Míg az ősember őstapétával, jellemzően állatbőrökkel díszítette az otthonául szolgáló barlangot, addig mi, évezredekkel későbbi utódaik is törekszünk rá, hogy lakásunk, házunk belső falait ízlésünkhöz igazítva tapétával dobjuk fel. Az alapmotiváció tehát nem, a technikai megoldások és a kiválasztás lehetséges szempontjai azonban folyamatosan változtak, változnak.
Ma már a tapéta messze többet képes adni, mint amit papírtekercsek falra ragasztása nyújt. Az anyaghasználat, illetve az alkalmazott forma- és színvilágok változatossága szélesre tárta előttünk a választás lehetőségét.
Igénybevételhez igazított anyagválasztás
A tapéta kiválasztásánál érdemes figyelembe vennünk, hogy milyen külső hatásoknak kell ellenállnia. Más anyagú tapéta való olyan helyiségbe, ahol nagyobb a pára-, vízterhelés, mint egy hálószobában, vagy a nappaliban.
A műanyag alapú vinyl tapéták magas szintű vízállósággal bírnak, s mivel állják a strapát, jellemzően olyan helyekre kerülnek, ahol intenzívebb külső hatásoknak vannak kitéve. A tartóssága mindenképpen előnye, azonban vizuálisan is érezhető a műanyaghatás, és kisebb légterű helyiségben azért sem biztos, hogy a legjobb választás, mert viszonylag erős a szaga.
Az úgynevezett non-wowen (nem szőtt anyagú) tapéta folyamatosan tesz szert egyre nagyobb népszerűségre. A növényi rostok felhasználásával készült anyag jó választás azok számára, akiknek fontos az egészségtudatosság. Bár természetes alapanyagról van szó, mégsem kell lemondani az olyan előnyökről, mint a tisztíthatóság. Miközben illatra és tapintásra is kellemes, a tapéta mosható.

A non-wowen, illetve az általában magasabb árkategórát képviselő vinyl mellett a borsos ára miatt egyelőre kevésbé elterjedt típus az üvegszálas (fiberglass) tapéta. Felhasználhatóság szempontjából ennek legnagyobb előnye, hogy 100 százalékban vízálló. Ha valakinek olyan extravagáns ötlete támad, akár a zuhanykabinját is díszítheti vele, folyathatja rá a vizet, akkor sem tesz kárt benne. Ennek megfelelően a vizes helyiségekben, fürdőszobában, konyhában a mosogatónál, a tűzhelynél a csempe is helyettesíthető ezzel a megoldással. Aki így dönt, a költségeit mérsékelheti azzal, ha olyan gyártót választ, amelyik ugyanazt a mintát felviszi vinyl és üvegszálas tapétára is, így utóbbi a falnak csak arra a részére kerül, ahol elengedhetetlen a legmagasabb szintű kopásállóság, illetve tisztíthatóság.
Tisztíthatóság: a nedves szivacstól a csiszolópapírig
A tisztíthatóság 5 fokozatát a tapéták csomagolásán egyezményes jelekkel tüntetik fel: az 1 hullámvonaltól (kisebb szennyeződések óvatos mozdulatokkal eltávolíthatók) a kefe + 3 hullámvonalig, ami magas kopásállóságot, moshatóságot takar, vagyis ezek tisztításánál már puhább csiszolóanyagot is be lehet vetni. A már említett non-wowen két hullámvonala a moshatóságot, míg a vinyl három hullámvonala a magas szintű mosásállóságát takarja, azaz általános tisztítószerrel, nedves szivaccsal a nem zsíros, illetve olajos szennyeződések eltávolíthatók róla.

A tapéta vastagsága ma már nem annyira meghatározó szempont, mint az anyaga. Persze, tapétamestere válogatja, hogy melyikük mit tart lényegesnek, illetve ők tudják megmondani azt is, hogy melyik típushoz milyen ragasztót érdemes választani, ezért a legjobb, ha erről a tapéta kiválasztásánál szakembertől kérünk tanácsot.