Nem akarja hallani, mikor kel fel a szomszéd? A parafa akár utólagos hangszigeteléshez is tökéletes megoldást jelenthet.
Parafa egyszeregy
A parafával laikusként dugóként, tányér- és poháralátétként találkozunk, pedig remek tulajdonságokkal bíró természetes anyag az épületakusztika világában is. Valójában különféle fák (mint például a paratölgy) belső kérgéről beszélünk, amelyek maguktól is leválnak, de a termesztők le is fejtik. Áztatással, lapítással készül belőle a rugalmas, vízzáró anyag, a fehér parafa, további hőkezeléssel (pörköléssel) a fekete parafa.
Parafa az építkezésben?
Ha építkezünk vagy felújítunk, előbb-utóbb szembe kerülünk a hangszigetelés kérdésével, azaz hogy a hang ne kerüljön a külvilágból a házunkba, illetve a szomszéd helyiségből se terjedjen át. A parafa szigetelés egészséges, antiallergén, természetes, hangelnyelő képessége (abszorpció) mellett rezgéscsillapító és hőszigetelő képessége sem elhanyagolható. Parafát használhatunk a szerkezeti elemek közé, tehát a fal és az aljzat közé, a gipszkarton alá, a parketta alá, legyen az fa- vagy laminált, járólap alá, akár padlófűtéshez is.
Utólagos hangszigetelés
A parafa sokszor akkor kerül a képbe, mikor tűrőképességünk határára érünk, és vagy elköltözünk a szomszéd miatt, vagy hangszigetelünk. Ilyenkor már adott az épület szerkezeti vastagsága, nincs már hely további úsztatóréteg kialakítására, hiszen akkor a nyílászárók áthelyezésére, átalakításra lenne szükség. A 2–3 cm úsztató, szigetelő réteg helyett már4 mmvastag agglomerált parafa lemez is megfelelően csillapíthatja a lépéshangot. A falak hangszigetelése is megoldható különféle rendszerekkel, amelyek állhatnak parafából, gipszkartonból, rétegelt lemezből, OSB-lapból, vagy bármiből, amit a szakember javasol. Érdemes ugyanis profi segítségét kérni a tervezéshez, ő ugyanis tudni fogja, hogy a beszerelt rendszer hova közvetíti, veri vissza illetve vezeti el a hangot, hogy milyen rögzítést használjon a hanghidak elkerülése érdekében. És mi az, ami egyáltalán megéri, és mi az, amire hiába költünk, nem érünk el vele semmit vagy épp rontja a helyzetet, mint a polisztirol, közkedvelt nevén a hungarocell, amely ugyan remek hőszigetelő, de a hangot jól vezeti.