Lehet, hogy ezen a nyáron ritkábban kapcsoljuk be a klímát, de ne aggódjunk, lesznek meleg napok. Nem mindegy azonban, hogyan használjuk a készüléket.
Ha a nyári hőség mérséklésénél mindenképpen ragaszkodunk a klímaberendezéshez, pénztárcánk, egészségünk és környezetünk érdekében válasszunk jó minőségű és hatásfokú, alacsonyabb energiafelhasználású készüléket.
Az első szempont, hogy mekkora a hűteni kívánt helyiség, mennyi és milyen tájolású ablaka van, milyen a hőszigetelése. A kinti hőmérséklethez képest maximum 5 C fokkal ajánlott csökkenteni a hőmérsékletet, nagyobb hőkülönbséghez ugyanis nehezen alkalmazkodunk. Ha működik a klíma, az ajtókat és ablakokat mindig csukjuk be, mert a meleg levegő folyamatos beáramlása csúcsteljesítményre kényszeríti a készüléket, ez pedig jelentősen növeli az energiafelhasználást.
Így méretezzük a berendezést
Az átlagos tájolású- és építésű lakás vagy ház helyiségeinél légköbméterenként 30-35 Watt hűtőteljesítményt számolhatunk. Egy 30 négyzetméteres, 2,7 méter magas szoba esetében ez 81 köbmétert jelent, amihez tehát 2,5 KW-os teljesítmény dukál. 130 négyzetméternél ugyanez az érték már 10,5 KW.
Ha nem átlagosak a körülmények, déli fekvésű a helyiség nagy felületű ablakokkal, úgy légköbméterenként inkább 40 Wattos teljesítménnyel számoljunk.
Ha a helyiségben nagyteljesítményű fényforrások, hőt kibocsátó gépek és berendezések is vannak, érdemes szakember segítségét kérni a hűtési teljesítmény kiválasztásához.