Az okosházak – legyen szó lakó- vagy középületről – egyik lényeges szereplője a jól megtervezett és ennek megfelelően vezérelt világítás, mely mindannyiunk életére hatást gyakorol. Bemutatjuk az intelligens épületek világításvezérlésének fontos szempontjait.
Életünk napjai
90%! – egyes számítások szerint napjainknak közel ennyi részét töltjük zárt térben, így nem igényel túl sok érvelést, hogy a világítás minőségének, emberközpontúságának miért van kulcsfontosságú szerepe az életünkben, hangsúlyosan a munkahelyen naponta eltöltött sok-sok órát. A motiváló és támogató munkakörnyezet ma már elengedhetetlen, a világításnak létfontosságú szerepe van abban, hogy cirkadián óránkat beállítsuk a természetes nappali fényciklusokra.
De mi is az a cirkadián óra?
Az emberközpontú világítás a cirkadián ritmust veszi alapul, ami gyakorlatilag az ember napi biológiai órája. Egy olyan 24 órás ciklus, amit az emberek belső időmérő rendszere vezérel, és amit külső ingerek is segítenek. A legfontosabb inger ezek közül a napfény, ami az emberi test számára ugyanolyan éltető elem, mint az étel és a víz. A cirkadián ritmus teszi lehetővé, hogy az élőlények alkalmazkodni tudjanak a környezet szabályos váltakozásaihoz.
Az épületautomatizálásban meghatározó piaci szereplőként az Elektro-Kamleithner ezt a cirkadián ritmust a lehető leghatékonyabban ülteti át az épületekbe is. Ez azt jelenti, hogy a mesterséges fénnyel lemodellezzik
- a természetes fény változásait,
- a fényerősséget
- és a színhőmérsékletet is,
így az ember a fényt természetesnek érzi, ami kedvezően befolyásolja a hangulatát, és így teljesítményét is.
Fények változása éjjel és nappal
Reggel a magas színhőmérsékletű erős fény jó kezdetet nyújthat a napnak, mivel elnyomja a testben megmaradt melatonint és növeli a kortizolszintet. Az úgynevezett „ebéd utáni merülés” (13-16 óra között) a csökkent éberség ideje, amikor az éberséget magasabb színhőmérséklettel és fényszinttel növelhetjük. Ha elhúzódik a munka, este a meleg, kényelmes megvilágítás segíthet a melatonin előállításához szükséges körülmények megteremtésében, és a jó alvás előkészítésében.
A rendszeresen éjszakai műszakban dolgozó emberek a biológiai órájuk és bioritmusuk ellen dolgoznak. Az éjszakai erős fény növeli az éjszakai éberséget és javítja a munka hatékonyságát. A kékesfehér fényhatás azonban hosszútávon súlyos zavarokat okozhat az alvási ciklusokban, ami stresszhez, fáradtsághoz és egyéb egészségügyi problémákhoz vezethet. A munkaterületen ezért megfelelő megvilágítási feltételeknek kell lenniük a hatékony munkavégzés és a megfelelő alvási ciklusok kiegyensúlyozásához. Az esti műszak elején ajánlott magas színhőmérséklet (kékesfehér fény) és magas fényszint. Az éjszakai műszak végén érdemes alacsonyabb fényerősségre és színhőmérsékletre váltani, kellemesebb lelkiállapotot biztosítva ezzel az alvás előtt.
Fény & ember
Az emberközpontú világítás tervezésénél három hatást (vizuális, érzelmi, biológiai) vesznek figyelembe, amelyet a fény gyakorolhat az alkalmazottakra:
Vizuális hatás:
- Látványra kellemes és tükröződésmentes munkaterületet biztosít
- Javítja az észlelt megvilágítás minőségét és a munkaterületek vonzerejét
- Fokozza az érzelmi kapcsolatot a térrel
Érzelmi hatás:
- Elősegíti a kiegyensúlyozott érzelmi állapotot
- Javítja az ellenálló képességet stresszes helyzetekben
- Csökkenti a fáradtságot és a szorongást
Biológiai hatás:
- Fokozza az éberséget, az észlelést és a termelékenységet
- Szabályozza az alvás/ébrenlét ciklusait és a test hőmérsékletét
- Javítja az immunitást, így kevesebbet hiányoznak a dolgozók
Ez is érdekelhet
Beszéljenek a számok!
Az emberközpontú világítás jóvoltából a munkahelyeken
- 23%-kal nő az éberség és az elégedettség,
- 37%-kal a koncentráció.
- 19%-kal javuló a munkateljesítmény, és
- 27%-kal csökken a fáradtság.
Jobb munkakörnyezet & javuló teljesítmény: tegye meg az első lépést!
A fentiekből kitűnik, hogy ha a javuló életminőség, és ezzel együtt a jobb munkateljesítmény elérése a cél, akkor érdemes kiaknázni az emberközpontú világítás adta előnyöket, amihez a minőségi okosotthon-megoldások, így például a LUXORliving okosotthon rendszerek szakértője és forgalmazója, az Elektro-Kamleithner Kft. minden szakmai támogatást megad.