Azzal együtt, hogy egyre jobban odafigyelünk az egészséges életmódra, a wellness szolgáltatások is népszerűbbek lettek. Nem véletlenül: a stressz okozta betegségek megelőzéséhez hozzá tartozik a relaxálás, kikapcsolódás. Szaunázással erősítjük immunrendszerünket, méregtelenítünk és a vérkeringésünket is javítjuk. A különböző Hidromasszázs eszközök szintén jótékony hatással bírnak az emésztőrendszeri, szív- és érrendszeri, valamint a mozgásszervi problémák kezelésére. Ahhoz, hogy a wellness okozta örömöket otthon is élvezzük, rengeteg berendezéshez ma már nemcsak szállodában, hanem saját fürdőszobánkban is hozzáférhetünk.
Milyen eszközöket vásárolhatunk?
A legelterjedtebb otthoni wellness eszköz a hidromasszázs zuhanykabin-, kád-, medence. A Hidromasszázs technológia a víz és a levegő keveredésén alapulnak, a vízsugarak masszázzsal fokozzák a vérkeringést.
A levegőmasszázs technológiával ellátott eszközök (ismertebb néven pezsgőfürdő) a hidromasszázstól eltérően nem sűrű vízsugarak, hanem szórt buborékok határozzák meg a masszázs intenzitását, ezért ez inkább lazító, relaxálásra alkalmas, míg az előbbi pezsdítő, frissítő élményt nyújt.
A szaunák között alapvetően két fajtát különböztetünk meg: vannak a finn (hagyományos) szaunák, valamint az infraszaunák. Kevesen tudják, hogy a kettő – annak ellenére, hogy mindkettő ugyanazt a célt szolgálja – lényegesen eltér egymástól, mind használatában, mind működésében. Ezeket bővebben a 2. részben mutatjuk be.
A gőzkabinok a szaunához hasonlóan az izzasztófürdők csoportjába tartoznak, azonban míg a szauna végeredményben száraz hőnek, a gőzkabinok magas nedvességtartalomnak köszönhetően fejtik ki hatásukat. Ezekről részletesebben ugyancsak a 2. részben beszélünk.
Hidromasszázs eszközök
A hidromasszázs technológia a modern fürdőszoba szinte minden készülékére hatással van, a kádaktól kezdve a medencékig, a multifunkcionális zuhanykabinon és a paneleken át, de vannak külön olyan gépek is, amelyekkel hagyományos fürdőszobánkba bármiféle bontás nélkül bevarázsolhatjuk a hidromasszázs vagy a pezsgőfürdő technológiát.
A hidromasszázs kádak rengeteg dologban eltérnek a hagyományos kádaktól. Előbbi egy merevített, műanyagból készült kád, amely fémkeretben van elhelyezve, mivel működés közben rezgések alakulnak ki, az egész eszköz egy speciális lábakon áll, amely elnyeli a rezgéseket. A fémkeret tartja a működéshez szükséges kompresszorokat, szivattyúkat, transzformátorokat, stb. Fontos tudni, hogy hidromasszázs kád esetében az oldalában található szerelvényeket elérhetővé kell tenni az esetleges javítások és a karbantartás miatt, ezért 50 cm szabad helyet kell hagynunk, valamint muszáj tisztában lennünk a hydrokádak villamos biztonsági követelményeivel is.
Figyelembe véve, hogy a hidromasszázs kádakban a víz a megszokottnál jóval könnyebben habzik, speciális olajokat és oldott fürdősót használjunk hagyományos habfürdők helyett.
Mielőtt a hidrokád mellett döntünk, érdemes utánajárni, hogy mennyire kemény a víz a térségben, ugyanis túl kemény víz esetében ajánlott egy vízlágyító rendszert beszerezni a kád élettartama érdekében. Szakértőnél érdeklődjünk a villamos rendszerünk állapota felől is, a szerkezet dokumentációjában felsorolják a szükséges alapkövetelményeket.
Ez is érdekelhet
Helyhiány esetében érdemes zuhanykabint választani, melyek már 60x60-as méretben is kaphatók, valamint víztakarékosság szempontjából is előnyt élveznek a káddal szemben. Tekintve, hogy a befúvók máshogy helyezkednek el, a zuhanykabinban inkább dinamikusabb ingerek érik az embert, a kádban tapasztalt gyengébbekkel ellentétben. Vásárolhatunk hidromasszázs zuhanypaneleket is meglévő hagyományos zuhanykabin esetén, habár közel sem azt az élményt nyújtja, mint azok a kabinok, melyek kifejezetten erre a célra lettek tervezve. Vannak ún. multifunkcionális zuhanyzók is, amikben találhatók különböző kiegészítő funkciók is, pl. gőzkabin, szauna, stb. Ha nem tudunk a kád és zuhanyzó mellett dönteni, elérhetők olyan hidrozuhanyzók is, amelyek alja kádként is használható.
Sokan nem tudják, mi a különbség a masszázsmedence és a jacuzzi között: egy masszázsmedencét/kádat gyakran hirdetnek jacuzziként, azonban ne dőljünk be az olcsó hirdetéseknek. Egy igazi masszázsmedence élményét csak egy jacuzziban tapasztalhatjuk meg (Jacuzzi az eredeti márka, ők találták fel a hidro-technológiát), noha már sok más márka megközelíti azt. A kültéri medencék általában több személyre vannak tervezve, akár 6-8 fő is használhatja egyszerre, míg a beltéri kádak általában maximum 2-4 fős használatra alkalmasak. Alapvető különbség még, hogy a kültéri medencében a víz állandóan benne van, ezért szükség van egy szűrő,- és fűtőegységre, valamint érdemes beszerezni egy medencetakarót a szennyeződések elkerülése végett.
A medencetestet a káddal szemben könnyebb elhelyezni és a karbantartása is egyszerűbb, a gépészet ugyanis az elhelyezés miatt könnyen hozzáférhető.
Tipp: Az utóbbi években egyre népszerűbbek lettek a felfújható masszázsmedencék. Ha nincs elég helyünk, esetleg teraszon a teherbírás nem megoldott, egy ideiglenes megoldás mindenképpen hasznos lehet alkalomadtán.