amikor szűkös a telek beépíthetősége vagy egy műemlék épületet újítunk fel – és akkor gondolkodhatunk fordítva is, azonos hőszigetelő értékhez a BACHL Extraporból vékonyabb lapokat választhatunk.
Ez is érdekelhet
Fehér helyett válasszon szürkét!
Színesedik a hőszigetelő lapok palettája is, a fehér Nikecellen kívül ma már sok helyen szürke hőszigetelés kerül a házfalra. Ezek a lapok anyagukban mások, mert a gyártás során grafitszemcsét adagolnak az alapanyaghoz, így a BACHL Extrapor lapok hőreflexiós képessége jelentősen javul. A gyártó mérnökei azonban ezt is továbbgondolták és a BACHL Extrapor Relax lapok hálószerű bemetszési alak- és derfomáció mentessé is teszik a hőszigetelést. Illetve a megnövekedett szilárdsági tulajdonságai miatt az igénybevételnek kitett felületekre is biztonsággal és tartósan beépíthető, legyen az iskolaudvar vagy járda melletti falszakasz.
És ha döntöttünk, hogy idén hőszigeteljük a homlokzatot és találtunk szakembert is, akkor csak és kizárólag minőségi alapanyagban érdemes gondolkodni, mert a hőszigetelés is hosszú távra készül, ezért tartós alapanyagot igényel.