Ha szóba kerül az akadálymentes fürdőszoba, elsősorban a fogyatékkal élők vagy idősek részére berendezett terekre gondolunk, pedig számos élethelyzet adódhat, amikor bárki számára jelentős könnyebbséget jelentene ez a megoldás. Érdemes előre számolni a lehetőségekkel, hiszen az otthonunkat jó esetben évtizedekre tervezzük lakni és az akadálymentesség bármikor hasznos lehet.
A magyar lakosság 17,9 százaléka betöltötte a 65. életévét. Majdnem másfél millió honfitársunk úgy érzi, hogy egészségügyi problémái miatt korlátozottan képes a mindennapi tevékenységeit elvégezni. Ők többnyire - 95,5 százalékban - saját vagy családtagjuk otthonában élnek és segítségre szorulnak. Az akadálymentes környezet megvalósítása számukra nagyobb önállóságot, a gondozásukban részt vevőknek könnyebbséget jelent.
A kisgyermekes családoknak is okos döntés lehet, mivel a biztonság kérdése hatványozottan jelen van az egyik legveszélyesebbnek számító helyiség, a fürdőszoba kialakításánál.
Mit jelent az akadálymentesség?
Épületeinknek az a tulajdonsága, ami lehetővé teszi, hogy használói a lehető legönállóbban elvégezhessék minden tevékenységüket, amelyben amúgy akadályoztatva vannak. Az akadálymentesítés során a fizikai és infokommunikációs gátló tényezőket számoljuk fel. Előbbi körébe tartoznak többek között:
- lépcsők,
- küszöbök,
- szűk terek,
- lelógó tárgyak.
Az infokommunikációs akadályokat például a könnyen értelmezhető ábrák, braille írás alkalmazásával háríthatjuk el.
Akadálymentesen a fürdőszobában
Az akadálymentes fürdőszoba kialakításával biztosíthatjuk szeretteinknek, hogy ne csak a napi tisztálkodási feladataikat végezhessék el önállóan, hanem feltöltődhessenek, gyógyulhassanak. A kerekesszékkel is használható fürdőszobában a szabad térnek a biztonságos, 360 fokos fordulás miatt, minimum 150x150 centiméteresnek kell lennie.
Küszöb
- Ne legyen! Ha mégis, legfeljebb 2 centiméter magas.
Ajtó
- Belső szabad tokszélesség: 85-100 centiméter
- Magasság: 190-210 centiméter
- Nyitási szög: 90 fokos
- Ajtó előtti szabad tér: 150x150 centiméter.
Lényeges, hogy a tervezők a névleges méretet adják meg a rajzaikon, ezért érdemes a 110 centiméterest kérni, mivel az ajtótok fajtája - fém, fa - befolyásolja, hogy valójában mekkora lesz a szabad nyílás.
Az ajtóra merőlegesen 70-95 centiméter magasságban felszerelt kapaszkodó az ajtó ki- és becsukását könnyíti.
Az ajtó kifelé nyíljon, kívülről nyitható legyen, hogy szükség esetén bejuthasson a segítség.
Helyhiány esetén a tolóajtó is megoldást jelenthet.
A látássérült tájékozódását segíti:
- kontrasztos színű kilincs,
- az ajtókeret sárga, fekete átlós csíkozása,
- tapintható írással készült fürdőszoba felirat, vagy logó elhelyezése.
Kilincs, ami nincs
Megkönnyíti a mankóval, tolószékkel közlekedők fürdőbe jutását, ha az ajtót impulzusnyitású elektromos zárfogadóval szereljük fel, így kilincs nélkül belökhető az ajtó.
Ez is érdekelhet
Világítás
A kapcsolókat 110 centiméternél magasabbra nem szabad elhelyezni. A gyengén látókat segíthetjük, ha a kapcsolót matricával kontrasztossá tesszük. A távirányítós lámpakapcsolás is jól működhet egy akadálymentes otthonban.
A mozgásérzékelős világításvezérlés sem rossz megoldás, de önmagában nem elég. A biztonságos használat érdekében jelenlét-érzékelőt érdemes használni, így kiküszöbölhetjük, hogy sötétbe boruljon a helyiség, miközben valaki a kádban, vagy éppen a wc-n ül hosszabb ideig.
WC
Ha elegendő hely áll rendelkezésre, akkor a meglévő wc-t magasítóval alkalmassá tehetjük arra, hogy mozgásában korlátozott hozzátartozónk is használja.
A kerekesszékes személynek, ha szemből ül át a wc-re 135 centiméter szabad helyre van minimum szüksége, ha oldalról, akkor 90 centiméterre.
A mozgásában korlátozott személy a legbiztonságosabban akkor tud átülni székéből a WC-re, ha egy vonalban helyezkedik el a kerekesszéke ülése a csésze ülőkéjével.
Az akadálymentes csésze kiállását a helyigény miatt a szerelőfaltól minimum 70 centiméterre kell elhelyezni.
Az akadálymentes vécécsésze a normálnál magasabb kialakítású, a padlószinttől 46-48 centiméterre kerül az ülőkéje, melyet a terhelés miatt kizárólag fém elemekkel rögzíthetünk.
A speciális szaniterek zárt és elöl nyitott kialakítással kaphatók. Utóbbi berendezésekkel több probléma is volt, előfordult, hogy a mozgássérült személy lába beszorult. Szakemberek csak akkor javasolják ezt a típust, ha altestzuhany funkciója is van. Itt fontos, hogy a forrázásveszélyt hőmérséklet-korlátozással kerüljük el. Kaphatók olyan kialakítású csészék, melyek egyesítik a wc és a bidé funkcióit mozgó zuhanyfejjel és szárítófunkcióval. Ha ennél olcsóbb megoldást keresünk, akkor a wc közelében elhelyezhetünk egy kézizuhanyt.
Kapaszkodók
Az akadálymentes terek fontos elemei a kapaszkodók, melyet az ajtó, a wc, zuhany, mosdó közelében is el kell helyeznünk. Az elhelyezésnél mind a jobb, mind a balkezes felhasználókra gondolni kell.
A teherbírás, biztonság szempontjai szerint a 3 centiméteres vagy ennél nagyobb átmérőjű kínálatból érdemes választani.
A wc mindkét oldalára, a kagyló első élétől legalább 10 centiméterrel előrébb helyezzünk el kapaszkodókat.
Az öltözőpad
Elsősorban a mozgásukban korlátozottaknak okoz nagy kihívást az átöltözés. Többnyire fekvő helyzetben tudnak ruhát le- és felvenni, ezért amennyiben a fürdőszobában megfelelő nagyságú hely áll rendelkezésre, érdemes egy felhajtható fekvőfelületet elhelyezni 40-48 centiméter magasságban.
Burkolat
A fő követelmény, hogy csúszásmentes, egyenletes felületet biztosítson a használójának. A színeknek nagy jelentőségük lehet, elsősorban a látássérültek, autisták számára. Előbbiek tájékozódását nagyban segíti a kontrasztos színhasználat, míg utóbbiakat a sokféle és élénk színek megzavarhatják.
Mosdó
Az akadálymentes mosdó felső peremének az ajánlások szerint 86-88 centiméter magasságban kell lennie. A hagyományos szifon gátolja a hozzáférést, ezért falsík előtti vagy a legjobb megoldás, a falsík mögötti berendezés felszerelése. Kaphatók állítható magasságú mosdók is. A tál kialakítása speciális, az első része homorú azért, hogy kerekesszékkel minél jobban megközelíthető legyen. A wc-khez hasonlóan a nagy teherbírás itt is nagyon lényeges, hogy a mankóval közlekedők szükség esetén támaszkodónak használhassák.
Tükör
A dönthető tükrön kívül lényegesen egyszerűbb, ha a mosdótáltól 180 centiméter magasságig felnyúló síktükröt szerelünk a falra, abban álló és ülő helyzetben is látja magát az ember.
Pipereholmik
A mosdó és a wc közelébe nagy nyomógombbal felszerelt, könyökkaros vagy akár infravörös automatikával működő szappanadagolót érdemes elhelyezni. A papír vagy törölközőtartót 90-110 centiméter magasságba kell felszerelni.
Csaptelep
Több optimális megoldás létezik:
- keverőkaros,
- önelzáró,
- infrás
szerkezetek is jó szolgálatot tehetnek.
Fontos szempont, hogy a csapból optimális hőmérsékletű vizet kapjunk, a forrázás veszélyét ki kell küszöbölni egy termosztát beszerelésével.
Zuhany
Akadálymentes zuhanyoknál fontos követelmény, hogy a tálcának alacsony legyen a pereme. Optimális esetben nincs perem és a vizet a padlóba épített összefolyó vezeti el. A zuhanyszék használatát úgy kell biztosítani, hogy a kerekesszékkel megközelíthető legyen. A legjobb, ha három irányú átülés biztosított a használatához. A helytakarékosság miatt általában a felhajtható kivitel a leggyakoribb választás.
Lényeges a megfelelő rögzítés. A zuhanyzóban és mellette kapaszkodókat kell elhelyezni.
A zuhanyzó minimum mérete 120 x 120 cm, kerekesszékeseknél 150 x 150 cm. A biztonságos zuhanyzáshoz egy olyan stabil, teherbíró ülőkét kell kialakítani, ami megfelelő teherbírású falra van rögzítve, és a használó személy testsúlyát elbírja. Az ülőke magassága 50-55 cm legyen.
Kád
A fürdőkádra utólag is lehet ajtót szereltetni, amivel alkalmazkodhatunk használóinak megváltozott körülményeihez. Ezzel a megoldással minimalizálható a padló és a kád közötti szintkülönbség. A fürdetőszék és a kifordítható emelőberendezés szintén hasznos eszközök, hogy ne kelljen lemondani a fürdés élményéről.