Házunk, kerítésünk egyik legkényesebb része a lábazat, mely mindenképpen kiemelt figyelmet érdemel. A lábazat közvetlenül érintkezik a földdel és nem csupán a csapadék éri, hanem a járdáról is visszaverődik ide a szennyeződés. Több oka is van tehát annak, hogy a szigetelés elégtelensége miatt egyenes út vezet a vizesedéshez.
Ha a lábazat felújítása mellett döntünk, akkor már csak a pénztárcánk szab határt az anyagválasztásnak. Festhetjük, használhatunk különböző díszítő vakolatokat, de burkolhatjuk természetes kövekkel, vagy műkővel is.
A többféle lehetőség közül a legolcsóbb és leggyorsabb megoldás a lábazatok festése.
Mielőtt elkezdjük festeni, fontos megvizsgálnunk az alapfelületet, amire a festéket felhordjuk: milyen a szilárdsága, nem vizesedik-e, és hogy a rajta lévő vakolat, vagy festék milyen állapotban van. Abban az esetben, ha a vízszigetelés megfelelő, bármilyen jó mosásálló lábazatfesték alkalmazható. Ha azonban nincs vízszigetelés, akkor ezt - még a festés előtt - pótolni kell.
A festék kiválasztásánál arra figyeljünk, hogy jól tisztítható, a csapóesőt is jól tűrő lábazat festéket használjunk, mivel itt a nedvesség, illetve a talajról felcsapódó szennyeződés jobban terheli a felületet, mint pl. a homlokzatokon. A bevonat felhordása előtt a felületet megfelelően elő kell készíteni. A munkát mindig az esetleges hibák javításával kell kezdeni.
Hibák lehetnek:
- Helyenként feltáskásodó vakolat – ekkor a málló részeket el kell távolítani és a vakolatot pótolni kell.
- A felületen lévő festék pereg, levelesen leválik - a faltól elváló festéket el kell távolítani, mielőtt az új réteg rákerül.
- Vizesedik a lábazat (lent bővebben).
A hibákat nem elég észrevenni, meg kell keresni az okot is és a javítást el kell végezni. A fent felsorolt hibák közül most a legfontosabbat, a vizesedést vizsgáljuk meg alaposabban.