Az épületek homlokzati és magastető szigeteléseiről szerencsére már egyre több szó esik, van azonban egy ritkábban előkerülő téma: a különböző épületgépészeti elemek, vezetékek és fűtőberendezések hőszigetelése.
Az épületgépészeti szigeteléseket főként közösségi épületekben, bevásárlóközpontokban, sportlétesítményekben, kórházakban, ipari üzemekben használják. A kőzetgyapotból készült szigetelőanyag csökkenti a hőveszteség mértékét, véd a csővezetéken belüli/kívüli páralecsapódás ellen, védelmet nyújt a személyek és személyes berendezési tárgyak számára esetleges tűz esetén, és nem utolsósorban zajcsökkentő tulajdonsággal is bír.
A beltéri légutánpótló szellőző- és klímacsatornáknál gyakran előfordul, hogy a helyiség magas hőmérséklete és a hideg, szigeteletlen felületek közötti hőmérséklet különbség miatt páralecsapódás alakul ki. Ennek kialakulását a hideg felületek légmentes hőszigetelésével tudjuk megelőzni. A ROCKWOOL szakemberei ehhez olyan kőzetgyapot szigeteléseket javasolnak, melyeknek egyik oldalukon üvegháló erősítésű alumíniumfóliával kasírozottak. Az említett alufólia kasírozásnak köszönhetően nem kell számítani a szálanyag kiporzására, és esztétikusabb külseje lesz a klímacsatornáknak. Ilyen szigetelések forróvíz tartályok, épületgépészeti berendezések és vezetékek hőszigetelésére is használhatóak.
A fűtési csővezetékeknek a magas hőmérsékletű felületük miatt, a hővédelem fenntartása érdekében van szükségük elsősorban szigetelésre. Ilyen jellegű felhasználásra kifejezetten melegtechnológiai vezetékek szigetelésére kifejlesztett hőszigetelést érdemes választani. Ilyen speciális kőzetgyapot termék például a vágott vagy tekercselt csőhéj, amely alufólia kasírozással van ellátva, így véd a kisebb mechanikai behatásoktól is. Az alufólia kasírozás párazáró réteget is képez, ezáltal megakadályozva a cső külső felületén történő páralecsapódást, például hideg vízvezetékek esetében. Mivel az ilyen szigetelés beltéri alkalmazásnál további külső burkolatot nem igényel, egyaránt felhasználható fűtés-, meleg- és hidegvíz vezetékek hőszigeteléséhez.
Ez is érdekelhet
Ha már fűtésről beszélünk, meg kell említeni egy olyan klasszikus, mégis újra közkedvelté vált fűtési eszközt, ami nem csak díszíti otthonunkat, hanem egyfajta kikapcsolódást is nyújt téli esténként használva: a kandalló-berendezéseket. Az, hogy nyílt lángú fűtőberendezés használata közben még inkább szükség van tűzvédelmi szigetelésre evidens. Ebben az esetben is a kandallótér falát ajánlott kőzetgyapot hőszigetelő anyaggal ellátni. Erre a legmegfelelőbbek az olyan kőzetgyapot lemezek, amelyek szintén alufólia kasírozással vannak ellátva. Nyílt lángú készülék esetében kiemelkedően fontos hogy a szigetelés tűzvédelmi szempontból a legmagasabb, A1 besorolású, tehát nem éghető, abszolút tűzbiztos legyen. A javasolt szigetelés olvadási hőmérséklete 1000 °C fölött van, csak úgy, mint az összes kőzetgyapotból készült szigetelőanyagnak.
Végezetül, ha már tűzvédelemről is szó esik, mindenképpen beszélnünk kell a kőzetgyapotból és tűzálló ragasztóból álló, kifejezetten az acél- és betonszerkezetek tűzállósági teljesítményjellemzőinek növelésére kialakított rendszerről. Segítségével nemcsak új, hanem meglévő acél- és vasbeton gerendák, födémek tűzvédelmét lehet biztosítani. Légutánpótló szellőző- és klímacsatornák, hő- és füstelvezető csatornák tüzvédelmére magnézium-hidroxiddal dúsított kőzetgyapotot alkalmazunk. A magnézium-hidroxid hő hatására jelentős mennyiségű kristályos formában megkötött vizet ad le, ami tűz esetén a védett csatornát hűti.