Mindennapjaink része háztartási eszközeink háttérzaja: a hűtő zúgása, a fagyasztó mormolása, a mosógép zümmögése, vagy gondoljunk csak a látóterünkbe bevillanó router pulzálására, akár csak az állandó fényjelekre, amelyek biztosítják számunkra a folyamatos készenlétet. Ezek mind energiaforrást és egyben fogyasztást igényelnek. Rövidtávon a gazdasági okok indokolják azt, hogy rendelkezzünk a fogyasztás mértékének ismeretével, hosszútávon és a környezettudatosság szempontjából viszont az ökológiai tényezőket sem szabad elhanyagolnunk. Általánosságban elmondható, hogy az árérzékenység megelőzi a fenntarthatóságot. A megtakarítás minden szempontból fontos, így megmutatjuk, mely eszközök a titkos energia tolvajok, hol tudunk spórolni annak érdekében, hogy ne kapjunk magas villanyszámlát és azzal egyidejűleg hirtelen megugró vérnyomást.
Mivel kivétel nélkül mindenkit érzékenyen érintő információkról van szó, sorra vesszük a háztartásokban jelenlévő elektronikai eszközök fogyasztását, rangsorolva őket egy képzeletbeli 10-es skálán. Előjáróban elárulhatjuk, hogy lesznek a listában biztos befutók és nagy meglepetések, amikre nem is gondolnánk első körben.
10. helyezett: a WLAN router
Felgyorsult világunknak, az információáramlás elengedhetetlen szükségletének és a home office elterjedésének következményeként az állandó és stabil internet-hozzáférés elengedhetetlen részévé vált mindennapi életünknek.
Sokan nem is gondolnánk, hogy a WLAN router – bár „csak” a 10. helyen – szerepel ezen a szűkített listán. Méretét meghazudtolva nem elhanyagolható tényező az energiafogyasztást illetően, hiszen a legtöbb háztartásban éjjel-nappal működésben és készenlétben áll. A WLAN a 90-es években kezdett elterjedni, azóta a technológia gyors fejlődésének köszönhetően a routerek lényegesen erősebbek, mint a kezdeti modellek, így a modern változatok az adatforgalmunkat már optimálisan biztosítják és stabilan tartják az internet kapcsolatunkat is. A csúcstechnológiás funkciók használata miatt azonban megnő az energiafogyasztásunk: ez 0,12-0,24 kWh-t jelent, de ebben az esetben is működik, a sok kicsi sokra megy elve, és egy egész évre levetítve már nem is olyan elhanyagolható a fogyasztás mértéke. Ennek megoldása lehet, ha energiatakarékos módot választunk, mikor szükségtelen a használat vagy éjszakára kikapcsoljuk az eszközöket.
9. helyezett: a televízió
Hazánkban az 1950-es évektől terjedt el a televízió. A korai fekete-fehér képernyőket felváltották a színes, élesebb és egyre nagyobb méretű készülékek, de a technológia fejlődésének hála, ez nem vonta maga után a nagyobb energiafogyasztást. Sőt a mai, legújabb – főleg a LED-technológiás – modellek jelentősen kevesebb energiát igényelnek, mint elődeik. A modernebb TV 0,05 és 0,2 kWh között fogyaszt óránként, attól függően, hogy milyen méretű és milyen technológiával rendelkezik. Manapság szinte minden típus rendelkezik automatikus kikapcsolással és energiatakarékos funkcióval, így tovább tudjuk csökkenteni az energiafogyasztásukat, amivel mérsékelhetjük az éves villamosenergia költségeinket.
8. helyezett: a mosógép
A mosógépek elterjedése a 20. században könnyített és gyorsított a háztartási feladatok ellátásában. Az első szériák még nem voltak elég hatékonyak, ráadásul sok vizet fogyasztottak. Az újabb készülékeket viszont már úgy tervezték, hogy a víz mellett energiát is spóroljanak. Számos új funkció is megjelent már a piacon: a gazdaságos mosási programok, amik az alacsony hőmérsékletű és kevés vízmennyiséget igénylő mosást részesítik előnyben, speciálisan az öko programok. Ilyenek lehetnek még a vízszintszabályozás vagy a félig töltött funkciók is. A gép típusától és a mosási programtól függően a fogyasztás 0,5 és 2 kWh között alakul.
Tovább csökkenthetjük az energiafogyasztást, ha alacsony hőmérsékleten mosunk vagy maximálisan kihasználjuk a választott program terhelhetőségét.