Az utólag hőszigetelt házban, lakásban jobban érezzük magunkat: télen érezhetően melegebbek a falak, nyáron nincs akkora hőség odabent, mint a hőszigetelés előtt volt, és megszűnik a penészesedés is. Mindemellett kevesebbet költünk fűtésre-hűtésre. De kérdés, mennyi idő alatt térül meg az utólagos hőszigetelés?
Ahhoz, hogy ki tudjuk számolni, mennyi idő alatt térül meg az utólagos homlokzati hőszigetelés, számos dolgot kell figyelembe venni. Az első kérdés, mennyire hőszigeteltük a házat: nincs-e túlszigetelve a tető vagy éppen fordítva: vastag homlokzati hőszigetelés került rá, de a padlásfödém szigeteletlen maradt. Fontos tényező még az épület tagoltsága, tájolása, a nyílászárók állapota – és még hosszasan lehetne sorolni azokat a paramétereket, amelyek komoly hatással vannak hőszigeteléssel elért energiamegtakarításra. Mindezen műszaki adatok mellet gazdasági tényezők is hatással vannak a megtérülésre, így például betéti- és hitelkamatok változása, az energiahordozók árának változása. Pontosabb értéket kapunk, ha nem az egész épületre vetítjük a homlokzati hőszigetelés megtérülésének idejét, hanem csak egy négyzetméter falfelületet vizsgálunk.
A B30-as téglából épült fal
Vegyünk egy tipikusnak mondható, B30-as téglából épült házat. Ennek a falnak a hőátbocsátási tényezője (U érték, korábban k-érték) 1,4 W/m2K. Ilyen értéket ad a 80-as évek elejéig felépült legtöbb ház fala. A felújítás során azt kell eldönteni, hogy a mai ajánlásoknak megfelelően akarjuk szigetelni (U=0,3 W/m2K), vagy szeretnénk elérni az alacsony energiájú házak (U=0,2 W/m2K) színvonalát. Előbbi esetben 12 cm fehér polisztirol a leggazdaságosabb megoldás, amíg az utóbbinál a 15 cm Grafit Reflex a jó választás.Ma a kereskedőknél egy négyzetméter megbízható minőségű homlokzati hőszigetelő rendszer 12 cm-es vastagságban körülbelül 3000 Ft/m2 bruttó áron beszerezhető, amíg a grafitos változat 4300 forintba kerül négyzetméterenként. A hőszigetelés kivitelezésének árát mindkét esetben 2500 forintnak vesszük. Természetesen, ez megint változhat az épület adottságaitól, például az állványozás komoly költségtényező lehet nagyobb épület esetén.
Egy négyzetméter homlokzati hőszigetelés ára így 5500–6800 forint lesz. A kérdés csak az: mennyit tudunk így megtakarítani?
Megtakarítás
Egyszerű ökölszabály segítségével meg lehet becsülni a vizsgált épületszerkezeten keresztül távozó energia mennyiségét. A részletes számítások megerősítik azt a becslést, hogy egy négyzetméter felületen, egy fűtési idényben távozó energia köbméter gázban vagy liter fűtőolajban számolva számértékileg megegyezik a határolószerkezet hőátbocsátási tényezőjének tízszeresével. Vagyis: az 1,4 W/m2K-es U-értékű régi, B30-as falazaton keresztül egy fűtési szezonban 14 m3 gáz energiája szökik ki. Szigetelés után ez 3, illetve 2 köbméterre csökken. Így tehát az első változat esetében 1540 Ft-ot takarítunk meg négyzetméterenként (140 Ft/m3 gázárral számolva), az energiatakarékos változat esetében ez 1680 forint lesz. A hőszigetelés négyzetméterenkénti költségét ezzel elosztva, megkapjuk, hogy hány év alatt térül meg a befektetés: 3,6−4 év, vagyis mindkét esetben négy fűtési idény alatt behozza az árát a homlokzati hőszigetelés. Az ötödik évtől pedig már a kisebb fűtési költségből adódóan a kamatokat is felvehetjük.
Ez is érdekelhet
További előnyök
És ne feledjük el: a bevezetőben említett előnyökön kívül még két bónuszt is kapunk: a homlokzati hőszigetelés után családi házunk, lakásunk nem csak szebb lesz a friss vakolásnak köszönhetően, de sokkal értékesebb is, és ez is fontos, mivel ma már a használt ház, lakás eladásakor is fel kell mérni az épület energetikai állapotát, mert csak energiatanúsítvánnyal szabad eladni.
A szerző Kruchina Sándor, az Austrotherm marketingvezetője és a Homeinfo.hu szigetelési szakértője