A szigetelés nélküli határolóelemek – ilyen lehet a padló is – komoly hőveszteséget okoznak, így joggal nevezhetők energiapazarlónak. Egy jó hőszigetelés áldásos hatásait a pénztárcánk is gyorsan megérzi. A grafitos hőszigetelőlemezek alkalmazása minden szempontból előnyös.
Mivel tudjuk érezhető módon csökkenteni otthonunk fűtési energia iránti igényét? Fontos tudnunk, hogy a talaj irányába átadott hőveszteség az épület teljes energiaveszetségének 20%-át tesz ki. Jelentős mennyiség és a legrosszabb, hogy ez meglátszik a gázszámlánkon is!
Padló hőszigetelésére normál terhelés (lakó- és irodaépület) esetén legalább EPS 100 jelű termékosztályú polisztirolhabot kell beépíteni. Az eddigi tervezési – kivitelezési gyakorlatban a talajnedvesség elleni szigetelés feletti rétegeket 10-12 cm vastagságba szokták besűríteni. Figyelembe véve az aljzatbeton 5-7 cm-es minimális vastagságát, könnyen kiszámolhatjuk, hogy a beépített hőszigetelő anyag vastagsága nem lehetne több, mint 2-4 cm. Ilyen rétegrend esetén a padlószerkezet eredő hőátbocsátási tényezője akár a 0,75 W/m2K értéket is elérheti, ami két és félszerese a megengedettnek, vagyis lényegi vastagság növelésre lesz szükség. Különösen akkor, ha a szakmai ajánlásnak megfelelő hőátbocsátási tényező értéket (0,12 W/m2K) tűzzük magunk elé.
A rendelet szerinti értéket 8 cm, a javasolt hőátbocsátási tényezőt 14 cm Austrotherm GRAFIT® 100 terhelhető hőszigetelő lemez alkalmazásával lehet elérni. Ez 2-3 cm-el kisebb vastagságot jelent, mint a megszokott fehér EPS termékek esetében. Ha ennél kisebb energiafogyasztású épület lebeg a szemünk előtt, és nem riadunk vissza a passzívház szintjétől sem, úgy 28 cm vastag hőszigetelés beépítése is indokolt lehet. A szerkezet teljes vastagsága így akár a 30-40 cm-t is elérheti, amivel a tervezési fázisban is számolni kell.
Ez is érdekelhet
Különösen előnyös az Austrotherm GRAFIT® 100 alkalmazása padló felújításkor. A meglevő szerkezetet célszerű csak a vízszigetelésig visszabontani, hogy ne sérüljön meg az épület nedvesség elleni védelme. A szerkezeti vastagság innentől viszont adott: a régi járószintnél magasabbra nem érdemes tervezni, mivel a küszöbök, a parapet magasság, vagy akár a belmagasság csökkenése is problémákat okozhatnak. Ezért ide a fokozott hőszigetelő képességű termékek beépítése javasolt.
Kivitelezés
A padló hőszigetelés kivitelezése viszonylag egyszerű. A beton felületet a munka megkezdése előtt meg kell tisztítani. A falak mentén AUSTROTHERM 5 mm vastag (padlófűtés esetében 10 mm!) peremszigetelő sávot kell elhelyezni, ami legalább 1 cm-rel nyúljon az aljzatbeton fölé. A táblák soronként kötésben, fél tábla eltolással, szoros illesztéssel kerüljenek a födémre. Az egész felület befedése után helyezhető el az AUSTROTHERM technológiai szigetelés. Ezt legalább 10 cm-es átfedéssel kell teríteni, és a falak mentén a peremszigetelés fölé kell vezetni. Az aljzatbeton legalább 5 cm vastag legyen, esztrich estében a gyártói ajánlást kell figyelembe venni.
2021. január 1-től már csak közel zéró energiaigényű épületek kaphatják meg a használatba vételi engedélyt. Fontos tehát, hogy a talajon fekvő padlók is megfelelően legyenek hőszigetelve, mert itt rendkívül korlátozottak a lehetőségeink az utólagos hőszigetelés elkészítésére.