Európai viszonylatban jól szabványozottan és évtizedek óta szinte változatlan működéssel, némi formai változatosságot mutató kínálattal szolgálnak otthonainkban a villanykapcsolók, konnektorok. A technológiai újítások azonban ezeket is alaposan átalakították.
Háztartásunk, lakásunk jól megszokott képéhez tartoznak a fő energetikai tényezőt biztosító elektromos hálózat látható elemei, a különféle villanykapcsolók továbbá a dugaszoló aljzatok, népiesen a dugaljak, konnektorok.
A 70-es években nagy feltűnést keltettek a fényerő‑szabályozós kapcsolók, melyből a hazai gyártók és forgalmazók sem maradtak ki, de aztán mintha ez lett volna a csúcs. Az átlag felhasználók igényeit ezek a hagyományos megoldások alapvetően kielégítették, főleg, hogy a kínálathoz idővel csatlakoztak a kábel‑tévés dugaljak és a telefonos fali csatlakozók is. Mostanában azonban számos újdonság látott napvilágot, melyek mind megjelenésükben, mind pedig „tudásukban” bőven meghaladják elődeiket. Ilyenek például az egyedülálló látványt kínáló lebegő kapcsolók, illetve az USB-csatlakozók fogadásra is alkalmas dugaljak.
Láthatatlan, de fontos részletek
Az első felületes ránézés alapján sok változást talán nem fedezünk fel, de a nagyobb gyártók sem lazsáltak, és nagyon ötletes fejlesztéseket tettek a fedelek és a borító keretek alá. Ezek a fejlesztések nem csupán a villanyszerelőket érinti, mert úgy alakították a szerkezeti újdonságokat, hogy kisebb szerelési munkáknál az arra felkészült barkácsolók is hatékonyan és egyszerűen tudják használni, és bekötni ezeket a kiváló alkatrészeket. Természetesen adódnak eltérések az egyes gyártók termékei között.
- A dugaljak, modul rendszerű kapcsolók újfajta megoldásokat kaptak, így a szerelés során az érintkezők nem érhetők el szabad kézzel.
- A nagy kioldó gomboknak köszönhetően gyors, és egyszerűbb a vezetékek csatlakoztatása.
- A műanyag borítással ellátott fém süllyesztőperemek nagyobb biztonságot nyújtanak szerelés közben.
- A mérési pontok kialakítása egyszerű és biztonságos hozzáférést biztosít beszerelt állapotban is.
- A LED technikával, energiatakarékos, megbízható, és hosszú élettartamú megoldás adódik állapotjelző funkciók kialakítására.
- Különleges védőburkolat biztosítja a szennyeződések elleni védelmet a kivitelezés minden szakaszában.
- Újfajta kettős rögzítőkörmök biztosítják a stabil beszerelést. A rögzítő peremek különleges kapcsolódó elemek segítségével tetszőlegesen egymás mellé, illetve fölé sorolhatók. Általában legfeljebb öt darab. Ez biztosítja a pontos, párhuzamos illeszkedést.
- A szerelő peremek csavarral rögzíthetők a süllyesztő dobozokba, így például egy vasalózsinór kihúzásakor, nem jön ki az egész konnektor a falból.
- Minden konnektor alapból el van látva gyerekvédelemmel, azaz nem érhetők el az érintkezők a csatlakozó nyílásokon keresztül.
- Minden szerelvény rendelkezik, biztonsági szempontból, nulla csatlakozó ponttal.