A hőszigetelt családi házak téli energiafogyasztása legalább 30–40 százalékkal csökkenthető. Ezt egy összehasonlító kísérlet igazolja, a Knauf Insulation Referenciaház Programjában két hasonló méretű és adottságú családi ház vesz részt.
A Referenciaház Program keretében az egyik családi házat a Knauf Insulation hőszigetelésével látták el, a másikat nem. Már az első hónapban 75 százalékkal kevesebb volt a hőszigetelt ház fűtésköltsége, mint a másiké: 33 514 forint helyett 8667 forint.
Negyedére csökkent a fűtésköltség
A hajdúnánási négytagú család házát korszerű, tekjes hőszigetelő rendszerrel látta el a Knauf Insulation. Az összehasonlító mérések szeptember 17-én kezdődtek. Az első hónapban 70 m3 gázt használtak fel 8667 forint értékben, amíg a másik, szigeteletlen ház lakói 271 m3-t, 33 514 forint értékben. A különbség 24 847 forint, vagyis közel 75 százalék.
„Már az első hónap eredményei is felülmúlják a várakozásainkat, hiszen az ígért 30–40 százalék helyett, 75 százalékos energiamegtakarítást sikerült elérnünk a korszerű szigetelés alkalmazásával, a hidegebb hónapok során pedig jó eséllyel hasonló különbségre számítunk” – hangsúlyozta Aszódy Tamás, a Knauf Insulation Kft. ügyvezető igazgatója. „A megfelelő hőszigetelő anyagok kiválasztásakor az épületek energiahatékonyságának követelményeiről szóló, 2018. január 1-jétől életbe lévő kormányhatározatban foglalt igényeket is figyelembe vettük, így a homlokzathoz 20 cm-es kőzetgyapot, amíg a padlásfödémhez 25 cm-es üveggyapot szigetelést használtunk” – tette hozzá a szakember.
A Referenciaház Programot még tavasszal indította el a Knauf Insulation a Magyar Energiahatékonysági Intézet és a méréseket végző Budapesti Műszaki Egyetem szakmai támogatásával. Az eredmények összehasonlíthatósága érdekében közel azonos műszaki feltételekkel rendelkező épületeket és közel azonos életvitelt folytató családokat választottak ki a programban való részvételre. A már szigetelt hajdúnánási, és a tőle mindössze 6 km- re lévő, de még szigeteletlen, hajdúdorogi házat mérőműszerekkel szerelték fel, amelyek a nap 24 órájában mérik a fűtési energiára használt gázt és kiszámolják annak költségét.
Az ingatlanok a program előtt a Magyarországon általánosnak mondható, energiahatékonysági szempontból korszerűtlen F-, illetve G-kategóriába tartoztak. A komplett, korszerű hőszigetelésnek köszönhetően a most hőszigetelt ingatlan még a gépészet változatlanul hagyásával is vezető, A energetikai besorolásúvá vált.
Ez is érdekelhet
A leghidegebb napon is alig kapcsolt be a kazán
A mérési adatok alapján kimutatható, hogy az immár A-kategóriájú családi házban a vizsgált időszak leghidegebb napján is csak 2-szer kapcsolt be a kazán. Október 4-én, amikor csak 6 Celsius-fok volt a napi középhőmérséklet, a szigeteletlen épületben a nap legnagyobb részében a kazán folyamatosan üzemelt, amíg a hőszigetelt házban, a reggeli felfűtés után csak az esti időszakban kapcsolt be újra a fűtés egy rövid időre. Mindkét épület esetében megfigyelhető, hogy a külső hőmérséklet csökkenésével nőtt az energiafelhasználás, de a napi fogyasztások között jellemzően 3–5-szörös eltérés volt tapasztalható. Az adatok elemzéséből az is kiderül, hogy a szigetelt családi házban eddig 15 Celsius-fokos napi külső átlaghőmérséklet felett nem indult el a fűtési rendszer, és a radikálisan csökkent energiafelhasználás mellett komfortosabb klímát biztosított.
A két család energiafelhasználása és fűtési költsége a program zárásáig, március 31-ig folyamatosan nyomon követhető a www.nalamszigetelnek.hu honlapon.