Már egy kicsi tó, egy apró szabad vízfelület is üdítő jelenség a kertünkben, ám ha ezt a fürdés, házi strandolás lehetőségével is ötvözzük, akkor azzal otthonunk és a magunk kényelmét tesszük teljessé, sőt, tökéletessé. Íme, betekintést nyújtunk az otthoni fürdőtavak, vagy bio fürdőtavak különleges világába.
Fürdőtó kontra kerti medence
- A kerti fürdőtó, más néven bio fürdőtó vagy bio medence a készen kapható, vagy kőműves munkával épített kerti medencétől már első ránézésre is teljesen különbözik. Nincs kikövezett, burkolt szakasza, nem emelkedik ki a felszínből, olyan, mintha mindig is ott lett volna, növényekkel szegélyezett, sőt, vízinövények láthatók benne. Röviden: a dísztó és a fürdőmedence előnyeivel egyszerre rendelkezik.
- A fürdőmedence nem üzemelhet hatékony víztisztás nélkül, hiszen így nagyon gyorsan elszaporodnának benne az algák. A tisztításhoz viszont vegyszereket kell használni, melyek okozhatnak allergiás tünketeket. A bio fürdőtó vize – a természetes, növények segítségével történő tisztulásnak köszönhetően – allergizáló vegyszerek nélkül is tiszta, fürdésre alkalmas marad.
- A fürdőtó bármilyen formájú lehet, nincsenek a gépészeti rendszerből adódó kötöttségek, melyek a medencékre jellemzők.
- A téli hónapokra nincs sok tennivalónk, ha bio fürdőtavunk van. Amint befagy a víz és elég vastag a jégfelület, csak a korcsolyát kell elővennünk, a nyári strand helyén saját korcsolyapályánk lesz. Akinek szaunája van, a téli, befagyott időszakot leszámítva, a hűvösebb időben is élvezheti a fürdőtó kínálta kényelmet.
- A meleg időszak beköszöntével a víz gyorsan felmelegszik. Nem kell a vizet mesterségesen, energiaráfordítással fűtenünk, vagy melegen tartanunk.
- Nincs két egyforma bio fürdőtó. A kialakítása változatos, hiszen tetszés szerinti növényekkel telepíthetjük be olyan sűrűn, ahogy nekünk tetszik. Építhetünk benyúló stéget, vagy kis hidat fölé, a lépcső is bármilyen formájú lehet.
A kerti fürdőtó részei, felépítése
- Úszózóna
Ez az összes vízfelületnek akár a 80%-a is lehet. Az úszózónában nincsenek növények. Kisebb tavaknál a mélysége 1,3 méter, a nagyobbaknál akár 2-3 méter, de az átlagos ajánlott mélység 1,5 méter, melyben biztonsággal úszhatunk és a nagyobb gyerekek miatt sem kell aggódnunk.
- Szűrőzóna
Ez az úgynevezett biofilter, a sekély, 0,2-0,3 méteres, vízinövényekkel beültetett rész, mely a víz megfelelő minőségét biztosítja. A szűrőzóna a vízfelület 20%-át kell, hogy alkossa.
- Egyéb sekély vízterület
Ennek inkább díszítő szerepe van, a víz minőségére nincs hatással. Itt alakíthatjuk ki a pancsolót a kisebb gyerekeknek.
- Gépészet
Mivel a bio fürdőtóban nincs lehetőség a víz leengedésére, szükség lesz szivattyúkra. A fürdőtó mellett, a stég vagy lépcső alatt kap helyet a gépészeti akna a szivattyúkkal. Ez általában földbe süllyeszthető, 2 négyzetméteres, 0,8 méter mély, fedéllel ellátott műanyag akna. A szivattyúkkal megakadályozható, hogy extrém csapadék után túl sok víz maradjon a tóban és elárassza a kertet.
A bio fürdőtó megépítése elvégezhető házilagos kivitelben, de nagy körültekintést, pontos tervezést igényel. Akár saját kezűleg, akár szakemberek segítéségvel épül a tavunk, számolnunk kell azzal, hogy nem kevés földmunkával jár és a növényeket sem árt körültekintően kiválasztani.