40-50 évvel vagy még korábban épült lakóházak felújításánál a feladat lista élén az energetikai célú felújítások állnak. Fontossági sorrendben a nyílászárók cseréje és a hőszigetelés fej-fej mellett végeznek és valóban, érdemes a kettőt lehetőleg egyszerre elvégezni. A hőszigeteléssel kapcsolatban még mindig számos tévhit, szájhagyomány útján terjedő „legenda” kering. Melyik a megfelelő anyag? Számít-e a vastagság? Hol kezdjük a szigetelést? Fontos-e a tető, a padlás szigetelése? Ezekre a kérdésekre keressük a választ Kruchina Sándor vezető szaktanácsadóval.
Vegyünk példaként egy 70-es években épült, 80 négyzetméteres családi házat, melynek padlásterét 10 évvel később még 40 négyzetméternyi lakható térrel bővítették. A ház megérett a felújításra, a tulajdonosok a hőszigetelésre kontcentrálnak. A gazdag kínálatból – kőzetgyapot, EPS, grafitos szigetelés – melyik szigetelőanyagot válasszák?
Fontos leszögezni hogy az említett három, a homlokzaton legáltalánosabban használt szigetelőanyag mindegyike alkalmas arra, hogy az épület komfortos és energiatakarékos legyen. Ám sokaknak van egyéb preferenciája. Egyesek a szálas-szúrós, porzó anyagokat nem kedvelik, mások környezetbarát megoldást keresnek és vannak, akik a leghatékonyabban szeretnék elkölteni forintjaikat. Ezek mind-mind olyan szempontok, melyek befolyásolják a döntésüket. Mivel a mai energetikai elvárásainkat csak jelentős vastagságú szigetelőanyaggal érhetjük el, ezért inkább a hatékonyabb, több centiméterrel vékonyabb rétegben is azonos mértékben szigetelő grafitos EPS-t érdemes választani.
Laikusként – még úgy is, hogy az ember igyekszik tájékozódni - hogyan állapítható meg, hogy mekkora szigetelőanyag vastagság lesz a megfelelő?
Erre már számos segédprogram található az interneten. Vannak részletes, némi műszaki hátteret feltételező programok, és vannak jó közelítést adó becslések, melyekhez nem kell energetikusi képzettség. Ez utóbbi elég is, ha nem akarunk energetikai tanúsítványt készíteni a házunkról. A szabályozók rögzítik a minimális értékeket, de jobb inkább kicsit hatékonyabban, a szakma ajánlásnak megfelelő mértékben szigetelni. Ez épületszerkezettől és a hőszigetelőanyag típusától függően akár 20-30 centiméter is lehet. Egy segédletet például itt is lehet találni:
A hőszigeteléssel évtizedekre előre gondolkodunk, ezért szeretnénk a legjobbat választani. Szakemberként melyiket ajánlod?
A leghatékonyabb megoldást preferálom és - mivel hőtechnikailag, pénzügyi szempontból és környezeti értékelés szerint is a grafit EPS a legkedvezőbb - ezért szerintem ez legyen az első választás.
Az anyag és a munkadíj egy családi ház esetében komoly összegeket emészt fel. Mennyi idő múlva számíthatunk a megtérülésre?
Azonnal. A felújított épületek ugyanis akár 15%-al magasabb négyzetméterárat jelentenek a piacon, vagyis ahogy levonulnak a mesterek, máris megnövekedett a ház értéke. És a mai árakat ismerve az egész házra vetítve lényegesen több lesz, mint a befektetett pénz. Az alacsony rezsi költség pedig csak a befektetésünk kamatát jelenti, amit minden fűtési szezonban realizálunk.
Ha teljeskörű energetikai felújításban gondolkodunk, nem úszhatjuk meg a nyílászárók cseréjét. Na, de mi a sorrend? Fontos szempont az is, ha a büdzséből csak az egyikre futja, akkor melyik legyen inkább?
Valóban, ideális esetben a felújítás teljeskörű. Épületszerkezetek, nyílászárók, gépészet – de kinek van erre egyszerre pénze? Ha nem tudunk egy szuszra mindent megcsinálni, akkor gondoljuk át, mi a legkritikusabb. Ha az ablakoknál fütyül a szél, akkor azzal érdemes kezdeni. Ha a padlás födem csupasz beton béléstest, úgy ott lássunk neki. Ha egy mód van rá, azért érdemes a nyílászárót és a homlokzat szigetelést egy ütemben végezni, hogy később ne kelljen a már elkészült, jó szerkezeteket megbolygatni. Az ablakokat meg tegyük ki a külső falsíkra, hogy a káváknál a befordulást megússzuk, így nem lesz hőhidas a szerkezetünk.
Időzzünk még egy kicsit a munkafázisoknál! A födém és a tető szigetelése a homlokzat előtt vagy után következzen?
Ha a padlásfödém nem szigetelt, úgy kezdjük azzal. Ez a legegyszerűbb, házilagosan is kivitelezhető munka, és mivel a hő felfele terjed, a tető/födém egy négyzetméterén több energia távozik, mint a homlokzat egy négyzetméternyi felületén. Ha viszont a tetőtér be van építve, és a ferde sík is szigetelést kíván, akkor ezt halasszuk későbbre.