Először is fontos tisztáznunk, mi is az a japandi stílus. A japandi, vagy skandi-japán a nevéből is adódóan kétféle stílus keveréke: a természetes és egyszerű - és néha tökéletlen - elemei keverednek a skandináv minimalizmussal.
Ez az időtlen stílus, mely az egyszerűségen és a természettel való kapcsolaton alapul, egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Nagy hangsúlyt fektet az otthonos környezetre, a funkcionális elrendezésre, és a kiváló minőségű bútorokra. Fő jellemzői a tiszta, egyszerű vonalak, a természetes fények, a meleg tónusú színek, és a természetes anyagok használata.
Minimalista megközelítés
Mind a japán, mind a skandináv stílus a minimalista megközelítésről szól. Ha szeretnéd meghonosítani otthonodban a japandi stílust, tegyél meg mindent az egyszerűségért. Kerüld a túlterhelt teret és a rendetlenséget!
Egyszerű, tiszta vonalak
Az egyszerű, tiszta vonalak elérése a legfontosabb cél a japandi stílusban. Ez egy emberközpontú letisztultság természetes anyagokkal, egyszerű, érthető formákkal, kényelmes, és funkcionális bútorokkal.
Természetes és fenntartható anyagok
A természetes anyagok, mint a fa, a bambusz, a rattan, és a szerves szövetek elengedhetetlenek, ha a japandi stílust szeretnéd átültetni otthonodba. Segítenek abban, hogy egy megnyugtató, természet által ihletett teret érj el, ahol kapcsolatban állhatsz a környező környezettel.
Tipp: Ehhez a stílushoz rendkívül jól állnak a természetes hatású burkolatok, mint például a bordázott falpanelek. Használhatod térelválasztóként masszívabb kivitelben, vagy különböző sűrűségben dekorációként a falaidon, amit aztán akár a mennyezetre is felfuttathatsz.
Bőséges természetes fény
A japandi a természetes fényt üdvözli, ezért ajánlott semleges falszíneket választani, amelyek jobban tükrözik a napfényt a térben. Az a legszerencsésebb, ha nagy ablakok vagy tetőablakok vannak a lakásban, mert akkor lehetőség van egy igazán természetközeli, nyugodt légkör megteremtéséhez. Ami a világítást illeti, törekedjünk a tiszta vonalú, minimális formára!
Neutrális színek használata
A hagyományos japandi belső terekben megfigyelhetjük, hogy a falak nem tökéletesen fehérek, sőt, sok esetben valamilyen világos tónusú színt, vagy kissé texturált vakolatot kapnak. Erre kiváló ötlet a mészfesték, amely természetes összetétele, lélegző, páraáteresztő, penészgátló és fertőtlenítő hatása mellett gyönyörűen fed, és kevésbé homogén felületeket hozhatunk vele létre.
Tipp: A semleges alapú és természet ihlette színpaletta a japandi stílus kulcsa. A bézs, a fa árnyalatai, valamint a földes zöldek, a koszos kékek tökéletes választás lesznek. Bátrabbak kombinálhatják kontrasztos, sötétebb színekkel, mint például a mély bordó, a sötétbarna, vagy a fekete.
Alacsony profilú bútorok
A japán és skandináv dizájnhoz hasonlóan a japandi stílusú bútorok is egyesítik a visszafogott esztétikát a funkcióval és a finom, minőségi kivitelezéssel. Ezen jellemzők mellett a moduláris, vagyis kisebb egységekből álló, tervezhető kanapék általában alacsony profillal készülnek.
Dekoráció
A japandi mögött meghúzódó filozófiák olyan kiegészítőket kívánnak meg, melyek a funkcionalitást helyezik előtérbe a dekorációval szemben. Ezért ügyelj a dekorációra, hogy hangulatosabbá tegye a teret anélkül, hogy túl sok lenne. A japandi stílusban a dekorációkat szimbolikusan és szándékosan helyezik el, például a festményeket falfülkékbe teszik.
Tipp: Egy-egy kézműves kerámia, vagy látványos műtárgy, természetes anyagokból készült vázák és valódi növények (bonsai, bambusz, ikebana) a legmegfelelőbb dekorációs elemek.
Hogyan alakítsunk ki otthon japandi stílusú fürdőszobát?
A japandi felfogásban a fürdés is egy különleges rituálé, ahol a fürdőszoba szent helyként funkcionál, és ahol egyszerre van jelen a dán „hygge” (az élet öröme), és a japán „wabisabi” (a tökéletlen szépsége) életfelfogás.
A japandi stílusú fürdőszobában minden a pihenésről és a stresszoldásról szól, ezért a cél a nyugodt életvitel ösztönzése, a zen-szerű érzés előmozdítása. Szorosan kötődik a wellnesshez és az öngondoskodáshoz. Válasszunk tompa, nyugtató színeket a fürdőszoba falaira is, és használjunk természetes világos színeket meleg, földes árnyalatokkal, például bézs, zöld és szürke.
Adjunk textúrát a burkolatokhoz, akár egy érdekes, texturált csempe, természetes kőbevonatok, mészfesték, vagy akár bordázott falpanelek formájában. Legyen a fürdőszobában is fókuszpont, akár a kád vagy a zuhanyozó mögötti falfelületet választjuk.
Ez is érdekelhet
A japandi stílusban mindennél előrébb való a funkcionalitás, vagyis minden berendezésnek valami célja, funkciója, praktikuma kell, hogy legyen, ezért a használati eszközöket rejtsük szekrénybe, és csökkentsük a látható kiegészítőket is minimálisra.
Tipp: Tegyünk minél több puha textilt a fürdőszobába (pl. bolyhos törölköző, fürdőszobaszőnyeg), ez az otthonosság érzetét fogja növelni.
Mennyiben más egy japandi konyha?
A japandi konyhabútorok egyik kézenfekvő anyaga a fa, amely természetességet kölcsönöz a helyiségnek, ugyanakkor meleg és hívogató megjelenésű. Mellőzzük a fogantyúkat, és tegyük minél szellőssebbé, például nyitott polcokkal.
A megnyugtató, minimalista környezet megteremtésének első lépése a semleges színpalettához való ragaszkodás a konyhabútorokon is. A lágy árnyalatok alkalmazása, például a bézs, vagy a zsályazöld, segítenek otthonosabbá tenni a konyhát.
A természetes anyagokból készült munkalapok tökéletesek ehhez a trendhez. A kvarc munkalap nem csak strapabíró és kevés karbantartást igényel, hanem természetes tapintású is. Válasszunk márvány vagy gránit kialakítást tompa tónusokkal, hogy nyugodt megjelenést biztosítsunk a japandi konyhában.
Az árnyékoláshoz is válasszunk minél természetesebb megoldásokat, mint például a rattan, bambusz vagy a fa redőny.
Tipp: Ezt a stílust könnyű elérni a konyhában, ha nagyobb szekrényeket alkalmazunk, kamraszekrényekkel elrejtjük a rendetlenséget, és tisztán tartjuk a munkalapot.
Pro tipp: A japandi egy életstílus és filozófia, amely a japán tradíciókon és a skandináv dizájnon alapul. A japandi dizájn kulcsa az, hogy olyasmit hozzunk létre, ami otthonos és finoman díszített anélkül, hogy üresnek éreznénk a teret, miközben időtálló, magas minőségű bútorokat alkalmazunk.
Fotó: Pinterest, Behance