Természetközeliség, a külső és belső terek határainak feszegetése, a hagyományos funkciók továbbgondolása, mindez kreatív formavilággal, igényes és harmonikus megjelenéssel. Ha röviden akarnánk összefoglalni, ez jellemezné legjobban Zámbó Tímea munkáit, aki formabontó megoldásokat is szívesen alkalmaz terveiben.
Az Év fürdőszobája pályázatra készített tervednél mekkora hangsúlyt kapott a megvalósíthatóság? Vagy inkább a tervezői fantázia szabad szárnyalása vezetett?
A mindennapi munkánk során viszonylag kevés alkalmunk nyílik arra, hogy teljesen szabadjára engedjük a képzeletünket, ezért is örültem annyira ennek a pályázati lehetőségnek. Tehát az alapokat inkább egy vízióra építettem, ugyanakkor úgy gondolom, hogy csupán idő kérdése, hogy felmerüljön az igény arra, hogy moha szőnyegen lépkedjünk a fürdőkádunk felé. Igaz, hogy a tér osztása és a burkolatok kiválasztása valamivel elvontabb gondolkodásra vall, mindazonáltal az általam betervezett szaniterek, szerelvények mind forgalomban lévő dizájner darabok - ilyen szempontból a tervem megvalósíthatóságnak már nincs is számottevő akadálya.
A mohaszőnyeg mindenképpen szokatlan, ám különleges lehetőséget kínál. Ez a fajta megközelítés a természetközeliségre helyezi a hangsúlyt?
Lényegében igen. Leginkább a bent és a kint határait feszegettem. Ha a nagy üvegfalakat megnyitják a lakók, akkor teljesen a szabadban érezhetik magukat. Ugyanígy a zuhanyzó felülvilágítója is lehetőséget ad arra, hogy a reggeli tusolás közben élvezhessék az első napsugarakat.
A határok feszegetése mennyire tudatos? Él benned egy ilyen fajta vágy, amit eddig nem valósíthattál meg, de most végre volt rá alkalmad?
Nem tudatos, csupán elképzeltem milyen lenne az a fürdőszoba, aminek a realitás nem szab határokat. A tervezés ihlet vezérelt folyamat, így nincsenek megvalósításra váró koncepcióim, mindig az adott feladatra reflektálva inspirálódom.
Mit gondolsz, eljut majd oda a hazai trend vagy a megbízók igénye, hogy egyszer kérnek tőled egy hasonlót?
Biztos vagyok benne, hiszen már érkezett is ilyen irányú visszajelzés. Az egyik ügyfelem a pályázat után jelezte, a következő otthonában ezt a fürdőszobát szeretné megvalósítani, még akkor is, ha ezzel a döntéssel más funkcióktól veszi el a helyet.
Szerinted milyen a ma fürdőszobája?
Napjainkban ez a funkció a korábbinál sokkal nagyobb figyelmet kap. Ami az elmúlt évtizedekhez képest változott, hogy ma már sokkal több időt töltenek itt az emberek, a relaxáció színtereként is tekintenek rá. Emiatt szívesen szánnak rá nagyobb alapterületet, sőt, gyakran kombinálják más funkciókkal. Átjárhatóvá teszik a terasszal vagy a kerttel, vagy egy térbe helyezik a hálószobával. Nekünk, tervezőknek ezekre az igényekre kell minél kreatívabb megoldásokat hoznunk.
Találunk olyan dolgokat, melyek az átlag számára még extrémnek számítanak. Kevés lakásban láthatjuk a fürdőt a hálóban. Hogyan tudod egy ilyen ötlet helyénvalóságáról meggyőzni az ügyfelet?
Más országokban ez a megoldás teljesen megszokott. Az sem extrém, ha az illemhelyet csak egy üvegfal választja el a kerttől. Nekünk még szokatlan ha nem rejtjük el ezeket a funkciókat, de idővel itthon is teljesen elfogadott lesz. Gondoljunk arra, hogy a 10-20 évvel ezelőtti megoldásokhoz képest ma mennyivel nyitottabban vagyunk.
Mondhatjuk, hogy a fürdőszoba az a helyiség, ami a legnagyobb átalakuláson esett át?
Igen, napjainkra fontosabbá vált a funkciója, és a térszerkezetét tekintve is megváltozott a kialakítása, hiszen az életstílusunkkal együtt változnak az igényeink is. Az időtálló megoldásokat részesítjük előnyben, és egyre szívesebben költünk minőségi szaniterekre, szerelvényekre, hiszen ezeket nem áll módunkban olyan gyakran lecserélni.
Itt is érezhetők a generációs eltérések?
Egyrészről természetes, hogy a fiatalok nyitottabbak az újdonságokra, de ha a megjelenéstől eltekintünk, bizonyos megoldások az idősebbek számára, vagy kisgyerekes családoknál nehezítő körülményt is jelenthetnek. Mi természetesen minden esetben az ügyfél igényeihez igazodva tervezünk. A pályázatomban bemutatott fürdőszoba koncepció például egy olyan kortárs dizájn kedvelő megrendelő számára készült, aki az extrémebb megoldásokat preferálja.
Mennyire engeded meg, hogy a megbízó diktáljon? Vegyük azt az esetet, hogy az ügyfél igényei a te stílusoddal szöges ellentétben állnak, nem érzed magadénak az elképzeléseit. Hogyan hidalod át ezeket a feszültségeket?
Ideális esetben már az elején kiderül, ha összeférhetetlenek az elképzeléseink- ilyenkor másik tervezőt szoktam javasolni. Természetesen volt már példa arra is, hogy projekt közben adódtak hasonló problémák, ilyenkor nehezebb maximálisan teljesíteni, de mindenképpen ez a cél, hiszen akkor végzem jól a munkámat, ha a végén elégedettek az ügyfeleim. Úgy vélem, hogy megfelelő kommunikációval minden feszültség feloldható.