Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz?A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Hány centiméter legyen a szigetelés vastagsága?

Hazánkban az átlagos családi ház esetében a fűtési költség a kétharmada az összes energiának. Így a rezsiköltségek főként a hőszigetelés révén csökkenthetők. Ezért lenne fontos a hőszigetelés pályázati támogatása, állapítják meg a Knauf Insulation szakértői. Az Eurima adatai szerint a Magyarországon alkalmazott homlokzati hőszigetelés vastagsága elmarad a környező országokétól, itthon ugyanis az átlagos homlokzati hőszigetelés vastagsága 80–90 mm, amíg például Szlovákiában 100–120, Lengyelországban 150 mm vastagságú anyaggal hőszigetelik az épületeket. Miközben a környező országokhoz hasonlítva hazánkban a legnagyobb a gáz ára.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

Homlokzati hőszigetelés

Norvégia, Finnország és Svédország vezetnek a családi házakon alkalmazott szigetelőanyag-vastagság tekintetében Európában. A skandináv országokban – annak ellenére, hogy a gáz ára náluk alacsonyabb –, 200 mm-nél is vastagabb szigetelést használnak, így fűtésszámlájuk akár 35–40 százalékkal is alacsonyabb lehet a hazaiakénál. A Knauf Insulation statisztikái szerint, szigetelésvastagság tekintetében az európai középmezőnybe a német és az osztrák ingatlantulajdonosok tartoznak, akik átlagosan 120 mm vastagságú szigeteléssel gondoskodnak otthonaik melegéről.

Az önmagában nem meglepő, hogy a kelet-közép-európai országok az alkalmazott szigetelés vastagságát tekintve lemaradnak a környezet- és energiatudatosabb országokhoz képest, az azonban elgondolkodtató, hogy hazánk e tekintetben még régiós összehasonlításban is sereghajtó.

Ország A homlokzati hőszigetelés átlagos vastagsága (mm)
Norvégia 215
Finnország 210
Svédország 210
Németország 120
Ausztria 120
Lengyelország 150
Románia 120
Szlovákia 100-120
Magyarország 80-90

„Az átlagos magyar otthon energihatékonyságát tekintve a legfontosabb feladat a legtöbb hőt elvesztő falak és födémek megfelelő hőszigetelése" – tájékoztatott Aszódy Tamás, a Knauf Insulation ügyvezető igazgatója. A hőszigetelés a ház árának átlagosan mindössze 1 százalékát teszi ki, mégis ezzel a fűtésszámla 60–70 százalékkal csökkenthető. Annak ellenére, hogy a magyar családi házakon alkalmazott szigetelés vastagsága nő, energiahatékonyság tekintetében is szemléletváltozásra lenne szükség" – tette hozzá a szakember.

Megfelelő vastagságú szigetelés alkalmazására hazánkban különösen nagy szükség lenne, hiszen a rosszul vagy egyáltalán nem szigetelt épület 3–4-szer több energiát használ el feleslegesen, miközben a fűtésre általában használt gáz ára a környező országokhoz viszonyítva a legmagasabb, tehát az energiaszegénység Magyarországon a legnagyobb.

Homlokzati hőszigetelés

Itthon egy MJ gáz ára 3,3 forint körül mozog, amíg ugyanennyi gáz Szlovákiában például 2,7 forintba kerül. Ez azt jelenti, hogy a magyar családoknak – átlagosan 2 ezer m3-es éves gázfogyasztást és 34 MJ/m3 fűtőértéket alapul véve – évente akár 40 ezer forinttal is többet kell fűtésre fordítania, mint egy szlovákiainak.

A hőszigetelés bizonyítottan az egyik leggyorsabban megtérülő befektetés. A szigetelés ára – az alkalmazott szigetelőanyag vastagságától függően, a mai energiaárak mellett – átlagosan 2–4 év alatt megtérül, hosszabb távon pedig – 30 év alatt – minden szigetelésbe fektetett forint több, mint 7 forint hasznot hoz az ingatlantulajdonosok számára.

Homlokzati hőszigetelés

A Knauf Insulation vizsgálatai szerint az alkalmazott homlokzati hőszigetelés vastagságának minden 1 cm-es növekedése 3–4 százalékos energiamegtakarítást hoz.

Mindemellett a hőszigetelés pályázati támogatása mellett szól, hogy az átlagos, 100 négyzetméteres, a 60-as, 70-es években épült, energiafaló családi ház 900 ezer forintból teljes egészében hőszigetelhető.

Népszerűek a témában

HRH ablakszigetelés: kevesebb hűtésre / fűtésre, kevesebb por, kevesebb pollen?

Ez is érdekelhet

Szárazépítés vizes helyiségekben Austrotherm UNIPLATTE® építőlemezekkel

SOLIDSoft zuhanytálca: mintha párnán járnánk

Magnifico! Mágnesen alapuló technológia a tolóajtók szolgálatában

Az Ön számára mi fontos egy fürdőszobában?

Így lehet energetikailag hatékony a tető

Gyors, díjmentes, nagyságrendi számítás a Terrán TetőKalkulátorával!

Mit jelent az okosotthon?

Ahogyan még soha nem gondolt a zuhanyajtókra

Mennyibe kerül a szellőztető rendszerem?

Az egyrétegű falazatok használata a gyakorlatban

„Megtalálni az egyensúlyt a dizájn és a funkció között” – vallja Dr. Herczeg Andrea, a LOSZ Év lakberendezője 2022 pályázat díjazottja

Ezt a szolgáltatást minden kivitelezőnek ismernie kell! A Wienerberger „Első sor” megoldása az, amire minden építtető vágyott, még ha eddig nem is tudott róla

Szárazépítés vizes helyiségekben Austrotherm UNIPLATTE® építőlemezekkel

Homlokzati hőszigetelő rendszerek felújítása

Így ne legyen rémálom az építkezés: Álomház okosan

Kényelmes, költséghatékony és korszerű építkezés fehér téglával

Felére csökkenhet a falak építésének ideje ezzel a technológiával - Nemcsak időt, de pénzt és vizet is spórolhat, aki így épít

Hőszigetelés ipari kapuval? Így csökkentenek költséget a Hörmann megoldásai

Előregyártott hűtő-fűtő rendszer: klímafödém

Családi ház építése környezettudatosan és fenntartható módon

Szorult helyzetben - Hatékony hőszigetelés kis vastagságban

Olcsó és gyors is? Pénzügyileg is jó megoldás lehet a gyorsház

5 ok, amiért érdemes az Ytong lépcsőelem beépítését fontolóra venni

„A jövő fürdőszobáinak biztosan a praktikum lesz az alapja, de emellett könnyed érzetet keltő, szoborszerű, önmagukban is szép szaniterek alkotják majd” – bemutatkozik Lajos Noémi, az Év fürdőszobája 2024 pályázat győztes tervezője