A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 20 milliárd forintos keretösszeggel energiahatékonysági pályázatot hirdet az öt vagy annál több lakást számláló társasházak lakóközösségeinek számára. Mivel a támogatási összeg nem csupán hőszigetelésre vagy a nyílászárók cseréjére, hanem a födémcserére is jár, Kotormán Istvánnal, a Lindab fejlesztési és oktatási vezetőjével tekintettük át, milyen könnyűszerkezetes megoldásokat kínál a svéd vállalat.
- Mindenekelőtt szeretném kiemelni, hogy a hatékony homlokzati hőszigetelési rendszer, a pontosan illeszkedő, korszerű nyílászárók, abban az esetben, ha az épület elsődleges védelmi vonalának számító tetőfedés és tetőszerkezet nem teljesíti a feladatát, csupán részmegoldásoknak tekinthetők. Éppen ezért arra bíztatom a pályázókat, hogy – a kiírás szellemében – ők is olyan komplex tervekben gondolkodjanak, amelynek szerves része a zárófödém illetve tetőszerkezet cseréje vagy annak felújítása.
A legegyszerűbb eset, amikor a korábbi tetőhéjazat (pala, zsindely, cserép) elöregedéséből, sérüléseiből származó hibákat, tehát a beázást, a vizesedést kell elhárítani, ami közvetve jelentősen hozzájárul az épület energetikai jellemzőjének a romlásához is. Ezekre az esetekre a nagytáblás acéllemez fedéseinket ajánljuk. Az LPA cserepeslemez termékcsalád elemei olyan svédacél alapanyagú, tűzihorganyzott, önhordó lemezek, amelyeket többrétegű, speciális színbevonat véd a környezeti hatásoktól. A nagyszilárdságú és tűzihorganyzott acél igen ellenálló a rozsdával és a mechanikai hatásokkal szemben.
A Lindab termékek minősége mellett érdemes szót ejteni azokról a praktikus vonatkozásokról, amelyek pl. egy ilyen esetben segítik a felújításra pályázók választását. Az acéllemezes fedés – legyen az a hagyományos cserepek textúráját idéző LPA, a kőzúzalék szemcsebevonatos Roca, az elegánsabb megjelenést biztosító, előkorcolt SRP Click vagy az akár műemléki környezetben is használható PLX korcolt síklemez – óriási előnye a kis önsúly. Esetünkben tehát, ahol csupán a héjazat felújítása időszerű, tökéletesen alkalmasak az új borítás kialakítására, hiszen – ha a régi ácsszerkezet még megfelelő állapotban van - nincs szükség a tartórendszer megerősítésére, átalakítására. Ezek az anyagok jóval kisebb, gyakorlatilag elhanyagolható terhelést (kb. 5 kg/m2) jelentenek a tartófalazatra és az alapozásra is, azaz nem kell számolni az új tető által okozott statikai problémákkal. Palafedések esetében – amennyiben a régi azbeszttartalmú lapok még nem törnek, nem porlanak – lehetőség van azok elbontása nélküli ráfedésre is, a technológia tökéletesen alkalmas rá. Ezzel a tulajdonosok megtakaríthatják a veszélyes hulladéknak minősülő pala bontásának és elszállíttatásának költségeit. Mivel nagyon könnyen kezelhető lemezekről van szó, a szerelési idő is lecsökken. Ennek akkor lehet nagy szerepe, ha felújítás során esetleg esős idő köszönt be. Az épület ugyanis így csak rövid ideig, általában csupán pár napig marad védelem nélkül.
A gyors kivitelezést és az ebből fakadó költségmegtakarítást az teszi lehetővé, hogy a Lindab mindig komplett rendszereket kínál. A lemeztábláktól a legapróbb illesztő elemeken, tartozékokon keresztül a vízzáró és páraáteresztő tetőfóliáig a struktúra összetevői tökéletesen kompatibilisek, precízen illeszkedők.
- Milyen tanácsot tudna adni a lapostetők felújításával kapcsolatban?
A hatvanas és hetvenes években Magyarországon nagyon sok ilyen társasház épült. Ez egy olyan építészeti megoldás, amelynél a biztonságos vízzárásra és vízelvezetésre fokozott figyelmet kell fordítani. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a korabeli anyagokból készült felső csapadékszigetelő rétegek napjainkra kezdik felmondani a szolgálatot. Lehetséges természetesen új korszerűbb vízszigetelő anyagokat, rétegeket felvinni, de egy igazán tartós megoldásra ad lehetőséget a kis hajlásszögű, általában 8-10 fokos új tetőfedés és könnyűszerkezetes alátámasztó szerkezet kialakítása. Ez általában valamivel jelentősebb beruházást igényel, mint az eredeti károsodott vízszigetelés javítása, foltozgatása, de számos biztonsági, sőt energetikai előnnyel is jár, hosszútávra tartós megoldást nyújt. A LindabRoof tetőfelújító rendszernek éppen ezért az az elsődleges funkciója, hogy a nagyobb hajlásszögnek és a tökéletes vízzáró képességének köszönhetően elvezesse a csapadékvizet. A komplett tartószerkezetet filigrán tűzihorganyzott acél elemek (oszlopok, gerendák) alkotják. Ezeket a pontos felmérések alapján elkészített részletes tervrajzok szerint, optimális egyedi méretekben gyártjuk le biatorbágyi üzemünkben. Erre kerülhetnek azok a tetőfedő termékek, amikről az előzőekben a tetőhéjazat-felújítás kapcsán ejtettünk szót.
A LindabRoof tetőrendszerhez szervesen csatlakozik a Lindab Rainline ereszcsatorna rendszer is, amely gondoskodik a csapadékvíz megfelelő külső elvezetéséről. Többszintes társasházak esetében 10-12 méter ereszmagasságig alkalmazható. Mivel különböző színárnyalatokban kapható, nem probléma megtalálni azt, amely a választott tetőhéjazat és falburkolat színével is harmonizál.