A kertben, teraszon számos használati tárgy, illetve szerkezeti elem – korlátok, pergolák, teraszburkolat, terasz oszlop – található, melyek anyaga valamilyen fa. Ha szeretnénk hosszú évekre épségben tudni ezeket a felületeket, előbb-utóbb sort kell kerítenünk az ápolásra, állagmegóvásra. Ahány fafajta és ahány felület, annyiféle módja lehet a karbantartásnak, de a lényeg ugyanaz: a lehető leghathatósabb védelmet nyújtani a csapadék, az uv-sugárzás és a kártevők ellen.
Faszerkezetek felületkezelésének fontossága
A kültéri fafelületek legnagyobb ellenségei a nedvesség és a napsugárzás, emellett a különféle kórokozók. Védelemre szorulnak a kültéri fa és nád bútorok, valamint az ácsolt faszerkezetek, kerítések, pergolák is. Mivel a fa egy természetes anyag, ezért megfelelő kezelés nélkül idővel kiszáradhat, megrepedezhet és elszíneződhet.
Milyen hatások ellen kell a favédelem?
- Nedvesség
- Kiszáradás
- Gombák
- Rovarok
- UV-sugárzás
Legfontosabb fafelület kezelési lehetőségek
- Pácolás
- Gombásodás gátlók, rovarölők
- Viaszolás
- Olajozás, olaj-viasz
- Színtelen lakkok, lakklazúrok
- Vékonylazúr
- Vastaglazúr
Ez is érdekelhet
Felület kezelés a gyakorlatban
Mechanikai előkészítés, csiszolás
Tökéletes favédelem csak megfelelően előkészített felületen lehetséges, ebben nagy szerepe van a fafelület szakszerű csiszolásának. Hiába a drága lakk, minőségi viasz vagy lazúr, fafelületünk nem lesz tetszetős, megfelelő előkészítés és alapozás nélkül.
Pácolás
A pácok kizárólag színezésre szolgálnak, megőrizve a fa természetes erezetének a látványát. Van vizes és alkoholos, a fát nem védi, tehát gondoskodnunk kell további felületvédelemről, viaszolással, olajozással, vagy lakkozással.
Viaszolás
A méhviasz, mint természetes anyag, ősidők óta használatos a favédelemre, védi a kiszáradástól és a nedvességtől. A méhviasz az egészségre és környezetünkre ártalmatlan. A viaszt és az ápoló olajokat gyakran kombinálják egymással.
Olaj-viasz bevonatok
Az olaj mélyen beszívódik a fába, impregnálja, csökkenti nedvességfelvevő képességét. A viasztartalom vékony bevonatot ad, vízlepergetővé teszi, védi és nemesíti a fát.
Olajozás
Legismertebb anyaga a lenolaj. Évszázadok óta ismert, olcsó, könnyen kezelhető, egészségre nem ártalmas. Kiemeli a fa rajzolatát, élénkíti színét. Lassan szárad, ezért felületkezelésre inkább a belőle készített lenolajkencét használják.
Vannak fafajok, melyek kezelés nélkül is nagyon tartósak, ilyen az akác, a vörösfenyő, a tölgy és a trópusi teak, rattan, bambusz, a napfény hatására azonban ezek beszürkülnek. Ha olajjal kezeljük ezeket a fákat, megelőzhető a szürkülés és feketedés.
Lazúrozás
Fapácokból széles színpalettát kínál a kereskedelem vizes és szeszes kivitelben. A vizes pác használata sokszor célravezetőbb, mert természetes és szagtalan. A végső árnyalatot befolyásolja a vizes oldat töménysége, vagy a többrétegű felhordás. Várjuk meg a teljes száradást a rétegek között, ha felszálkásodik finoman csiszoljuk.
Lakk és lakklazúr
Lakkok közül talán a legismertebb az oldószeres csónaklakk. Elsősorban tartósan vízbe merülő, időjárásnak, kültéri igénybevételnek erősen kitett nyers, vagy pácolt fafelületek, fából készült szerkezetek védelmére szolgál. Alapozást, előzetes favédelmet igényel.
A lakklazúr valójában egy színezett lakk. És ahogy a lakkok, ez az anyag is felületen szárad, nem szívódik a fába, hanem annak felületén képez védőréteget. Miközben színez is. Az UV sugárzás és az időjárási hatására egy-két év alatt megrepedezik, elöregszik.
Vékonylazúr
A vékonylazúr mélyen beszívódik a fába, kiemeli a fa természetes erezetét és növelik a fa víztaszító képességét. Felhasználásuk előnyös a kültéri szerkezeteknél mint kerítés, pergola, padok stb. A felületen nem képez repedezésre hajlamos réteget.
Vastaglazúr
A vastaglazúr, ahogy a neve is mutatja, már egy viszkózusabb anyag. Nem olyan mélyen szívódik a fába és egyfajta védőréteget képez a fa felületén. Nagyobb igénybevételnek is megfelel, mint lépcsők, korlátok, asztallap stb. Hátránya, hogy jobban takarja a fa erezetét, továbbá szabad téren hamarabb elöregszik.
Sok vékony és vastaglazúr termék tartalmaz favédő adalékokat is a gombák, a kártevők és az UV-sugárzás ellen. Ha nem így van, akkor nekünk kell előzetesen elvégezni a megfelelő pórustömítést, alapozást és favédelmet.
Tartósság
Árban és tartósságban komoly különbségek lehetnek a felületkezelő termékek között és nem mindig a drágábbak javára. Érdemes néha próbálkozni a nem éppen divatos, de új hazai pácokkal, lazúrokkal is, meglepően jó eredményekre juthatunk.
Általában kövessük a termékekhez mellékelt használati utasítást!