Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Kéményt mindig lehet építeni - A Leier kémények ideális megoldást kínálnak a rezsitakarékos fűtéshez

A hatékony fűtés és a rezsiköltségek optimalizálása állandó téma az építkezők és felújítók körében. A megfelelő kémény kialakítása, illetve kiválasztása ebben kulcsfontosságú szerepet játszik, melyhez számos tényező figyelembevételére van szükség. Az alábbiakban áttekintjük azt a három leggyakoribb esetet, amelyekkel az építkezők, felújítók szembesülhetnek.

1. A régi kémény bontása, új építése

A legbonyolultabb, amikor az új kéményt a régi, már elavult kémény helyére kell építeni, ami a régi kémény teljes bontásával jár. A régi, falazott kémények az épület szerves részét képezték, a bontásuk bonyolult művelet, ami mindenképpen szakember bevonásával történjen. A Leier kémények könnyen beépíthetők a régi kémény helyére, hiszen azok köpenyelemeinek befoglaló mérete kicsi. Az MSZ845 szabvány és a gyártó beépítési útmutatója alapján kell elvégezni az építést, hogy megfeleljen az aktuális előírásoknak.

Leier kémény

2. Kéményépítés az épületen belül, szabadon megválasztott helyre

Ebben az esetben kiemelten fontos a kémény helyének megfelelő kiválasztása, figyelembe véve a leendő fűtőberendezés helyét. Fontos, hogy a kémény olyan helyre kerüljön, ahol a tető legmagasabb pontján áthaladhat, ezzel is minimalizálva a tető síkjától való eltérést. Az építés során a födém áttörésének és a tetőn való áthaladásnak szigorú előírásai vannak, melyeket be kell tartani. A kémény tetősíkon túli szakaszának mértékét, valamint a kémény indításához szükséges alap megfelelő szilárdságát szakember határozza meg. A padló rétegrendjének és a kémény várható tömegének ismeretében statikussal ellenőriztessük, hogy elbírja-e az építendő kéményt.

Leier kémény

Utólagosan épített kémény esetében figyelni kell:

  • a födém áttörésére, melyet statikus szakember véleményez
  • a födém, illetve a héjazat csomópontjainak kialakítására
  • az éghető építőanyagtól való távolsági követelmény betartására
  • a kitorkollási magasság pontos meghatározására
  • a tisztítóajtók megfelelő helyre történő elhelyezésére
  • a kondenzátum elvezetésének kialakítására.

Gondos előkészítés mellett elegendő fóliával elkülöníteni a munkaterületet, így szinte csak a bútorokat kell félretolni.

Leier kémény

3. Kémény az épületen kívül felépítve

Ekkor a fűtőberendezés a falon keresztül kapcsolódik a kéményhez. Ez az opció kevésbé költséges és kényelmesebb, ugyanakkor komoly szabályokat és előírásokat kell betartani. Előnye, hogy egyetlen, kisebb rombolással jár: amikor a füstcsövet a falon átvezetjük. Hátránya, hogy a megfelelő kitorkollási magassághoz nagy, szabadon álló szakasszal kell számolnunk, ami kevésbé esztétikus, továbbá gondoskodni kell a szélnyomás elleni megerősítésről is. Utóbbiról a gyártótól vagy statikus szakembertől tájékozódhatunk. Leier kémények esetén a szélnyomás elleni védelem akkor szükséges, ha a kémény szabadon álló szakasza több mint 1,50 méter. A tűzfalra épült, különösen a tetőgerinc közeli kéményeknél ez kevésbé jelent problémát, de az 1,50 méteres szabályt ekkor is be kell tartani.

Leier kémény

Az ilyen típusú kéményeknek megfelelő szilárdságú alapról kell indulniuk, és stabilan - legalább 3 méterenként - rögzítettnek kell lenniük az épület falához, lehetőleg a koszorúknál.

Mivel az épületen kívül épült kémény teljes szakasza hideg szakasznak tekinthető, fontos, hogy megfelelő szigeteléssel rendelkezzen, ami megakadályozza a hőveszteséget és a kondenzáció kialakulását. Válasszunk minél vastagabb szigeteléssel rendelkező kéménytípust, és lehetőleg a kéménykürtő is legyen hőszigeteléssel ellátva. Ehhez a legjobb anyag a nem éghető minősítéssel ellátott kőzetgyapot.

Miután a kémény elkészült, csak a fűtőberendezés és a kémény füstcsőcsatlakozója közötti falon kell áthatolni. Az átvezetést szabványosan kialakított falhüvelyen keresztül kell végezni, figyelembe véve a tűzvédelmi előírásokat és a szakmai normákat.

Leier kémény

A Leier kémények a modern és hatékony megoldások közé tartoznak, amelyek megfelelnek az aktuális előírásoknak és biztosítják az épület hosszú távú stabilitását és biztonságát. A Leier kéménytervező segítségével néhány lépésben összeállíthatjuk a megfelelő kéményünket, majd a kéményválasztóból minden fontos információt megkapunk róla.

Megnézem a Leier kéményeket

Népszerűek a témában

Miért válasszunk infrafűtést?

Dizájnos kandallók a hideg estékre

A hőszivattyú lehet a megoldás?