Szinte automatikusan csempekatalógusokat kezdünk lázasan böngészni amint egy heveny fürdőszoba felújításba keveredünk, és el sem tudjuk képzelni, hogy más, akár kedvezőbb költségű megoldás is adódik számunkra, mely ráadásul új és talán izgalmasabb esztétikai élményt is hozhat a vizes helyiségünk enteriőrjének kialakításában.
Természetesen a fürdőtől különálló vécék mint vizes helyiségek is becsatlakoznak ebbe a szférába. Az esztétikai összehangolása indokolt lehet a közeli, vagy mellette lévő fürdőszobával. Sokan vannak, akik valamilyen oknál fogva nem szeretnének mindenhova csempét a fürdőszobájukba, vécéjükbe. Van, aki nem szeretne látni a fúgákat és nincs kedve azokat takarítgatni, vagy egyszerűen spórolni szeretne azzal, hogy csak minimális számú csempét vásárol. A kevésbé intenzív vízhatásnak kitett helyeken természetesen alapból megfelelne egy vízálló festés is. Az ilyen különleges festékekben már elég nagy a választék, mind tudásban és színskálában is. A festékek azonban alapból egyszínűek, még akkor is, ha valami bonyolult mintát ötlünk ki, hogy nagy fáradsággal pingálgassuk falainkat.
Azonban, ha gyorsan, látványosan, valami nagyon esztétikusat és választékosat szeretnénk, ami nem csempe, vagy kő, és nem valami felcsavarozható egyéb panel, akkor remek választás számunkra a kifejezetten vizes helyiségekben is használható tapéták használata.
Tapéták vizes helyekre
A mosható, súrolható, strapabíró, fénynek ellenálló vinyl, illetve vlies tapéták alkalmasak az ilyen helyekre. Mostanában erősen divatos a szobaszerű fürdők kialakítása, melyek már nélkülözik a hagyományos fürdők porcelános ridegségét. Akár barátságos szalon hangulatot is létrehozhatunk egy meleg árnyalatú elegáns tapétával, vagy barokkos csillogást varázsolhatunk egy aranyszínű mintával, de őserdei életérzés is körülvehet minket, ha olyan tapétát választunk.
Az öntapadós tapéták is nagyon jó szolgálatot tesznek, melyek igencsak széles szín és minta‑választékban kaphatók. Egyes öntapadós tapéták kiválóan utánozzák a különböző faerezeteket, vagy éppen a kőburkolatokat, így könnyen rusztikus hatást varázsolhatunk a kiszemelt falfelületre. Vannak olyan öntapadós tapéták is, melyek magas fényű és karcmentes kivitelben kaphatók. Ezek leginkább régi csempék eltakarására, felújítására alkalmazhatók. Üvegfelületek, zuhanypanelek díszítésére alkalmasak az áttetsző, speciálisan üvegtapéták, melyek az ablakokra ragasztva a betekintést is meggátolják. Nagyon tartós használatot adnak, teljesen vízállók, felragasztásuk nagyon egyszerű, a felületet zsírtalanítani kell, porózus felületre nem ragadnak.
Természetesen kombinálhatjuk a különféle burkoló anyagokat, csempét a tapétával, amikor is a víznek erősen kitett helyekre kerül a csempe, a többi helyre a hangulatteremtő tapéta. Egy kevésbé vízálló tapétát védhetünk üvegpanellel is, ha szükséges, lényeg, hogy ne rekedjen meg a pára sehol, minden felület ki tudjon száradni, különben megjelenik a penész.
Ez is érdekelhet
Vinyl burkolatok
A falakra a vinyl tapéták alkalmazhatók leginkább az ilyen vizes helyeken. Alapvetően kétféle vinyl tapéta létezik:
- Hagyományos, vékony műanyag felülettel ellátott, tartós színnel mintázott, némi, kis mélységű mintával textúrázott, sokszor damaszt hatású fényben játszó felületű tapéták, fényes, vagy matt felülettel.
- Habosított felületű (PVC, akril, poliuretán) sokszor erősen kidomborodó mintával készült tapéták, ugyancsak jó ellenálló felülettel.
A vinyl tapétáknál leggyakrabban papír szolgál hordozóként. A papír és a vinyl erősen kötődik egymáshoz. A vinyl tapéták a külső hatásoknak igen ellenálló, dörzsálló, könnyen tisztítható felülettel rendelkeznek. Még az erős szennyeződések is viszonylag könnyen eltávolíthatók róluk, nem gyúlékonyak. Későbbi felújítás esetén a felső vinyl réteg többnyire leválasztható, szárazon lehúzható és a visszamaradó papírréteg a következő tapétázáshoz makulatúraként szolgálhat.
Vlies tapéta
A papír hordozófelület helyett ma már anövényi cellulóz, textil vagy gyapjúrostos alapú tapéták az egyre népszerűbbek. Ezek gyártásához az egyik oldalán impregnált, nem szövött szerkezetű anyagréteget használnak. Ezek biztosítják a vlies tapéta fontos tulajdonságát, a rugalmasságot és mérettartást. Lényeges még a jelentős levegő és páraáteresztő képesség is.
Minden a ragasztáson múlik
A vizes helyiségre való tekintettel a tapéta ragasztását még körültekintőbben kell végezni. Meg kell előzni a későbbi elválás, feltáskásodás, felkunkorodás lehetőségét, ahová a víz és pára beférkőzhet. A régi olaj- és lakkfestékes alapokat tapétázás előtt alaposan fel kell érdesíteni, majd a felület egyenetlenségeit kijavítani. Az alapnak szilárdnak, tisztának, száraznak, pormentesnek és simának kell lennie, minden kis lyukat, rést, mélyedést töltsünk ki gletteléssel, ahová a nedvesség beférhetne.
Ez után jön a makulatúra felragasztása mely tulajdonképpen nem más, mint egy közbülső jól tapadó papír réteg, olyasmi mint festésnél az alapozó. Valamikor hajdanán hibás nyomdai hulladékot, olcsó lejárt újságpapírt használtak erre, innen is kapta a nevét. Ma már külön makulatúra papír kapható tekercsben. A makulatúra felragasztására szolgáló ragasztó ugyanolyan erős legyen mint a tapéta ragasztásához használt.
Ennek felragasztásához – tekintettel a vizes helyiségre – feltétlenül műgyanta tartalmú ragasztót (Metylan) használjunk.
- Vinyl tapétáknál fontos az elegendő áztatási idő, a ragasztó szakszerű felkenése után akár párazáró zsákba is téve megfelelő időre, mely az eredmény érdekében és a tapéta vastagságától függően lehet pár óra is.
- Vlies tapétáknál a ragasztó felvihető szokott módon a tapéta hátoldalára is, de felkenhető az előkészített alapra is, mivel ennek a tapéta fajtának nincs szüksége áztatási időre, pihentetésre.
Fontos, hogy a tapéta szélek hézagmentesen, és torlódás nélkül összeérjenek. A mintás tapétáknál fokozottan ügyeljünk a motívumok pontos illesztésére, az egész munkát elronthatjuk egy‑két elcsúszott mintával.