Mikre ajánlatos odafigyelnünk, ha saját medencét akarunk építtetni? Kérdésünkre Fáczán Béla Zoltán, a LAMAX Mérnöki Szolgáltató Bt. szakértője válaszol, hozzáfűzve, hogy a kérdés oly összetett, amiről számtalan könyvet írtak.
Alapkérdések
Egy vágyott medence alapkérdései: kicsi vagy nagy legyen, nyitott, avagy inkább fedett. Az adandó válasz csak látszólag pénztárcánk vastagságán múlik (ráfordítások plusz a keletkező adókötelezettség a nagy medence után). Választásunk meghozatala előtt először is nézzünk alaposan körül a környéken: mennyi fa és növényzet van nálunk és a szomszédságban, azaz mennyi falevél, szemét keletkezik és kerülhet a szél fúvásával a medencénkbe? Mennyi és milyen állatokra számíthatunk nemkívánatos vendégként, akik nyárestén féltve őrzött szentélyünkben akarnak hűsölni? Összesítve: milyen tisztaságot akarunk „őrizni" a vízben, és arra mennyi időt szánunk. Előfordulhat ugyanis, hogy több időt töltünk az állandó pucolgatással, mint magával a lényeggel, a kerti strandolással. (Nem elhanyagolandó szempont, hogy egy medenceporszívó úgy 40-50 ezret kóstál, plusz működtetési költségek.)
Ellenkező esetben, mármint ha nincs fa közel és távol, valamint nyitottat tervezünk, a napsütés felmelegítheti pont a legrosszabbkor, a nyári negyven fokban a vizet. Vagy elmarad a fürdés, vagy cserélhetjük le a teljes pancsolásra szánt mennyiséget.
Világítás és a hangulat
Önmagában egy medence éjszakai jelzésére, láthatóságára elegendő egy néhány száz forintos megoldás is. De ha napkollektorral bírunk, akkor tehet még hozzá akkumulátorra dolgozva 12-24 voltra. Az éjszakai világításra tárolt energiát „nagyon jó ötletnek tartom". Használata ugyanis pont a feltöltéskor szünetel. A napkollektor besegíthet a meleg víz előállításában és a fűtésrásegítésben is. (A meleget ugyan senki sem képes tárolni, a medence viszont e szempontból kincset ér, mert tovább megőrzi azt.)
Lépcsős, vagy nem lépcsős legyen-e, ami hely és nagyság, ám sokkalta inkább személyfüggő. Úgyszintén alapkérdés az alaprajz: egy kör alakúnál a falvastagság adott, és a szétfeszítő erők egyformán hatnak. A vízmennyiség-ár arány a gömb alakúnál ideális, ami persze nem zárja ki a gitár formájút sem.
Milyen anyaggal borítsuk a medencét? A mozaikcsempe például négyzetméterenként 10 ezer forintért már kapható, amihez hozzászámítandó a ragasztó, az előkészítés, a vízszigetelés kiadásai. A mozaik mellett szól a Fáczán Béla Zoltán szerint a „feeling", hogy a normál csempe fogalma és külseje a közfürdőkhöz kapcsolódik. Ha valaki tehát megengedheti magának, ilyet válasszon. Azért is, mert a kör, avagy íves alakú medencénél a be- és kilépés kevesebb odafigyelést kíván – és mert egy medencét évtizedekig használunk.
Visszaforgatás
A levegőbefúváshoz, vízbefúváshoz külön szivattyú szükségeltetik. A nyújtott élmény aránylik ahhoz, hogy megéri-e: akár kompresszor is lehet (150 ezer forintért elérhető egy ilyen típus), amihez hozzáadandó a betonozás, a vízszigetelés. A kötelező „tartozékok" közül a vegyszerezés könnyen megoldható, több áruházban egyetlen helyen is nagy a választék. Az ipari körülmények között is használható tisztítóeszközök - homokszűrők - beszerzése sem számít ma már luxusnak.