Elgondolkodtató, hogy életünkben, háztartásunkban mindig nagy ugrás egy új, de főleg egy újfajta energetikai rendszer bevezetése, kiépítése, hiszen hosszú éveken, évtizedeken át meghatározza mindennapjaink közérzetét, életünk minőségét értve ezt családunkra is. Nem utolsó sorban zsebünkön is érezzük hosszú távon a döntésünket.
Nagy ugrás
- Egy új ház építésekor kézenfekvő, hogy érdemes a legújabb, leginkább energia‑hatékony rendszert választani a fűtési és meleg‑víz ellátási rendszer létrehozására már csak azért is, mert az elavulási időt a legmesszebbre tolhatjuk.
- A másik ok, hogy a legfrissebb fejlesztéseknek köszönhetően már ma rendelkezésre állnak a legújabb technológiák, amelyek valóban képesek számottevően hatékony fűtési rendszer kialakítására, és jelentős energia megtakarításra.
- A harmadik ok, hogy a korszerű építészeti megoldások, a fokozottan hőszigetelő falazatrendszerek, az optimálisan légtömör nyílászárók, az egyre tökéletesebb födémszigetelési megoldások együttvéve tudnak igazán hatékony integrált rendszert képezni a fűtési rendszerrel.
Nem más a helyzet a régi házak lakások felújításánál sem. A legkorszerűbb energia‑hatékony fűtési és melegvíz előállító rendszerek választása itt is a legoptimálisabb döntés, a jövőt tekintve is. Természetesen a felújítás során az épület paramétereit a felhasznált szigetelő anyagok felhasználásával, a nyílászárók korszerűre cserélésével a legalacsonyabb energia veszteségű állapotba kell hozni. Ehhez kell kiválasztanunk az elvárásainknak és kényelmünknek legjobban megfelel fűtő és melegvíz ellátó készülékeket és rendszert.
Az új csodafegyver
Egészen elképesztő elgondolásnak tűnik, hogy a minket körülvevő anyagok, mint például a levegő energiát hordoz hő formájában és mi azt kedvünk szerint megcsapolhatjuk, és saját céljainkra igénybe vehetjük. Nyilván kell hozzá egy eszköz, amivel ezt a varázslatos műveletet nap, mint nap megtehetjük. Ez a legkorszerűbb eszköz nem más, mint a hőszivattyú.
Mi fán terem a hőszivattyú?
A hőszivattyú a környezeti hő hasznosítására szolgáló berendezés, amelynek működése a hűtőgéphez hasonló elven alapul. Télen fűtésre, egyes típusok nyáron hűtésre, légkondicionálásra is használhatók. A hibrid hőszivattyú használati meleg‑víz előállítására is alkalmas. A hőszivattyús rendszerek olyan energetikai berendezések, amelyek hőt vonnak el a környező levegőből vagy vízből, vagy a talajból és ezt a hőt emelt (fűtés), vagy esetenként csökkentett (hűtés) hőmérsékleten közvetítik radiátorokon, vagy padló és falfűtés formájában a lakóhelyiségekbe. A hőmérséklet emeléséhez szükséges energiát a hőszivattyús rendszerek általában villamos hajtású kompresszorral továbbítják a rendszerben.
A hűtőszekrényeink és a kültéri egységgel rendelkező klíma berendezéseink is a hőszivattyú elvén működnek.
A hőszivattyús rendszerek működtetése közvetlenül nem jár károsanyag-kibocsátással, de a rendszer működtetéséhez és a hőtermeléshez szükség lehet további hálózati villamos energia betáplálására, mely már származhat fosszilis energiából is.