Ha szeretnénk feldobni a megszürkült falainkat, vagy átalakítani megszokott otthonunkat tökéletes megoldásnak bizonyulhat a tapéta használata. Ma már óriási anyag-szín- és mintavilág áll a rendelkezésünkre.
A tapéta „feltalálása" előtt a falak díszítetésére nagyméretű szőnyegeket használtak. Elsőként, több mint 2000 évvel ezelőtt a kínaiak burkolták a falfelületeket rizspapírral. A papír elterjedését követően, csak a 16. századtól jelenik meg tapéta - alapanyagként. Aranykorát az 1700-as évek végén az 1800-as évek elején élte. Híven tükrözte az adott kor stílusát, ízlését, divatát mind szín-, mind pedig mintavilágában egyaránt. A franciák, angolok körében nagy népszerűségnek örvendett. Már csak dekorációs céllal funkcionál, de kezdetben a falak szigetelésére is használták.
Magyarországon a II. világháborút követő urbanizációval, a tömeges lakásépítésekkel terjedt el.
Hál'Istennek mostanra már elfelejthetjük a Szomszédok című tele regény ismétlésében látott unalmas, egysíkú és fakó darabokat. Ha betévedünk egy szaküzletbe az elképzeléseinknek csupán a pénztárcánk szabhat határt.
Egy jól megválasztott tapétának köszönhetően hosszú évekig megúszhatjuk a falfestés kálváriáját. Alkalmazása során variálhatóvá válnak a térviszonyok, elrejthetőek a falak hibái és fokozható a helyiség hangulata. Számos típus létezik a piacon, attól függően milyen céllal és mennyiért szeretnénk vásárolni.
Legismertebb a régi, hagyományos papír alapanyagú, amelynek létezik könnyű, nehéz és nyomott változata is. Árérzékenyeknek ajánlott, mivel az egyik legolcsóbb, tisztasági áttapétázásra a legkézenfekvőbb. Negatívuma, hogy nehezen tisztítható és rövid élettartamú.
Hasonló tulajdonságokkal rendelkezik a fűrészporos falkárpit is, amely nagyon strapabíró. Pozitívuma, hogy többször átfesthető. Alkalmazása esetén kiküszöbölhetőek a falhibák, repedések, viszonylag olcsó, viszont megtartja a port. Elnevezését készítési eljárásának köszönheti, mely során az alappapírra felhordott ragasztóba fűrészport pergetnek, amit végül egy újabb, vékony papírréteggel fednek le. Így fellelhető finom, közepes és durva szemcsés fajtájú is.