Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz?A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Gipszkartonszerelés laikusként 1.

A gipszkarton válaszfalak használata sok esetben megkönnyítheti életünk. Könnyen és gyorsan oszthatjuk ketté a tereket, tégla és habarcs nélkül és akár szakember segítsége nélkül.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

Gipszkarton álmennyezet

Gipszkartont használhatunk a vezetékek elrejtéséhez, hang-, és hőszigeteléshez, különböző belsőépítészeti megoldások megvalósításához. A legnagyobb előnye a gipszkarton válaszfalaknak, hogy sokkal egyszerűbben felhúzhatók, mint egy téglafal. Jó hír mindenkinek, hogy kevesebb munkával és takarítással jár. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy az így felhúzott falak könnyen, viszonylag kevés ráfordítással elbonthatóak, áthelyezhetőek. A felhúzás után, azonnal csinosíthatjuk: festhetjük, csempézhetjük, tapétázhatjuk. Könnyen dolgozhatunk vele, milliméter pontossággal vágható és alakítható.

Gipszkarton válaszfal tapétázva

Gipszkarton lapok segítségével már meglévő falfelületek hő-, és hangszigetelése is kivitelezhető, ha a falfelület és a karton közé szigetelőanyagot helyezünk el. A gipszkarton egy másik felhasználási lehetősége az álmennyezetek építése. A legtöbb esetben a belmagasság csökkentése, ezáltal a fűtésköltségek csökkentése a cél, de elrejthetjük a vezetékeket, berendezéseket is.

Gipszkartonfal tárolóval

Nagyon kedvelt felhasználási területe az egyedi falfülkék, tárolók, beugrók, rejtett világítás kialakítása. Az ötleteinknek semmi sem szab határt. Egy kis fantáziával egyedivé varázsolhatjuk otthonunkat.Leggyakrabban az úgynevezett oszlopvázas építést alkalmazzák, amikor egy fém tartószerkezetre helyezik rá a lapokat.

Gipszkarton szerelés

    1. Az első lépés a váz helyének kijelölése. Fontos, hogy a váz helyét jelöljük ki ilyenkor, így a falborítás vastagságát figyelembe kell venni. A kijelölés történhet lézerrel, de ha nem áll rendelkezésünkre, akkor megoldhatjuk egy zsinórral és vízszintezővel is.
    2. Válaszfal elemei: UW profil, vízszintes CW profil, függőleges
    3. A kijelölés után szivacscsíkokkal látjuk el azokat a profilokat, amelyek csatlakoznak a falhoz, aljzathoz, plafonhoz. Ezek a szivacscsíkok öntapadósak, így könnyen felhelyezhetők.

    1. A profilokat műanyag beütő dübelekkel rögzítjük a csatlakozó szerkezethez (az aljzat vagy a plafon). Az ajánlott rögzítési távolság 8 cm, a sarkoktól 2 cm. A függőleges CW profilokat úgy csúsztatjuk be a vízszintes UW profilba, hogy kb. 2 cm-re csússzanak egymásba.
    2. A függőleges profilokat műanyag beütődübellel rögzítjük a falhoz. Majd oszlopként az UW profilba illesztjük a többit is. A távolság a gipszkarton lap nagyságától függ, általában 1,2 m, így ez 0,6 m.
    3. A CW profilokat nem kell az UW profilokhoz rögzíteni, ez csak a kidőlés miatt van.

Gipszkarton szerelés laikusként

  1. A gipszkarton lapokat állítva szereljük a szerkezetre. Lehetőleg egész méretű lapokat használjunk, így masszívabb lesz a szerkezet. Ha szükséges könnyen méretre vághatjuk a gipszkartont. Az egyik oldalát bevágjuk, behajtjuk és ezután már a másik oldalról is könnyen vágható. Fontos! A legkisebb beilleszthető lap 40 cm-es, de kettő vagy ennél több kisméretű lap nem kerülhet egymás fölé.
  2. A profilokba könnyen behúzhatóak a vezetékek, mivel gyárilag lyukakat helyeznek el a dolgunk megkönnyítésére. Ha befejeztük az egyik oldalt, berakhatjuk a szigetelést. Mindenképp olyat válasszunk, ami tűzálló (üveg-, vagy kőzetgyapot)!
  3. A fal burkolását a másik oldalon is folytatjuk. Fontos! Az egyik oldalon lévő függőleges hézaggal szemben a másik oldalon egész lap legyen. Például 1,2 széles lapnál vágjuk félbe és ezzel kezdjük a másik oldalt.
  4. Hézagoló léccel, a padlótól 10 mm-re kell felemelni a lapokat. A végén pedig, rugalmas akril tömítőmasszával fedhetjük el a réseket. Ha mindkét oldallal végeztünk, üvegszövettel egyenlíthetjük ki a felület. Ez után glettelhetjük és csiszolhatjuk tökéletesen simára, hogy könnyű legyen a festés, tapétázás, stb.

A következő részben az ajtótokok beépítésével és a falak egymáshoz csatlakoztatásával folytatjuk.

Ez is érdekelhet

Szárazépítés vizes helyiségekben Austrotherm UNIPLATTE® építőlemezekkel

SOLIDSoft zuhanytálca: mintha párnán járnánk

Magnifico! Mágnesen alapuló technológia a tolóajtók szolgálatában

Hörmann garázskapu és bejárati ajtó konfigurátor

Így lehet energetikailag hatékony a tető

Gyors, díjmentes, nagyságrendi számítás a Terrán TetőKalkulátorával!

Mit jelent az okosotthon?

Erre figyeljen, ha épített zuhanykabint szeretne

A kültéri árnyékolás legújabb formája: tolópaneles zsalugáter

Erre figyeljünk, ha pergolát vásárolunk! – válaszol a specialista

Lakóépületek építése, avagy az előírások és a lehetőségek találkozása

Szárazépítés vizes helyiségekben Austrotherm UNIPLATTE® építőlemezekkel

Homlokzati hőszigetelő rendszerek felújítása

„Az egyedi környezet kialakításához mindig magam tervezem a bútorokat is” – beszélgetés Zsákai Gábor belsőépítész, lakberendezővel

Kényelmes, költséghatékony és korszerű építkezés fehér téglával

Felére csökkenhet a falak építésének ideje ezzel a technológiával - Nemcsak időt, de pénzt és vizet is spórolhat, aki így épít

Hőszigetelés ipari kapuval? Így csökkentenek költséget a Hörmann megoldásai

Családi ház építése környezettudatosan és fenntartható módon

Szorult helyzetben - Hatékony hőszigetelés kis vastagságban

Ha jól csináljuk, rengeteget spórolhatunk a szigeteléssel – 5 szigetelési hiba, melyeket mindenképpen kerüljünk el!

Az energiapazarló családi házak szinte eladhatatlanok - Soha nem volt ennyire sürgető és zsebbe vágó egy-egy családi ház szigetelése

Hogyan fizessünk kevesebbet a fűtésért? Gáz helyett klíma és fontos a hatékony hőszigetelés - Számoljunk együtt!

Tippek és tanácsok a panelek energetikai korszerűsítéséhez

Elérkezett a családi házak ideje - Akár 7 millió forint az energetikai felújításokra!