Azok, akik panellakásban laknak – igaz ma már sok családi ház esetében is előfordul lapostető - tudják, milyen fontos a megfelelő szigetelés. A lapostetők élettartamát többek között a csapadékvíz elleni szigetelés és a hőszigetelés befolyásolja.
Sajnos ma Magyarországon nincs olyan jogszabály, amely pontosan meghatározza a jó lapstetők szigetelés minőségi követelményeit. A felületi lejtésnek legalább 2 százalékosnak kell lennie, de vannak olyan esetek, amikor ez kevés. A szigetelőanyagok gyártói között sokan tudnak szaktanácsadással segíteni. Cikkünkben most részletesebben a fordított rétegrendű szigetelésről írunk.
Hol alkalmaznak fordított régrendet? Leggyakrabban járható terasztetőknél fordul elő, de alkalmazható zöldtetőnél és parkoló felületeknél is.
A fordított rétegrend, olyan, mint egy megfordított lapostető, ahol a hőszigetelő a vízszigetelő réteg felett van. A legfontosabb ennél a megoldásnál a jó minőségű zártcellás polisztirolhab (XPS) hőszigetelés. A jó hőszigetelő legfontosabb jellemzői: vízzáró, kicsi a víz felvétele, fagyálló, alaktartó, nagy a nyomószilárdsága, tartósan magas a hőszigetelési értéke és nem korhad. A fordított rétegrendű szigetelés esetében normál belső légállapot mellett nem várható szerkezeti páralecsapódás, így a kivitelezéskor bennmaradó nedvesség sem okoz kárt a szigetelésben.
A fordított rétegrend előnyei
- Mivel a hőszigetelés a vízszigetelés fölé kerül, védi a vízszigetelést a hőingadozástól, UV-sugárzástól, a szélhatásoktól, a tetőn zajló további kivitelezési, karbantartási munkák mechanikai igénybevételétől.
- A csapadékvíz elleni szigetelés után a rá kerülő rétegek (lapostetők esetében: a megfelelő hőszigetelés, védő-elválasztó geotextília, leterhelő-, járórétegek) nedvességre nem érzékenyek, így kedvezőtlen időjárás esetében is haladni lehet a munkálatokkal.
- A tető beázás esélye minimális. Amennyiben mégis bekövetkezne, így a meghibásodás könnyen megtalálható. Ez annak köszönhető, hogy a vízszigetelés közvetlenül a szerkezeti födémen fekszik. Az egyenes rétegrendnél a javítás nagyobb felületet érint, mert nem lehet a probléma lokális helyét pontosan meghatározni, ugyanis ebben az esetben a párazáró rétegen elszivárgó csapadékvíz a meghibásodás helyétől sokszor jóval messzebb okozza a látható felületen a beázási foltot.
Figyelem!
A fordított rétegrendű terasztetőknél nagyon oda kell figyelni például a tetőösszefolyók beépítésére, az attikák (épületek homlokzatát díszítő függőleges fal, melyet a főpárkány felett helyeztek el, így részben takarta a tetőt is) és szegélyezések készítésére is. Az összefolyót úgy kell megoldani, hogy minden vízelvezetési síkról eltávolítsa a csapadékvizet.
Ez is érdekelhet
Amennyiben a tetőt parkoló felületként szeretnénk használni, különösen nagy figyelmet kell fordítani a betonfödém simaságára, a vízszigetelést pl. arra alkalmas, forrón felhordható polimer-bitumen fóliával érdemes kiegyenlíteni a hőszigetelő réteg felvitele előtt.
Teraszok esetében a teraszlapok alól nem szabad a kavicságyat, vagy zúzalékágyat kihagyni.
Zöldtetők kialakításánál mindenképp csak ilyen irányú tapasztalattal rendelkező szakembert alkalmazzunk. Itt is nagyon fontos a vízelvezetésről gondoskodni. Nem szabad nedvességfelszívó hatású anyagot használni. A vízszigetelés mellett ne felejtsük ki a gyökérkinövés elleni védőréteget sem.