Ma már nem kérdés, hogy szükséges-e hőszigetelni a homlokzatot, a lábazatot, a kérdés sokkal inkább a “mivel?” és a “hogyan?”. Választ sokfélét kaphatunk, de azt ritkán mondják el, hogy miért fontos a hőszigetelést egységes rendszerben kezelni. Itt az ideje, hogy az általános vélekedéseken túl, mélyebben is megvizsgáljuk a témát.
A hőszigetelt falak nyújtotta komfortot évszaktól függetlenül, egész évben élvezhetjük. A jó minőségű anyagokkal és jó minőségben kivitelezett hőszigetelés a hideg hónapokban a falakon belül tartja a meleget, míg a nyári időszakban a falazat sokkal nehezebben melegszik át – így pedig a fűtésre, illetve hűtésre felhasznált energiát is jelentősen csökkenthetjük. Röviden tehát, minden hőszigetelésre fordított forint többszörösen megtérül.

Mivel hőszigeteljünk?
A népszerű, leggyakrabban alkalmazott fehér polisztirol ár-érték arányban a legjobb befektetés, különösen akkor, ha a hőszigetelés vastagságát tekintve nem kell kompromisszumokat kötnünk. Ekkor érdemes a MAPETHERM TREND rendszere mellett döntenünk, ha viszont a körülmények (épület jellege, elhelyezkedése miatt) erre nincs lehetőség, akkor a grafitos polisztirol, a MAPETHERM KOMFORT jelentheti az ideális megoldást.
Legyen grafit? De milyen?
Grafitos hőszigetelésből többféle létezik:
- sima grafit
- relax
- reflex
Fontos tudni, hogy a grafit lap a napfényre másképp reagál, mint a fehér polisztirol. Előfordulhat, hogy nyáron a lap felmelegedésének hatására a ragasztó a kötési folyamatnál gyorsabban megszárad, nem alakul ki a megfelelő kötés és a lemez leesik a falról. A gyártók ezt különféle innovációkkal orvosolják. Előírás, hogy a kivitelezés első fázisában, a lapok felragasztása után 24 óra várakozási időnek kell eltelnie, mielőtt a dübelezés, majd a ragasztótapaszba ágyazott üvegszövetezés megtörténne.
- Ha a hőszigetelési munkákat kora tavaszra vagy késő őszre ütemezzük, a sima grafitos lapokat válasszuk, a köztes időben viszont mindenképpen a relax vagy a reflex lapok mellett döntsünk.
- A relax lemez egyik oldalán – ez a külső oldal – tehermentesítő bemetszéseket találunk, melyek kiküszöbölik a felmelegedés miatti alakváltozást.
- A reflex lemez egyik oldala – ugyancsak a külső oldal - világos színű, fényvisszaverő réteget kapott, mely a lemez felmelegedését gátolja.
Ásványi hőszigetelő rendszer – ásványgyapot
Az ásványgyapot hőszigetelő lapok ellenállóak a tűzzel szemben, sőt, minimális hangszigetelő tulajdonsággal is rendelkeznek, továbbá a lég- és páraáteresztésük is kiváló. Kerámia, vályog vagy pórusbeton épületszerkezetekhez egyaránt jó választás, szilikát, illetve szilikon fedővakolattal ideális hőszigetelési megoldást kínálnak.
A MAPEI segítsége a hőszigetelésben
A Mapetherm EPS vagy a Mapetherm MW hőszigetelő rendszerek jól alkalmazhatók akár 20 méter magasságig, legfeljebb 20 cm vastagságig, akár polisztirol (fehér vagy grafitos EPS) vagy ásványgyapot (MW) maggal rendelkező rendszereknél, használatukkal különböző színvakolatok (akrilgyantás, szilikonos, szilikátos bázisú) készíthetők.
A típus csomagok jelentősen megkönnyítik a megfelelő termék kiválasztását:
- Mapetherm Trend (fehér EPS maggal és akrilos színvakolattal)
- Mapetherm Komfort (szürke EPS maggal és szilikonos színvakolattal)
- Mapetherm Premium (ásványgyapot maggal és szilikonos színvakolattal)
- Mapetherm Mineral (ásványgyapot maggal és szilikátos színvakolattal)

Lábazatok hőszigetelése
A legújabb innovációval a Bachl Kft. jelentkezett, Bachl Extrapor Sockel néven. A grafitörleményt tartalmazó lábazati hőszigetelő lemez megfelel a legszigorúbb szigetelési előírásoknak. Hőszigetelés szempontjából a lábazat az épületek egyik kritikus része, időtállóságát a BACHL Extrapor Sockel anyagon 48 különböző színű MAPE-MOSAIC gyöngyvakolat biztosítja.
