Hirdetés
Építkezel? Felújítasz?A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Vécétartály kiválasztása, tetszés szerint

Otthonunk legkisebb helyiségének az egyik alapvetően nélkülözhetetlen összetevőjét, a vécéöblítő‑tartályok sorát szemlézzük végig. Ezek az ügyes szerkezetek önálló működési egységnek tekinthetők, összetettségük és többféleségük miatt megérdemelik a külön figyelmet.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

Öblítő rendszerek, hidrosztatikai nyomás

Abból a fizikai törvényből kiindulva, hogy minél magasabb egy folyadékoszlop, annál nagyobb alul a nyomása, és minél magasabbról zúdul le egy folyadéktömeg, annál nagyobb a helyzeti energiája, a legrégebbi és legelterjedtebb vécéöblítő megoldás a magasra (2-3 méter) helyezett tartály. Ez hagyományosan egy emelőkaron függő húzólánccal és egy hosszú függőleges csővel működik, mely a vécécsészébe vezeti hátulról a lezúduló vizet. Eleinte strapabíró öntöttvasból később horganylemezből is készültek, szép faburkolattal, de találkozhattunk díszes kerámia változatokkal is.
Szinte az összes tartály hasonlóan, nagyjából 6 liter vizet tárolhat. A tartályok felső részén (jobb vagy baloldalán, fent stb.) található egy töltőszelep, mely a vízhálózatra csatlakozik. A szelepek mechanikai megoldása többféle is lehet, gyártótól függően. Sok helyen még ma is használatosak.

Falon kívüli öblítőtartályok

Falra szerelt megoldások

A régebbi tradicionális szerelésű, falon kívüli változatok egyelőre többségben vannak, ami főként a viszonylag egyszerű, könnyű hozzáférést biztosító telepítésüknek köszönhető. Karbantartásuk és az esetleges cseréjük is könnyen megoldható. Csobogásukkal, zajosságukkal sokaknak álmatlan éjszakákat okoztak, gyakran irodalmi novellák témái voltak, öblítő képességük viszont megfelelő beállítással kiváló.
A magasba telepítettek nagy hátránya, hogy hiba esetén csak létráról javíthatók, viszont szemmagasság felett nem túl szembeötlők, főleg ha a hosszú öblítő csövet a vakolat alá rejtik. Az sem akadály, ha a csésze fölött a szellőző ablak miatt nincs számukra hely, mert az oldalfalon is elhelyezhetők. A csésze pedig így a hátfalhoz közelebb kerülhet.

A fejlesztők aztán odáig jutottak, hogyha vastagabb öblítő csövet alkalmaznak és a tartályt egészen lent helyezik el, hasonló intenzitású öblítést érnek el. A tartályok újabb generációja közvetlenül a vécécsésze fölé kerül a falra szerelve, javításuk, cseréjük könnyen megoldható. Jellegzetességük a fedélen található működtető billentyű. A tartály mélysége miatt a vécécsészének a szokottnál kissé messzebb kell lennie a faltól. Ez azért szükséges, hogy a csészetető felhajtott állapotában kellően hátra billenhessen.

Korszerű vécétartály

  • A mai korszerű falon kívüli öblítőtartályok főként műanyagból készülnek, szinte mindegyikük hőszigetelt, ami megakadályozza a tartály külső felületén a páralecsapódást.
  • Az öblítés indítása többféle lehet, gomb, visszaállítható billentyű, esetleg kar. Lehet teljes kioldású, vagy csak addig folyik a víz, amíg nyomva tartjuk a gombot.
  • Az alacsonyra szerelhető tartályok mérete és formája változatos, a víz jobb és bal oldalról is csatlakoztatható.
  • A tartály lefolyócsövének a WC csészéhez történő csatlakoztatása egy peremes fekete, vagy fehér gumi hüvellyel egyszerűen megoldható.
  • A tartályok vízfeltöltése az új típusú töltőszelepeknek köszönhetően nagyon csendes, alig hallható.
  • Magasan is szerelhetők.

 Korszerű vécétartály

Monoblokkos WC csészék

Általában drága, és esetenként exkluzív design kivitelűek is. A lényeg, hogy a tartály csavaros ráerősítés révén fizikai egységet képez a vécécsészével, melynek közvetlenül a hátsó részére van ráültetve, azzal formailag is egységet képez. Nagyon drága változatok, teljesen egybeöntöttek a csészével. Az öblítés, hasonlóan az alacsony fali változatokhoz, gombbal indítható. Itt már találhatók olyan takarékos változatok, ahol egy kisebb gombbal kevesebb vízmennyiség indítható.

Különleges víztakarékos megoldások.

Két magyar találmány, melyek egyszerűségükkel és víztakarékosságukkal tűnnek ki.

1. Az egyik megoldás teljesen eltér a többitől, és nem más, mint egy rozsdamentes henger alakú tartály (7,6 liter) semmilyen mozgó alkatrészt nem tartalmaz. Mikor a víz feltölti a tartályt, a felette lévő levegő oszlop egyre jobban összesűrűsödik. Ez a levegő nyomás aztán a nyomószelep működtetésekor nagy erővel nyomja ki alul az öblítővizet. A víz csak addig spriccel, amíg a szelep nyitva van, nagyon takarékos megoldás.
Bármilyen kis nyomású vízhálózati ágról működtethető, elhelyezhető falon kívül és belül. Ajánlott, akiknek határozott és erőteljes öblítés igényük van, gyors ismétlés lehetőséggel, hangtalan feltöltéssel. Ahol sokan egymásután használják a toalettet, kifejezetten előnyös.

2. A másik tartály formailag teljesen olyan, mint a hagyományos fali tartályok, szerelhető magasra és alacsonyra is. Maximális víztakarékosságot biztosít használója számára, mert csak addig folyik a víz, amíg a gombot/kart lenyomva, illetve a zsinórt húzva tartjuk. A lehúzókar elengedése után az ürítőszelepen lévő rugó azonnal elzárja a vizet.

Falba épített öblítőtartályok

Rejtett öblítőtartály a falsík mögött

Ez a legújabb szerelési mód, amely megszünteti a falon kívül elhelyezett öblítőtartályokat. A fal és a falburkolat egységes és egyöntetű látványt képeznek. Mivel a tartály a fal mögé, a burkolat alá kerül, csak hátsó kiömlésű vécécsészék felszerelésére alkalmasak.
Ezt a komplett egységet acél tartókeret fogja össze, amelyet a falszerkezethez szilárdan erősítenek. A keretben rögzített a 6-9 liter űrtartalmú öblítőtartály és a falon kívül látszó és működtethető öblítő mechanizmus egységet alkotnak. Az öblítőtartály hőszigetelt, a vízutántöltés szinte hangtalan. A keret akár az erre kialakított, csavarszárakra rögzített, falra erősíthető vécécsészét is megtartja. Ez a megoldás a padló takarítását is jelentősen megkönnyíti. Megjelenésre ugyancsak esztétikus és elegáns megoldás, amely érthetően egyre kedveltebb, főként nagyobb lakásfelújításoknál, és az új lakásokban.

Falba épített vécétartály

Hibalehetőségek és megoldásuk

Az öblítőtartályok ritkán hibásodnak meg. Egy idő múlva azonban a töltő szelep felakadása, zárási elégtelensége folyamatos szivárgást okozhat, ami jelentősen megnövelheti a víz- és csatornaszámla összegét. A hibát többnyire a vízkőlerakódások okozzák. Az ilyen hibák viszonylag könnyen orvosolhatók, ha megtisztítjuk a belső alkatrészeket. Kiváló megoldások, a tartályba egyszerűen besüllyesztethető, kis speciális oldószer tartalmú tartályocskák, vagy rudacskák, melyek hatására nagyon gyorsan leoldódik a vízkő az alkatrészekről, és ez hosszú ideig így is marad.

Falba épített vécétartály

Ez is érdekelhet

Hőszivattyúk minden igényre: intelligens és rugalmasan tervezhető rendszerek

A legtöbb energia a falakon távozik, ne hagyjuk! Felújítás Austrotherm szigeteléssel

Legyen neked is DESIGN ELEM a fürdőszobádban a törölközőszárítód!

Hörmann fa beltéri ajtók

Higiénia, praktikum és esztétikum a fürdőszobában

Leier Típusházak méretpontos, előregyártott betonelemekből, gyors kivitelezéssel!

Leier Durisol magaságyás: Kertészkedés egyenes derékkal, környezetbarát módon!

Riasztórendszer kivitelezőt találni könnyű, ha tudjuk, hol keressük

Ha új zuhanykabin, legyen Eos!

Kényelem felsőfokon - Házépítés egyszerűen és gyorsan

Schiedel Sargas kandalló

Hővisszanyerős szellőztető rendszer árkalkulátor

Legyen olyan a fürdőszobád, amilyet megálmodtál!

Fürdőszobák aranykora - Szaniterek és csaptelepek arany színben

Hozd ki a maximumot a fürdőszobádból a Kolpa San-nal: ötlettől a megvalósításig, szakértőnk segítségével!

Térformálás design elemekkel

Lemondás nélkül a kis fürdőszobában

Feketét a fürdőszobába? Igen! – Így használjuk a fekete szanitereket, csaptelepeket és kiegészítőket

Újraszervezett terek és különleges részletek - 55 négyzetméteres lakás felújítása

„Nem tudtam, hogy fontos ez a szempont” – az alábbiakat egy jó zuhanyzó-tanácsadótól hallania kell

Különleges csaptelepek, melyek feldobják a fürdőt, konyhát

Klasszikus fürdőszoba – Waldorf stílus

Mosdó és szekrény kombinációk, melyektől kényelmesebb lesz a fürdőszoba

Rejtett szerelvények – funkcionális megoldás minden fürdőszobába