Van úgy, hogy a szomszéd átkopog, ha zajosak vagyunk – de gyakran a felső szomszéd kopog a fapapucsával a járólapokon a fejünk felett. Egyik se kellemes, de megfelelő anyagok és szerkezetek alkalmazásával elkerülhetjük ezeket a kellemetlen pillanatokat.
Az épületek határoló szerkezeteinek építészeti, hőszigetelési tulajdonságai mellett nagyon fontos a jó hanggátlási képességük is. A szomszédos helyiségek közötti födémeket és szerkezeti részleteiket úgy kell kialakítani, hogy azok lépéshanggátlása a helyszíni mérések alapján kielégítse a szabvány követelményeit. Az AUSTROTHERM Kft. által gyártott AT-L jelű speciális eljárással rugalmassá tett lépéshang-szigetelő lemezek ezen követelmények kielégítésében nyújtanak segítséget. A födémszerkezet, a rákerülő rugalmas úsztató réteg és a leterhelő beton együttesen alkotják az úgynevezett úszópadlót. A név szemléletes, hiszen ennek a szerkezetnek lényegi eleme, hogy a felbeton és a padlóburkolat ne kapcsolódjon mereven az épület többi szerkezetéhez, hanem mintegy szabadon "ússzon" a födémen. Az ilyen megoldások hatékonysága függ a födém tömegétől, az úsztató réteg rugalmasságától (dinamikai merevségétől) és vastagságától, az úszó réteg tömegétől, illetve a burkolat fajtájától. Kedvezőbb eredményt érhetünk el, ha a födém tömege nagyobb, az úsztató réteg vastagabb, lágyabb - kisebb a dinamikai merevsége -, illetve lágy padlóburkolatok (padlószőnyeg, párnafás padló, stb.) alkalmazásával. A dinamikai merevség a lépéshang-szigetelő lemezek legfontosabb jellemzője: minél alacsonyabb ez az érték, annál lágyabb, annál hatékonyabb a termék. Mivel ez a tulajdonság nem csak az anyagot jellemezi, de függ a termék vastagságától is, minden gyártott vastagságra külön meg kell adni ezeket az értékeket. Így például az AUSTROTHERM AT-L2 típusú anyag 20 mm-es vastagságban 20 MN/m3, addig a 45 mm vastag lemezé lényegesen kedvezőbb, 7 MN/m3.
Termékek
A rugalmas expandált polisztirolhab lépéshang-szigetelő lemezekre vonatkozó műszaki előírásokat az MSZ EN 13163 szabvány tartalmazza. Ez négy kategóriát különböztet meg az összenyomódási érték és a födémet terhelő hasznos teher alapján. A legkisebb hasznos terhet (kevesebb, mint 2 kPa, ami megfelel a legtöbb lakóhelyiségnek) hordozó EPS lépéshang-szigetelő lemezek legfeljebb 5 mm-t nyomódhatnak össze (CP 5 fokozat), míg a legnagyobb hasznos tehernek (5 kPa alatt, például könyvtár, színház) kitehető CP2 kategória csak 2 mm összenyomódást engedélyez.