Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Kis lakás, nagy feladat

A tervezési szempontok 50-60 m2 alatti otthonokhoz bizony nem ugyanazt jelentik, mint a lényegesen nagyobb alapterületű lakásoknál. És nem csupán a négyzetméterek diktálják a szabályokat.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

Egy kislakást berendezni általában jóval nehezebb, mint egy jókora házat, hiszen a rendelkezésünkre álló szűkös négyzetméterek állandó kompromisszumokra, ötletek, furfangok alkalmazására, pontos tervezésre és helytakarékosságra kényszerítenek bennünket. Alaposabban meg kell fontolni minden döntésünket, mert akár egy kisebb hiba is megkeserítheti később a mindennapjainkat, állandó bosszúságot okozva. Meg kell tanulni együtt élni a kis tér adta korlátokkal és kiélvezni azt a meghitt, bensőséges hangulatot, amely csakis a kislakások sajátja.

kislaks_tervezse2

Legfontosabb tervezési szempontok

Ha kis alapterületű otthonunk alaprajzi elrendezését tervezzük, mindig vegyük figyelembe, hányan fogjuk használni a lakást. A kézenfekvő és patos egyterű megoldás ugyanis több ember együttélése esetén nem feltétlenül ideális. Mindenek előtt saját igényeinket tisztázzuk! Gondoljuk végig, milyen funkciókat muszáj feltétlenül beleerőltetnünk a térbe, és melyek azok, amelyekről le tudunk mondani. Készítsünk listát a legfontosabb tevékenységekről, amelyeket mindenképpen otthon szeretnénk végezni (pihenés, zenehallgatás, főzés, baráti összejövetelek, családi ünnepek, tévénézés, tanulás, otthoni munka, stb.).
Ha a nagy terek hívei vagyunk, akkor nekünk találták ki a szinte válaszfalak nélküli beosztást, ha azonban szívesen vackoljuk be magunkat egy saját kis zugba olvasni, pihenni, szeretünk olykor visszavonulni, ebben az esetben feltétlenül válasszuk le - akár csak egy bármikor elhúzható tolóajtóval - a hálószobát.

kislaks_tervezse6

Fontos szempont, hogy szándékunkban áll-e nagyobb, vagy gyakoribb vendégségeket rendezni, és esetleg alkalomadtán szállóvendégeket fogadni? Ha szeretünk főzni, egy főzőfülkénél bizony nagyobb területet kell kiszorítanunk a konyhának, ám ha szingliként, agglegényként csupán a reggeli kávé elkészítésére korlátozódik főzőtudományunk, akár el is rejthetjük szekrény vagy tolóajtó mögé.
Mérjük fel a rendelkezésre álló tér építészeti adottságait: van-e lehetőség galéria építésére – ez megfelelő, az átlagosnál jóval nagyobb belmagasság esetén kerülhet csak szóba - amellyel jócskán megnövelhetjük a hasznos lakóterületet, a nyílászárók kiosztása lehetővé tesz-e egy szinteltolásos dobogórendszer kialakítást. Ezekkel ugyanis értékes négyzetmétereket nyerhetünk.  
Érdemes valamilyen – még ha csak jelképes – térelválasztási, térhatároló belsőépítészeti trükköket bevetni egyterű lakásban a különböző funkciók, illetve bútorszigetek szeparálására. Alkalmazhatunk álmennyezeti jelzéseket, burkolatváltást, szinteltolást, színváltást, térbe fordított bútorokat, térd- vagy parapet falakat, vagy akár egyedi paravánokat, tolóajtókat, tolófalakat is.

kislaks_tervezse5

Megfelelő színek, fél siker

Nagyon fontos egy kislakás színeinek a megfelelő kiválasztása. Őrizkedjünk a nagyon sötét falszínektől, amelyek a valóságosnál is kisebbnek mutatják a teret. Ha nagyon szeretnénk egy erősebb árnyalatot viszontlátni, inkább csak jelzésszerűen, kisebb falszakaszokon, vagy textileken, kiegészítőkön alkalmazzuk.

Ha válaszfalakat kell beiktatnunk - és ez legalábbis a fürdőszoba esetében elkerülhetetlen - érdemes különféle átlátszatlan, esetlen színes üveggel lezárt áttöréseket alkalmaznunk, használhatunk üvegtéglát is erre a célra. Rendkívül mutatós az íves fal is, ráadásul a kislakás látványelemévé is válhat, különösen, ha valamilyen különleges falfestési technikával, burkolattal vagy eltérő színnel ki is emeljük.

kislaks_tervezse1

Nem kötelező különálló előszobát tervezni kislakásban, hiszen sok, hasznos területet vesztenénk el. Azonban, hogy ne rögtön a nappaliba essen be a belépő, érdemes egy keskeny, és csupán ajtó vagy vállmagasságig érő gipszkarton válaszfallal leválasztani a bejáratot. Az említett térelválasztó falat „munkába” is állíthatjuk, tehetünk rá akasztókat, vagy például egy nagy egészalakos tükröt is.

kislaks_tervezse4

Gondos bútorválasztás

Bútorvásárláskor – ha kislakásba válogatunk berendezési tárgyakat – ne csak a szívünkre, hanem a józan ész, illetve lakberendezőnk szavára is hallgassunk. Bármennyire is szép egy kanapé, ha túlságosan zömök, széles karfájú, láb nélküli, nagy valószínűséggel összezsúfolja a szobát. Ha nem akarunk bútorraktár hangulatot teremteni, válogassunk inkább a könnyedebb, kisebb-karcsúbb, légiesebb darabok közül. A többfunkciós, variálható, átalakítható bútorokat a kislakásokba teremtették, ne legyünk restek utánajárni a különlegesebb és praktikusabb példányoknak.

kislaks_tervezse3

Szűkös térben az áttetsző üveg, plexi vagy fémbútorok szinte semmit nem vesznek el a térélményből, így jóval tágasabbnak mutatják a szobát a valóságosnál. Megfelelő mennyiségű világítással ugyancsak élhetőbbé és vizuálisan nagyobbá válik a lakás. Használjunk egyszerre többféle – általános, hangulat és helyi – világítási módokat.
Kerüljük a felesleges bútorokat, tárgyakat, ne helyezzünk el a lakásba többet belőlük, mint amennyi feltétlenül szükséges. A túlságosan sok drapéria, függöny, csipke és fodor ugyancsak fullasztó érzetet kelthet.

Népszerűek a témában

Így ne legyen rémálom az építkezés: Álomház okosan

Különleges szolgáltatással számítható ki, hogy mennyibe kerülne most a házépítés

Olcsó és gyors is? Pénzügyileg is jó megoldás lehet a gyorsház

Ez is érdekelhet

Design bútor és dekor szálcementből

Önfeledt grillezés a pergola alatt

Reolink Panoráma kamera 4G LTE és napelemes kapcsolattal

Kíváncsi vagy milyen vastag hőszigetelésre lenne szükséged? Számold ki kalkulátorunkkal!

Fürdőszoba, kompromisszumok nélkül...

Hálószoba Világítás: Funkcionalitás és Hangulat Egyensúlya

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

A falba épített tartályok megbízható, új generációja a svájci Laufentől

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Új termékkel bővül a Terrán portfóliója: KészTetővel köszöntik az őszt

Kérjen gyors, díjmentes, nagyságrendi számítást a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

A régi megoldásoknak csengettek – Bemutatjuk az új Techson kaputelefont!

Szabad mozgás a fürdőben, avagy minden, amit tudnia kell az akadálymentesített fürdőszobákról

Mennyibe kerül a szellőztető rendszerem?

Geberit WC-rendszer - Az öblítési technológia és a WC-kerámia tökéletes összhangja

Zuhanykabin, ahogyan mi szeretnénk – gyorsan, egyedi méretben és kivitelben

Problémás terület az otthonfelújítás során: a padló utólagos hőszigetelése - Megoldás: Austrotherm UNIPLATTE építőlemez, most extra 33% kedvezménnyel

LAVI, a skandináv stílus és a funkcionalitás összhangja

Szebb otthon lakberendező segítségével: H8 projekt

Természetes elegancia a fürdőszobánkban: STONELINE kőhatású, elektromos radiátor

Az épített zuhanyzók alternatívája - Ismerje meg a Doris kőhatású zuhanytálcákat!