Czinege Károly az Az elektromos fűtés a jövő megoldása! című könyve igazi hiánypótló szakkönyv nemcsak szakmabelieknek, amely tisztáz minden, az elektromos fűtéssel kapcsolatos félreértést. Lásson ön is tisztán, hiszen könnyen meglehet, hogy otthonában is az elektromos megoldás lesz a leginkább költséghatékony megoldás!
Az író a könyvben az elmúlt 20 év több ezer sikeres konzultáció és helyszíni bejárás tanulságait adja át egyszerű olvasmányos formában. Ha valaki, akkor ő biztosan kompetens abban, hogy megválaszolja az elektromos fűtéssel kapcsolatos legfontosabb kérdéseinket. Felkészült rá, hogy kiderüljön, hogy az elektromos fűtési rendszer lehet az ön számára is leginkább kedvező megoldás? El is áruljuk, miért!
Érdekel a könyvTermékek az elektromos fűtéshez
Elektromos fűtés mint olcsó megoldás?
Czinege Károly kategorikus véleménye, hogy az elektromos fűtés nem drága, sőt sokszor az egyetlen igazán odaillő megoldás, amely egyszerűen és olcsón kivitelezhető. A cikkben a könyv fontos gondolataiból mutatunk be párat, a teljesség igény nélkül.
Ha bármely kérdés/válasz részletesebben érdekli, kattintson és olvasson bele a könyvbe.

Ízelítő a könyvből
A 190 oldalas könyvet nem fért volna bele ebbe a cikkbe, de álljon itt a tartalomjegyzékből néhány igen fontos fejezetcím, melyek tartalmát nagyon ajánlott lenne megismernie annak, aki fűtésváltásban, korszerűsítésben gondolkozik:
- Megrázó igazságok, vérlázító tévhitek a fűtésekről
- Mennyire veszélyes a gázkazán?
- Egyszerűen disznóság lenne elhallgatnom, hogy a gázkazán naponta hűti a házat!
- A csúf igazság a hagyományos gázkazánok, konvektorok igazi hatásfokáról
- Tényleg jó lesz, ha kondenzációsra cseréljük a kazánt?
- Miért egetverő hazugság a kondenzációs kazánok 100% feletti hatásfoka?
- Érdemes-e jó drága falfűtést kiépíteni?
- Akkor most kavarja a padlófűtés a port, vagy nem kavarja?
- Gerjeszt egyáltalán elektroszmogot az elektromos fűtés?
A teljes könyvet tehát itt ismerheti meg.
Érdekel a könyvTermékek az elektromos fűtéshez
Milyen a korszerű fűtési rendszer?
“Fűtésspecialistaként akkor tartok gazdaságosnak egy fűtést, ha a beruházása megfizethető, a működési költsége vállalható, és lehetőleg kevés karbantartás/hibalehetőség mellett, sokáig üzemel. Ezekben a kritériumokban pedig szerintem verhetetlen a magas komfortot biztosító elektromos padlófűtés. - mondja Czinege Károly. - Egy jól kialakított és vezérelt elektromos fűtés működési költsége nem feltétlenül több, mint egy jelenlegi gázos fűtésé, miközben a kialakítása jellemzően lényegesen olcsóbb, hiszen nincs gázterv, gázkazán, kémény, vételi- és üzembe helyezési költség. Hiszen a tulajdonosokat értelemszerűen mindig a beruházási és a működési költség együtt érdekli.
Érdekel a könyvTermékek az elektromos fűtéshez
Érdemes a gázkonvektort elektromos fűtésre cserélni?
Mindenképpen! A gázkonvektor működésére – annak borzalmasan alacsony hatásfoka miatt - abszolút nem igaz – az amúgy közkeletű, de fals “igazság” – hogy az elektromos fűtés háromszor drágább, mint a gáz. A konvektor hatásfokát átlagosan 55-65%-nak vehetjük, tehát ha ezzel fűtünk, akkor a jelenlegi számlák minden 1 000 Ft-jából 350-450 Ft-t egyszerűen kidobunk!
Ha érdekli a váltás lehetősége, kattintson!
Érdekel a könyvTermékek az elektromos fűtéshez
Kinek, milyen energetikai besorolásnál ajánlott az elektromos fűtési rendszer használata?
“Az elektromos fűtések méretezésénél ugyanúgy járunk el, mint bármely más fűtésmódnál, vagyis az adott épület vagy helyiség hőveszteségéből indulunk ki, tehát nem az energetikai besorolásból. Bárkinek meggondolandó az elektromos fűtés valamely típusának kiépítése, hiszen pl. ma már az infrafűtés úgy van jelen a köztudatban, mint a gáz-, központi-, vagy fafűtésű rendszerek jelentőségteljes alternatívája, hiszen ez a technológia kellemesebb környezetet, és gazdaságosabb üzemeltetést eredményezhet társainál.”
Érdekel a könyvTermékek az elektromos fűtéshez
A hőszivattyú jó megoldás?
“Nem érdemes bedőlni azoknak a tanácsoknak, amelyek csak a működési költségek – pl. COP érték – összehasonlítása alapján akarnak megvetetni valami jó drága berendezést. Kiemelten fontosnak tartom a működési költségek mellett a bekerülési- és a karbantartási költségek összehasonlítását is, hiszen ezt is mind a tulajdonos fizeti. Csábítóan mutat a hőszivattyú alacsony üzemelés költsége, csak kevesen tudják, hogy ehhez hozzá kell számolni a kötelező évenkénti karbantartás legalább egyszeri – ha hűtésre is használva van, akkor kétszeri, jelentős költségét! Ezeket is figyelembe véve egy alacsony hőigényű háznál a hőszivattyú beruházása szinte soha nem térül meg. A megtérülés pontos számai a könyvben olvashatók.
Érdekel a könyvTermékek az elektromos fűtéshez
Az elektromos- és a gázos fűtés reális költség-összehasonlítása
A korszerű elektromos fűtésekről valószínűleg mindenki tudja amellett, hogy a legtisztább fűtés és megújuló energiával is kiszolgálható, hogy közel 100%-os hatásfokúak, mert a villamos áram csak hővé alakul, semmi más nem keletkezik. Bármilyen típusú gázfűtés hatásfokát soha sem tekinthetem 100%-nak, hiszen a legkorszerűbb kondenzációs kazán is csak maximum 92%-t érheti el, de ha nem tud kondenzációsan működni, akkor hatásfoka legalább további 8%-al romlik. A gázos fűtések hatásfokáról bővebben a könyvben írok, itt olvasható „Miért egetverő hazugság a kondenzációs kazánok 100% feletti hatásfoka?” A fentieket figyelembe véve már régen megdőlt az a régi tévhit, hogy az elektromos fűtés csak drága lehet. Egy korszerű elektromos fűtés olcsóbb üzemeltetésű lehet, mint az azonos körülmények közt üzemelő elavult kazán, vagy konvektor. Mivel az elektromos fűtés kialakítása lényegesen olcsóbb bármely gázos rendszernél, akkor a megmaradt pénzből napelem-rendszert építhetünk ki, amivel csökkenthetjük az üzemelési költségeket is. Áramot még mindig egyszerűbb otthon termelni, mint gázt!
Érdekel a könyvTermékek az elektromos fűtéshez
Hogyan tudunk a napelemmel nyáron megtermelt árammal télen gond nélkül fűteni?
Az áramszolgáltató a napelemek telepítése után úgynevezett ad-vesz mérőt telepít a villanyóraszekrénybe. Ez az óra méri a hálózatról elfogyasztott és a hálózatba visszatáplált áram mennyiségét.
A napelem nyáron termel többet, hiszen több a napsütéses órák száma, magasabban jár a nap. Ekkor az aktuálisan el nem használt áram bekerül a hálózatba és máshol használódik el, ilyenkor gyarapszik az “árambetét”. Télen, amikor sötét van, és fűtésre is használjuk az áramot, visszaveszünk a nyári „árambetétből”. Mindegy mikor van a leolvasási idő, az év egy részében pluszban, télen mínuszban vagyunk, a lényeg az éves “árambetét” kiegyenlítődése. Jól méretezett rendszernél a nyáron felépített “árambetétet” télen lenullázzuk, de az elszámolásnál nem kell fizetni. Akkor jól méretezett az elektromos fűtés és a napelem, ha a fűtési költség kevesebb, mint a kábeltévé előfizetés.
Érdekel a könyvTermékek az elektromos fűtéshez
5 rövid, egyszerű kérdés, hogy eldönthessük, nekünk való-e az elektromos fűtés
A könyvben a következő 5 rövid kérdést teszem fel, és válaszolom is meg:
- fő-, vagy kiegészítő fűtést keresünk?
- mekkora a szoba (vagy szobák) alapterülete, amit fűteni szeretnénk?
- a jelenlegi villamos hálózata elbírja az újonnan jelentkező terhelést?
- mennyire korszerű/energiatakarékos a ház?
- mennyire fontos a fűtésbiztonság, a kényelem, a távolról vezérelhetőség?
A kérdések azért fontosak, mert mindenkinek egyedi háza/életvitele/hőigénye stb. van, és ezek alapján kell eldönteni, ténylegesen mire van szüksége. A válaszok ezen a honlapoldalon olvashatók el.
Érdekel a könyvTermékek az elektromos fűtéshez
8 + 1 leggyakoribb kérdés és válasz az infrafűtéssel kapcsolatban
1. Az infrapanelek a tárgyakat is felmelegítik? Azok nem melegedhetnek túl?
Érintésre a lakásunk tárgyai nem lesznek érezhetően melegebbek a levegő hőmérsékleténél, ugyanis egy helyiségben mindig működik a hő-kiegyenlítődés. Az infrasugárzás inkább az élő szöveteket – embereket – melegítik fel, ezért érezzük még alacsony léghőmérsékletnél is komfortosan magunkat.

2. Le lehet-e barnulni az infrafűtés hatására?
Igaz, hogy az infrafűtés hasonló a Nap melegéhez, de azokat az ultraibolyának nevezett fénysugarakat, melyek a barnulásért felelősek, az infrapanel nem sugározza.
3. Ha a meleg levegő felfelé száll, akkor mégis hogyan fűti fel a – jellemzően plafonra szerelt – infrapanel a teljes lakóteret?
A panelekből kiáramló infravörös sugárzás jelentős része 7-10 mikrométeres hullámhosszú, tehát a hosszúhullámú infravörös tartományban van. Ez az a tartomány, ami átviteli közeg nélkül szállítja a hőt, mint ahogyan a Nap is sugározza a Földre. Az infrapanelek kialakítása olyan, hogy a készülék felületéről a sugárzás szélesedő tölcsér alakban teríti be az alatta levő felületet. Természetesen nagyobb alapterületű szobában, ahol a cél az egységes komfortérzet, sosem egyetlen infrapanel elhelyezését javasoljuk. Azt is érdemes tudni, hogy az infrapanelek nem sugárzó oldalán úgynevezett hő tükör és hőszigetelés is van, ami azt a célt szolgálja, hogy a meleget lehetőleg csak a megfelelő irányba sugározzák.