Meglepő, de az akadálymentes terek kialakítása nemcsak a tartós fogyatékossággal élők és az időszakosan megváltozott képességű személyek vagy az idősek számára fontos kérdés. Valójában, kortól, egészségi állapottól függetlenül, mindannyiunk számára átgondolandó megoldás. Épületeinket minimum 60-80 évre építjük. Előrelátó tervezéssel akkor sem kell megválnunk ingatlanunktól, ha az idővel, több generáció otthona lesz.
A magyar lakosság 17,9 százaléka betöltötte a 65. életévét. Majdnem másfél millió honfitársunk úgy érzi, hogy egészségügyi problémái miatt korlátozottan képes a mindennapi tevékenységeit elvégezni. Ők többnyire - 95,5 százalékban - saját vagy családtagjuk otthonában élnek és segítségre szorulnak. Az akadálymentes környezet megvalósítása számukra nagyobb önállóságot, a gondozásukban részt vevőknek könnyebbséget jelent.
A kisgyermekes családoknak is okos döntés lehet, mivel a biztonság kérdése hatványozottan jelen van az egyik legveszélyesebbnek számító helyiség, a fürdőszoba kialakításánál.
Mit jelent az akadálymentesség?
Épületeinknek az a tulajdonsága, ami lehetővé teszi, hogy használói a lehető legönállóbban elvégezhessék minden tevékenységüket, amelyben amúgy akadályoztatva vannak. Az akadálymentesítés során a fizikai és infokommunikációs gátló tényezőket számoljuk fel. Előbbi körébe tartoznak többek között:
- lépcsők,
- küszöbök,
- szűk terek,
- lelógó tárgyak.
Az infokommunikációs akadályokat például a könnyen értelmezhető ábrák, braille írás alkalmazásával háríthatjuk el.
Akadálymentesen a fürdőszobában
Az akadálymentes fürdőszoba kialakításával biztosíthatjuk szeretteinknek, hogy ne csak a napi tisztálkodási feladataikat végezhessék el önállóan, hanem feltöltődhessenek, gyógyulhassanak. A kerekesszékkel is használható fürdőszobában a szabad térnek a biztonságos, 360 fokos fordulás miatt, minimum 150x150 centiméteresnek kell lennie.

Küszöb
- Ne legyen! Ha mégis, legfeljebb 2 centiméter magas.
Ajtó
- Belső szabad tokszélesség: 85-100 centiméter
- Magasság: 190-210 centiméter
- Nyitási szög: 90 fokos
- Ajtó előtti szabad tér: 150x150 centiméter.
Lényeges, hogy a tervezők a névleges méretet adják meg a rajzaikon, ezért érdemes a 110 centiméterest kérni, mivel az ajtótok fajtája - fém, fa - befolyásolja, hogy valójában mekkora lesz a szabad nyílás.
Az ajtóra merőlegesen 70-95 centiméter magasságban felszerelt kapaszkodó az ajtó ki- és becsukását könnyíti.
Az ajtó kifelé nyíljon, kívülről nyitható legyen, hogy szükség esetén bejuthasson a segítség.
Helyhiány esetén a tolóajtó is megoldást jelenthet.
A látássérült tájékozódását segíti:
- kontrasztos színű kilincs,
- az ajtókeret sárga, fekete átlós csíkozása,
- tapintható írással készült fürdőszoba felirat, vagy logó elhelyezése.
Kilincs, ami nincs
Megkönnyíti a mankóval, tolószékkel közlekedők fürdőbe jutását, ha az ajtót impulzusnyitású elektromos zárfogadóval szereljük fel, így kilincs nélkül belökhető az ajtó.