Amikor a fürdőkád sok-sok éve használatban van, annak előbb-utóbb szemmel látható nyomai is lesznek. Ekkor elgondolkodunk a cserén, de a környezettudatosak, takarékosak inkább a felújtítást fontolgatják. Melyik kád alkalmas a felújításra, melyik anyag és milyen sérülés az, amelynél jobban megéri cserélni?
A kádak leggyakoribb anyaga és a felújítás lehetősége – a kettő összefügg
- Zománcozott acéllemez
- Műanyag akril
- Porcelán
- Üvegszálas
- Öntöttvas
Az első négy anyag viszonylag könnyen sérül és az öntöttvasnál gyorsabban elhasználódik, ezért a csere / felújítás iránti igény is hamarabb felmerül. A lemezkádak tipikus sérülése a zománc felpattogzása, majd a lemez rozsdásodása. A műanyag kádak idővel deformálódhatnak, előfordul repedés, rosszabb esetben be is szakadhatnak.
A jó hír, hogy bizonyos kádak felújíthatók, de azok sem minden esetben vagy csak kompromisszumokkal. A lemezkádak, a porcelán és az üvegszálas kádak alkalmasak a javításra, felújításra. A felpattogzott zománc, a kezdeti rozsdásodás javítható, csupán azt kell mérlegelnünk, hogy megéri-e. Festék szaküzletben, barkácsáruházakban vásárolhatunk kifejezetten kád festésére alkalmas zománcfestéket, melynek a felhordása nem egyszerű.
Előtte elő kell készíteni a felületet:
- Rozsdátlanítás,
- Kittelés
- Száradás
- Szilárdulás
- Folyamatos szellőzés
Ez a folyamat több napot is igénybevesz.
A rossz hír, hogy a repedezett, deformálódott műanyag kádak a felújításra alkalmatlanok.
Költségek
Ha a felújítást szakemberre bízzuk, a kád állapotától függően 20 000 – 60 000 Ft közötti munkadíjjal számolhatunk. A költségeket befolyásolja a fürdőkád anyaga, a sérülés mértéke, a kád mérete és az esetleges beépítés költségei. Ha sok a felületi sérülés, akkor több időt kell fordítani a javításra, A szakember konkrét árakat határoz meg a különböző méretű kádakhoz.
Az öntöttvas kád felújítása költségesebb, mint a porcelánból vagy üvegszálból készült társai.