A rosszul felhelyezett függönyöktől a legszebben berendezett helyiség is stílustalannak tűnik és aki szobába lép nem érzi majd jól magát ott. Éppen ezért fontos tudni, hogy mely hibákat kerüljük el mindenképpen.
Alacsonyra szerelt függönykarnis
A legtöbb hiba abból adódhat, hogy nem a megfelelő hosszúságú függönyt vásároljuk, majd a hiba kijavításához a függönykarnist alacsonyabbra helyezzük.
Tévedés, hogy a függönykarnisnak közvetlenül a mennyezet alá kell kerülnie, de még az 50 cm távolság az ablak szegélye fölött is túlzás. Az ideális távolság az ablak szegélyétől számított 10-15 cm. Egy másik lehetőség a karnis megfelelő elhelyezésére az ablak szegély és mennyezet közötti távolság felosztása 1/2 – 2/3-os arányban. Az így elhelyezett karnis felfelé vezeti a tekintetet és azt az érzetet kelti, hogy nagyobb belmagasságú a szoba.
Rövid a függöny
A másik gyakori hiba, amit még nézni is fájdalmas, az a túl rövid függöny.
Három lehetőség van, ennek a hibának az elkerülésére:
- „Lebegő” megoldás - amikor a függöny kb. 2 cm-el a padló fölött lebeg. Ha azt szeretnénk, hogy az anyag teljes szépségében megmutassa magát az ablak felülete előtt, akkor ez a legjobb és legkönnyebb megoldás.
- „Érintő” megoldás - a függöny alja megérinti a padlót. Legnehezebb így feltenni a függönyt, mert nagyon pontos mérésekre van szükség hozzá. A függönykarnistól számítva pontosan meg kell mérni a függöny hosszát, illetve a mért magasságnak tartalmaznia kell a karikák, görgők, kampók méretét is.
- „Buggyanó” megoldás - a függöny anyaga a padlón fodrozódva, összegyűlik. A hatása nagyon nőies, romantikus lelkűeknek tökéletes. Különösen előnyös, ha a függöny anyaga például bársony, mert minél inkább fodrozódik a padlón, annál inkább megmutatja magát az anyag szépsége. A szép hatás érdekében fontos, hogy a függöny anyaga vastag és súlyos legyen.